crowdfunding 105
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 105

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. OxiLum – ubieralna lampka do kasku

Ubieralne oświetlenie rowerowe dość często pojawia się w crowdfundingowych kampaniach. Mimo tego propozycje zdają się być różnorodne, choć wiele je łączy. OxiLum to magnetycznie przyczepiana do kasku lampka LED. Francuski producent specjalizuje się w modułach do ochrony głowy. Wcześniej stworzył podłączane do kasku kierunkowskazy oraz model składanego kasku. Moduł można też podpiąć do roweru, np. bagażnika. Oczywiście propozycja ma kilka poziomów jasności oraz trybów świecenia. Wraz z OxiBrake wszystko zintegrujemy z dohamowaniami. Nie bazują one na akcelerometrach, więc są pewniejsze.

 • Cena w crowdfundingu: od 30€ (55€ za zestaw z OxiBrake)
 • Premiera: wrzesień 2022
 • Wyróżnienie za: magnetyczne złącze (uniwersalność)
 • Znalezione na: Kickstarterze


2. Fingerbot Sense – smart „paluch”

Kolejny FingerBot trafił na crowdfunding. Adaprox ma już w sprzedaży kilka podobnych mini urządzeń. Najnowszy Sense wygląda na jeden z bogaciej wyposażony. Kiedyś testowałem na blogu pierwowzór, czyli MicroBota. Fingerbot służy do tego samego. To modulik do obsługi normalnych urządzeń (bez smart rozwiązań). „Wciskacz” przycisków ze zdalną kontrolą, harmonogramowaniem, czy komendami głosowymi. Może uruchomić wiele rzeczy. Od ekspresu do kawy, przez czajnik, aż po zwykłe przyciski. Opcjonalnie jest ramię, które obsłuży przełączniki. Gadżet działa w standardzie Zigbee i Bluetooth. W razie potrzeby można sobie dodrukować w 3D elementy dopasowane do konkretniejszych zadań.

 • Cena w crowdfundingu: od 25$
 • Premiera: grudzień 2022
 • Wyróżnienie za: wielofunkcyjny mini moduł dla smart domu
 • Znalezione na: Kickstarterze


3. PELTUX – smart kuweta

W poprzednim zestawieniu uwzględniłem smart kuwetę i nie sądziłem, że tak szybko pojawi się tu kolejna. Rynek przyjął już kilka (a nawet więcej niż kilka) modeli automatyzujących sprzątanie żwirku po kotach, co oznacza, że powoli te rozwiązania będą przystępniejsze cenowo. W smart domu miłośnika kotów taki gadżet jak znalazł! PELTUX Self Cleaning Cat Toilet ma nie tylko aplikację mobilną na smartfony, ale też dotykowy ekran LED. Podstawowy trzon funkcji oczywisty: samoczyszczenie, odświeżanie i cicha praca.

 • Cena w crowdfundingu: od 275€
 • Premiera: wrzesień 2022
 • Wyróżnienie za: estetyczny design i smart funkcje
 • Znalezione na: Kickstarterze


4. Shrooly – domowa szklarnia dla grzybów

Prezentowałem na blogu już sporo smart warzywników i mini szklarni dla domowych przypraw lub microfoods. Co powiecie na własne grzybki? Wiem już o czym pomyślała część z was, ale nie jest to przeznaczeniem Shrooly, w którym można wyhodować własne grzyby. Idealne warunki, kontrola z aplikacji (m.in. z adekwatną pomocą i powiadomieniami) oraz stały monitoring wzrostu w domowym zaciszu. Nie odda klimatu z lasu, ale zagwarantuje efekt. Sprzęt ma nawet swój własny e-papierowy panel, gdzie pewnie odczytamy część informacji, m.in. poziom wilgotności, temperaturę i tlen. Twórcy obiecują, że w domowych warunkach wyhodujemy grzybki do różnych celów. Zakładam, że nie ma to konfliktu z prawem. Nie wiem, nie znam się 😉

 • Cena w crowdfundingu: od 279€ (-33% z finalnych 419€)
 • Premiera: grudzień 2022
 • Wyróżnienie za: nietypowy pomysł i smart obsługę
 • Znalezione na: Indiegogo


5. AirHood – mobilny okap

Kto chociaż raz zobaczył, co pokazuje oczyszczacz powietrza podczas gotowania, ten dobrze zdaje sobie sprawę, jak ważny elementem w kuchni jest okap. Dobry wyciąg pozbywa się nie tylko zapachów, ale i niezbyt przyjaznych dla zdrowia cząsteczek. Oczywiście ważny jest też ciąg w budynku (i wentylacja). Ostatnio modne są modele wyciągów blatowych. AirHood to pierwszy na świecie model całkowicie przenośny. Można go ustawić bezpośrednio przy płycie skąd pewnie skuteczniej pozbędzie się tłuszczy i zadymienia/pary. Sprzęt skierowano do tych domów/mieszkań (lub pomieszczeń), które nie są odpowiednio przystosowane do pichcenia. Urządzenie ma odpowiedni ciąg oraz filtrację (także węglową). Oczywiście z regulacją obrotów wiatraczka.

 • Cena w crowdfundingu: od 99$ (+20$ za model bezprzewodowy)
 • Premiera: październik 2022
 • Wyróżnienie za: pełną mobilność
 • Znalezione na: Kickstarterze


6. Multi-Beam z szerokim kątem iluminacji

Jeszce jedna lampa typu wearable. Tym razem frontowa i to nie byle jaka! Czołowe doświetlenie jest zwykle punktowe, tymczasem Multi-Beam proponuje szeroki kąt iluminacji. Opaska posiada LEDy, które można skierować centralnie, ale też szerzej. Horyzontalnie w 210 stopniach. Przyda się w wielu sytuacjach: od turystyki, po konkretną pracę. Oświetlenie można skupić i wzmocnić, ale też skrócić i poszerzyć. Jest też opcja pełnego, najmocniejszego świecenia. Wersja Pro dysponuje nawet 1000 lumenów jasności.

 • Cena w crowdfundingu: od 60$ (-30$ z finalnej ceny)
 • Premiera: sierpień 2022
 • Wyróżnienie za: szeroki kąt świecenia
 • Znalezione na: Kickstarterze


7. LiON Mini – smart lodówka samochodowa

Lodówki samochodowe też mogą być inteligentne. LiON Mini to przykład takiej. Ten stosunkowo kompaktowy model został wyposażony w trzy drogi utrzymywania chłodzenia: tradycyjną (przewodową), akumulatorową (w pełni mobilną) oraz solarną (z panelami słonecznymi). Bateria to przy okazji bank energii (193Wh). Lodówkę razem z opcją solarną utrzyma w niskiej temperaturze nawet 10 godzin. Jest też aplikacja do monitorowania parametrów i kontroli ustawień. Opcjonalnie jest oczywiście własny panel LCD.

 • Cena w crowdfundingu: od 226$ (-40% finalnej ceny)
 • Premiera: czerwiec 2022
 • Wyróżnienie za: solarne wsparcie w ładowaniu i baterię
 • Znalezione na: Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: