najlepszy crowdfunding tygodnia 102
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 102

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. InfinaCore P4 – modułowa stacja Qi

Stacje do bezprzewodowego ładowania mobilnych urządzeń są coraz ciekawsze. Mają więcej cewek, co pozwala na jednoczesne przekazywanie energii drogą indukcji magnetycznej większej liczbie gadżetów. Możemy nawet kupić większe lub mniejsze ładowarki, zależnie od posiadanej elektroniki. InfinaCore P4 proponuje w tym temacie nowe podejście. Jest stacją modułową, a to umożliwia rozbudowanie jej możliwości zależnie od przyszłego zapotrzebowania. W środku dwa powerbanki (12000 i 6000 mAh), nóżki do podparcia, opcja ładowania laptopów (100W pass-through) i kompatybilność z MagSafe.

  • Cena w crowdfundingu: od 149$ (planowo 250$)
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: modułowy charakter rozbudowy funkcji
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


2. Kiko – laserowy smart miernik wzrostu

Chyba każdy z nas za małego dzieciaka miał swoją ściankę pomiarów wzrostu. Dzisiaj robi się to już przy użyciu aplikacji, ale pojawiają się też ciekawe smart miarki. Kiko jest laserowa, łatwa w użyciu i też ma apkę. Do tworzenia historii zapisów. Do poprawnych analiz wymaga jedynie wstępnej kalibracji (z podłogą). Potem wystarczy przyłożyć ją do głowy a gadżet przetransferuje odczyty przez Bluetooth do smartfona. Twórcy posiadają w ofercie też smart wagę, więc dane z obu urządzeń będą integrowane. Pozwolą śledzić sytuację rozwoju malucha w czasie.

  • Cena w crowdfundingu: od 99$ (-23% z finalnych 129$)
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: prosty i szybki smart pomiar
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


3. Volla Phone 22 z podwójnym systemem

Potrzebujecie alternatywnego telefonu? W erze dominacji Androidów i iPhone’ów takich propozycji nie jest za wiele, ale okazjonalnie debiutuje coś bardziej unikatowego. Volla Phone 22 to smartfon z podwójnym systemem operacyjnym. Załadować można Androida z nakładką Volla OS lub Ubuntu Touch (na Linuksie). Twórcy zapewniają, żę oprogramowanie skupi się na kwestiach prywatności i bezpieczeństwa. Rzadko spotykanym elementem jest wymienna bateria. Telefon ma 6.3-calowy ekran FHD+, chip MediaTek Helio G85, 4 GB RAM i 128 GB na dane. Nie ma sklepiku Google Play. To trzecia propozycja Volla.

  • Cena w crowdfundingu: od 398€ (-40€)
  • Premiera: lipiec 2022
  • Wyróżnienie za: podwójny system w smartfonie
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


4. GameSir X3 – kontroler do Androida

Mobile gaming rośnie z kwartału na kwartał. Powstają coraz mocniejsze smartfony do grania. Przybywa poważniejszych tytułów w sklepikach na smartfony, a i turnieje zaczęły w tym roku uwzględniać rywalizację na telefonach. Nic dziwnego, że pojawia się też więcej ciekawych kontrolerów do wygodniejszej zabawy na Androidach lub iPhone’ach. Ten pierwszy zyska wkrótce wyjątkowy gamepad. GameSir X3 ma kilka świetnych dla graczy cech. Wymienne przyciski (pod serwisy chmurowe), dwa joeye, wygodny uchwyt oraz dodatkowe chłodzenie w postaci wentylatorka. Gadżet jest możliwie uniwersalny. Pomieści smartfony od 110 do nawet 179 mm długości.

  • Cena w crowdfundingu: od 69$ (-30% z planowanych 99$)
  • Premiera: czerwiec 2022
  • Wyróżnienie za: sporo możliwości dla mobile gamingu przy niskiej cenie
  • Czytaj więcej na: Indiegogo


5. Duovox Mate Pro z kolorowym night vision

Mobile to nie tylko smartfony, choć już od lata odbierają klientów producentom kompaktowych aparatów. Te wciąż są produkowane, ale potrzebują szczególnych właściwości, by przyciągnąć oczy miłośników pstrykania zdjęć lub nagrywania filmów. Duovox Mate Pro ma w zanadrzu coś co może zaciekawić. Urządzenie ma dysponować przerobionym sensorem Sony oraz zaawansowanymi algorytmami AI potrafiącymi zamienić nocne ujęcia w „dzienne”. Kolorowy night vision przyda się w przeróżnych sytuacjach. To już czwarta kamerka tej firmy, ale tym razem nie samochodowa.

Podświetlany Starvis 2 CMOS (skrojony specjalnie pod tę kamerkę) posiada sensor 5 mega 1/1.8 cala z czułością do nawet 0.0001 lux z ok. 300 metrów (z wyłapywaniem ostrości). Nic dziwnego, że zadziała niczym noktowizor i to w kolorze. Duovox Mate Pro posiada opcję streamowania nagrań do smartfona, więc nie będzie problemu z wrzutkami materiałów na ulubione platformy internetowe.

  • Cena w crowdfundingu: od 599$ (-50% z planowanych 1200$)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: kolorowy night vision
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


6. Pupee Board – „kuweta” dla psa

Przewagą posiadania w domu kota nad psem jest brak konieczności wyprowadzania go na spacer (o ile to dla miłośnika czworonogów w ogóle problem). Każdy psiarz zazdrości jednak kociarzom, że ich pupile załatwiają się do kuwety. A gdyby tak i pieski miały swój domowy wychodek? Pupee Board to właśnie takie rozwiązanie. Oczywiście smart, czyli z aplikacją. Ma antybakteryjny i przeciwzapachowy system, automatyczne czyszczenie i monitoring odczytów (do tego właśnie apka). Wydaje się, że propozycja została skierowana głównie dla młodych piesków, które w pierwszej fazie życia nie kontrolują jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych i trzeba po nich zmywać podłogi. Z tym drugim też jednak sobie poradzi, ale nie wiem, czy taki widok będzie przyjemny dla domowników. Pamiętajcie, że spacery z psami to nie tylko toaleta. Potrzebują się wybiegać, coś wyniuchać, spotkać się z innymi psami 🙂

  • Cena w crowdfundingu: od 299$ (-35% finalnej ceny)
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: kompaktową toaletkę dla czworonoga
  • Czytaj więcej na: Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: