Co pewien czas Internetem opanowuje jakiś wiralowy szał. Zwykle stoją za tym nowe filtry i efekty, dzięki którym do sieci trafia mnóstwo przeróbek i różnych prac, które są oczywiście share’owane na portalach społecznościowych. Najnowszym algorytmem, który ma szansę na zwojowanie netu (przynajmniej przez jakiś czas) jest ten od MyHeritage. Deep Nostalgia przywraca do „życia” twarze ze starych fotografii. Taki przynajmniej był zamysł, bo internauci już poddają software skrajnym próbom 😉 Tak było z wieloma poprzednikami, np. z Prismą, czy FaceApp. Twitter zaczyna się już wkręcać.

ożywianie twarzy ze starego zdjęcia MyHeritage Deep Nostalgia

Deep Nostalgia ożywia przodków

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądaliby w ruchy wasi przodkowie? Oczywiście ci, którym nie dane było sfilmowanie. Kamery istniały i w ich czasach, ale były rarytasem. Dzisiaj pozostawiamy po sobie dużo filmików, ale dawniej o to było trudniej. MyHeritage korzysta z ciekawe algorytmu od D-ID (na licencji). Potrafi ożywić twarz ze starej fotki. Wystarczy jedna, by Sztuczna Inteligencja animowała buzię. Jest to naturalnie przybliżony efekt, ale bazujący na animowanym trzonie. Finalny efekt przypomina nieco Live Photos z iOS na iPhone’ach. Na ten moment wszystko działa online, nie przez apkę.

Koncepcja oczywiście bardzo fajna, choć troszkę straszna. Mam tu na myśli podejście do zastosowania określenia „nostalgia”. O ile osobom, które nie znały danych postaci ze zdjęć, taki efekt zadziała raczej jak krótkie „wow”, to już członkom rodziny, którzy je pamiętają może nieco namieszać w głowie.

Deep Nostalgia generatorem memów

Sieć rządzi się jednak swoimi prawami. Cel może był inny (szczytniejszy), ale przechodzi inną próbę. Próbę sięci. Na Twitterze już pojawiają się próby sprawdzenia granicy możliwości algorytmów Deep Nostalgia. twitterianie próbują ożywiać posągi, rzeźby, czy buzie z obrazów. Spodziewajcie się dziwnych wrzutek przez najbliższych kilkanaście dni. Może nawet dłużej. Zależy, jak szybko rozkręci się wiralowa akcja, jak chętnie obejmą ją strony z memami oraz jak ogólnie przyjmie się nowa „zabawa” online. Bezpłatnie można wygenerować pięć animacji.

źródło: myheritage