crowdfunding 101 przegląd tygodnia
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 101

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. AnkerMate M5 3D – drukuje szybciej

Marki Anker nie jest kojarzona z drukarkami 3D, ale postanowiła w tym segmencie zaistnieć. Firma ma pomysł na konkurencyjną maszynkę. Jej przewagą ma być szybkość trójwymiarowego wydruku. AnkerMate M5 3D ma realizować cele nawet pięć razy szybciej od rywali (250 mm/s). To bardzo istotny upgrade, gdyż tego typu sprzęt służy zwykle do tworzenia prototypów, a tych powstaje zwykle sporo. Zamiast drukować coś 7 lub więcej godzin model uzyskamy już po około dwóch. Drukarka ma gwarantować precyzję do 0.1 mm. Wytwórnie odbierające zlecenia zyskają większy przerób, a więc zwiększy się też zarobek (do czasu aż nie stanie się to standardem).

Według Anker proponowany przez nich model ma być porównywalny jakościowo z Prusa i3 MK3 lub Makerbot Replicator 2. Wbudowana kamerka ma pilnować zgodności druku z CAD, więc nie trzeba będzie przez cały proces obserwować wydruku. Czy propozycja ma szansę na sukces? Owszem, na Kickstarterze zebrała ponad milion dolarów już w pierwszej godzinie od startu kampanii!

 • Cena w crowdfundingu: od 429$ (finalnie 749$)
 • Premiera: listopad 2022
 • Wyróżnienie za: szybkość wydruku 3D
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


2. CheerTok – uniwersalny smart pilot

Uniwersalna kontrola smart urządzeń to marzenie każdego fana technologii. Przez ostatnich kilka lat widziałem całkiem sporo prób przygotowania takiego pilocika. Na Kickstarterze pojawił się kolejny startup, który chce dostarczyć breloczkowy bajer do sterowania przeróżnymi urządzeniami. CheerTok to kieszonkowy touchpad, wskaźnik i myszka 3D oraz generator skrótów (Apple Shortcuts). Na liście kompatybilności znalazły się różne typy elektroniki. Jest Mac, Windows, tablety, smartfony, smart telewizory, a nawet ekrany samochodowe.

 • Cena w crowdfundingu: od 35$ (-41% finalnej ceny)
 • Premiera: maj 2022
 • Wyróżnienie za: format pod dzisiejsze potrzeby
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


3. Uplock – sprytne zabezpieczenie roweru

Dobre zabezpieczenie roweru musi być solidne. Zwykłe „zapinki” tylko imitują poczucie ochrony. Te mocniejsze są jednak ciężkie i są dodatkowym obciążeniem podczas jazdy jednośladem. Często widuję leżące łańcuchy przy stoiskach rowerowych (najczęściej są pozostawiane pod miejscami pracy). Uplock proponuje oryginalne rozwiązanie dla problemu masywnych zapięć. Zmieścimy go w rurce pod siodełkiem. Oczywiście w specjalnie zaprojektowanej konstrukcji. Prostej i szybkiej w użyciu (twórcy określają ją najinteligentniejszą na rynku). Prawdopodobnie dlatego system jest tak drogi.

 • Cena w crowdfundingu: od 210€ (- 22% z finalnych 270€)
 • Premiera: wrzesień 2022
 • Wyróżnienie za: pomysłowy format zabezpieczenia rowerowego
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


4. EVR – VR dla Nintendo Switch

Gogle VR oferowane są w kilku kategoriach. Znajdziemy odmiany przewodowe, w pełni niezależne, moduły z telefonami jako jednostki obliczeniowe, ale są też adaptery do smartfonów. Ich możliwości wystarczają, by doświadczyć ogólnych efektów wirtualnej rzeczywistości. Niektóre konsole do grania posiadają opcję podłączenia headsetu, m.in. PlayStation. Ponoć Microsoft opracowuje swój wariant dla Xboxa Series X/S. A co z Nintendo? Czy Switch nadaje się do zabawy w VR? EVR to crowdfundingowa propozycja, która próbuje przyciągnąć formatem przypominającym smartfonowe adaptery. Electron Virtual Reality (EVR) pasuje ze wszystkimi trzeba odmianami przenośnego Nitnendo. Ma mieć regulowaną optykę i komfortowe noszenie. Czy na Switchu jest jednak w co pograć w efektach VR? Przecież nawet rozdzielczość wyświetlaczy jest marna. Na VR szczególnie.

 • Cena w crowdfundingu: od 65$
 • Premiera: październik 2022
 • Wyróżnienie za: namiastkę VR na Switchach
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


5. TempBuddy – smart termometr

Wkrótce do smart zegarków ma zawitać kolejny standard – pomiary temperatury prosto z nadgarstka. Plotki wskazują, że kolejne generacje Apple Watcha i Galaxy Watcha zyskają taki czujnik, a w ślad za nimi pójdą zapewne wszyscy konkurenci. Na razie, żeby zmierzyć mobilnie temperaturę ciała, musimy szukać alternatywnych rozwiązań. Swoją propozycję zgłasza TempBuddy. kompaktowy moduł do smartfona, który pozwala na zmierzenie temperatury w pół sekundy. Ma oczywiście własną apkę do zapisu danych. Można go nosić jak breloczek przy kluczach.

 • Cena w crowdfundingu: od ok. 50$ (-40% finalnej ceny)
 • Premiera: wrzesień 2022
 • Wyróżnienie za: mobilny charakter
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


6. Skinetic – haptyczna kamizelka do VR

Świat VR dopiero puka do naszych drzwi, ale już teraz (po kilku pierwszych latach rozwoju) oferuje bardzo precyzyjną kontrolę ruchu. Mimo, że segment ten wciąż nie należy do mainstreamu to ma odpowiedni potencjał przyciągający startupy do projektowania technologii towarzyszących. Pojawiają się różne dodatki do gogli, wzmacniające imersję odbioru VR. Skinetic chce większość z takich odczuć zaoferować w smart kamizelce. Ma działać na zmysły imitacją różnych bodźców. Twórcy zapewniają, że doświadczymy dodatkowej warstwy wirtualnej rzeczywistości. Specjalne czujniki z silniczkami cewki drgającej zostaną rozmieszczone w różnych miejscach kamizelki. Będą odpowiednio integrowane z aplikacjami. Mają mieć przewagę nad elektrostymulacją i silnikami wibracyjnymi głównie na poziomie szybkości reakcji, która przecież musi iść w synchronizacji z obrazem.

 • Cena w crowdfundingu: od 489 €
 • Premiera: styczeń 2023
 • Wyróżnienie za: zastosowanie alternatywnych silników
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


7. HydroArtPod – domowy smart ogródek

Ściany zieleni są coraz modniejsze. Ładnie wyglądają i wprowadzają do wnętrza więcej zieleni. Niektóre z konstrukcji są sprytnie układane, by zajmowanie się pielęgnacją było minimalne. Także domowe ogródki pod kuchenne przyprawy otrzymują pionowy układ. Zajmują w ten sposób znacznie mniej miejsca. HydroArtPod proponuje taki projekt z pełną automatyką. Nie pierwszy taki, ale chyba jeden z nielicznych z możliwie ergonomicznym formatem. Ma gabaryty szafki ściennej. Pomieści ok. 30 roślin, nie stosuje chemii i monitoruje sytuację z pomocą aplikacji mobilnej na smartfony. Telefon wskaże potrzeby poszczególnych sadzonek, a także najlepszy czas na ich konsumpcję. Trzeba tylko pamiętać o okresowym uzupełnianiu zbiorniczka na wodę. Dodatkowe oświetlenie LED poprawi wzrost zieleni.

 • Cena w crowdfundingu: od 199$ (-50% finalnej ceny)
 • Premiera: październik 2022
 • Wyróżnienie za: pełną automatykę i smart monitoring
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


8. Unihertz Titan Slim z klawiaturką (zapowiedź tygodnia)

Unihertz spróbuje przypomnieć czasy, w których klawiaturki były normą w biznesowych telefonach. W bezpośredniej erze przed smartfonami. Królowała wtedy marka BlackBerry, która przespała i zlekceważyła naciskające wtedy Androidy i iPhone’y. Były nawet próby przejścia na bardziej smarfonowy system i adaptacja do Androida, ale nic z tego nie wyszło. Dzisiaj niektóre firmy próbują nawiązać do tamtego formatu, ale jednostki z klawiaturami QWERTY są zbyt niszowe. Mimo wszystko, Unihertz przez kampanię na Kickstarterze chce spróbować z projektem Titan Slim.

 • Cena w crowdfundingu: jeszcze nie jest znana
 • Premiera: jeszcze nie jest znana
 • Wyróżnienie za: klawiaturę QWERTY w smartfonie z Androidem
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze (link pojawi się po starcie zbiórki)


9. Hycon Grave z KERS

Myśleliście, że zabraknie w zestawieniu jakiegoś elektryka? 😉 System KERS na pewno kojarzą fani F1 i czasów kubicomanii. Teraz odzyskiwanie energii z hamowania pojawia się też w e-rowerach. Hycon Gravel to przykład umiejętnie składanego modelu (cała konstrukcja jest po złożeniu możliwie smukła i ergonomiczna), w którym uda się skorzystać z energii do asysty bez tradycyjnego ładowania choć z ograniczonymi możliwościami. Jednoślad jest dzięki temu pozbawiony dodatkowego modułu w postaci zwykle sporej baterii (ta oczywiście jest, ale z silnikiem). Akumulator podładujemy w 2-3h. Asysta elektryczna wystarczy na 35 km (lub 60 w trybie eco). Jest też łączność Bluetooth i szansa na komunikację z aplikacją na smartfon. Ciekawie wygląda też carbonowy, cichutki „łańcuch”.

  • Cena w crowdfundingu: od 2020€
 • Premiera: wrzesień 2022
 • Wyróżnienie za: system KERS i design w stylu vintage
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: