crowdfunding 107
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 107

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. AirPoint Mouse – myszka 3D na palec

Myszki 3D się czasem przydają. Ja korzystam okazjonalnie z takiego wskaźnika przy podłączaniu kompa do TV. Wskaźnik poprawia kontrolę wybranych aplikacji. Nie jestem jednak do końca grupą docelową dla takich gadżetów. Są użytkownicy, którym takie urządzenia pasują znacznie bardziej. Dla nich powstają projekty w stylu AirPoint Mouse. To „pierścień” (sporawy) z Bluetooth 5 i wsparciem wielu różnych gestów i akcji, które wykonujemy w trójwymiarowej przestrzeni. Są tu odpowiednie czujniki, dotykowy padzik, czy przyciski oraz LEDowy sensor optyczny. Myszka ma 1800 DPI, a moduł 3D jest doczepiany magnetycznie (jest na niego miejsce w myszce)

  • Cena w crowdfundingu: od 139$ (-30% z finalnych 199$)
  • Premiera: grudzień 2022
  • Wyróżnienie za: stosunkowo kompaktowy format myszki 3D
  • Znalezione na: Kickstarterze


2. Creoqode Lyra+ na Raspberry Pi

Chcecie kolejne przenośne PC w konsolkowym wydaniu? Proszę bardzo! Creoqode Lyra+ to nowa generacja sprzętu wprowadzonego w 2020 roku do crowdfundingu na platformie Kickstarter. Zupgrade’owany plus też ma tu niebawem zawitać i skusić 35% zniżkami (299£ zamiast finalnych 459£). Wyjdzie prawie dwa razy drożej od poprzednika, ale może warto. Twórcy proponują gadżet pracujący na Rasberry Pi CM4 (nieco wydajniejszym od wcześniejszego CM3) i w nowym opakowaniu. Urządzenie ma też lepszy ekranik i pojemniejszą baterię, czyli uruchomi więcej gier. Podobnie jak wcześniej, Lyra+ będzie oferowana w dwóch odmianach. DIY, czyli do samodzielnego złożenia w około kwadrans lub RTG (Ready to Go) – gotowym do zabawy. Pozostałe specyfikacje wyglądają następująco:

  • dotykowy ekran QLED IPS o przekątnej 7 cali
  • głośniczki stereo i wbudowany kontroler
  • podwójny motorek wibracyjny
  • 4GB RAM LPDDR4-3200 i 32 GB na dane (+ karta microSD)
  • łączność WiFi 5 i Bluetooth 5.0
  • bateria 6000 mAh

Sprzęt raczej do emulatorów (wymieniane są tytuły dla Nintendo 64, PlayStation 1 or PlayStation Portable, or Sega Dreamcast) lub pod granie chmurowe (Google Stadia, GeForce Now, Xbox Cloud Gaming).

  • Cena w crowdfundingu: od 299£ (35% zniżki, czyli -160£)
  • Premiera: jeszcze nie sprecyzowano
  • Wyróżnienie za: model do składania i wykorzystanie Raspberry Pi
  • Znalezione na: Kickstarterze

3. Quair Plasma Go – mobilny oczyszczacz

Znalazłem też coś smartdomowego w crowdfundingu. Może bez integracji z inteligentnymi sieciami, ale jako małe AGD ma w sobie coś mniej typowego. Quair Plasma Go to przenośny oczyszczacz powietrza. Dzięki jego mobilności stworzymy sobie osobistą przestrzeń o lepszej jakości. Gadżet jest kompaktowy, ale wystarcza, by ogarnąć obszar wokół nas. Najlepiej w małych pomieszczeniach, ewentualnie w samochodzie, przy biurku lub stoliku nocnym. Trzy prędkości wentylacji oraz 180 stopniowa rotacja pomogą w dostosowaniu do warunków. Producent zapewnia, że sprzęt posiada odpowiednie certyfikacje. Bateria wystarczy na 7-11h i jest wymienna. Przy większej liczbie modułów wydłuży ciągłość działania.

  • Cena w crowdfundingu: od lekko ponad 900 zł (-30% finalnej ceny)
  • Premiera: sierpień 2022
  • Wyróżnienie za: mobilny format (indoor i outdoor)
  • Znalezione na: Indiegogo


4. Robot RobotCreator DX – smart robot

Przeszukiwałem crowdfundingowe platformy, ale nie znalazłem nic ciekawszego od projektu RobotCreator DX. Tajwańska marka NUWA Robotics przygotowała robota DIY, czyli do samodzielnego zbudowania. Raczej dla młodszych inżynierów, ale niekoniecznie. Części jest sporo, więc samo składanie zajmie trochę czasu. Jest też element personalizacji opcjonalnymi elementami. Oczywiście z szansą na programowanie (konieczne jest połączenie online, a soft jest chmurowy). Jak RobotCreator DX ma się do smart domów?

Robocik reaguje na komendy głosowe, służy do interaktywnych gier, połączeń video i wielu innych. Uczy kodowania i tworzenia akcji (a’la rutyn i scen). Podstawy są tu darmowe, ale bardziej zaawansowane programowanie wymaga planu subskrypcyjnego. Narzędzia CodeLab są dostępne m.in. z poziomu aplikacji mobilnej na smartfony. Blokowe tworzenie programów działa tu w ramach Artificial Intelligence of Things i kilku różnych protokołów dla sieci urządzeń, które mogą ze sobą „rozmawiać” (m.in.: MQTT publish-subscribe, machine-to-machine network protocol, Google Teachable Machine and AI Training School). To nie wszystko, bo można jeszcze tworzyć własne elementy wizualne do interakcji, więc robot ma sporo do zaoferowania. Gadżet reaguje też na ruch. Gotowi na takiego kompana w smart domu?

  • Cena w crowdfundingu: od 599$
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: edukacyjny projekt dla najmłodszych
  • Znalezione na: Kickstarter


5. SunnySide – smart lunchbox

Wybór pojemników do utrzymywania, a nawet podgrzewania posiłków jest na rynku dość bogaty, ale mało który potrafi ciągnąć energię z panelu solarnego. SunnySide to lunchbox w ten sposób też schłodzi wnętrze. Pudełko jest pojemne, posiada wbudowany termometr i kontrolę z poziomu aplikacje na smartfon (a jak!). Pojemnik utrzyma świeżość nawet do 20 godzin, a tryb podgrzewania zadziała już w kilka minut (indukcyjnie). Nie zabraknie modułowego wnętrza. Bateria spora, bo aż o pojemności 10000mAh. Może posłużyć jako powerbank do telefonu i innych gadżetów.

  • Cena w crowdfundingu: od 59$ (-53% finalnej ceny)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: solarne ładowanie (idealne w teren)
  • Znalezione na: Kickstarterze


6. PC-konsolka AOKZOE A1

Jeśli śledzicie mój cykl o mobilnym graniu, to wiecie, że PC-konsolek do przenośnego grania stale przybywa. Segment ten rozwija się zaskakująco prężnie. Prawie w każdym tygodniu informuję w swojej serii artykułów o jakimś nowym modelu. Na Kickstarterze pojawił się kolejny taki projekt. AOKZOE A1 to maszynka z 8-calowym ekranem LCD (1920 x 1200), nawet 32 GB RAM i 2 TB na dane oraz procesorem AMD Ryzen 7 6800U z grafiką Radeon 680M.

To chyba pierwszy sprzęt na tym chipie. Prawdopodobnie wydajniejszy od Steam Decka. AOKZOE jest bezpośrednio związane z marką One Netbook, która produkuje mobilne komputerki już od 2018 roku. W większości skupione na grach.

  • Cena w crowdfundingu: od 899$
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: wydajne wnętrze w przenośnym wydaniu
  • Znalezione na: Kickstarterze


7. SleepHoHo – robot dla snu

Na rynku pojawiło się już sporo urządzeń w służbie lepszego wypoczynku. Większość działa podobnie i bazuje na inteligentnym wybudzaniu wibracjami, algorytmami oceny najlepszej pory na wstawanie, a często też dopasowaniem światła do cyklu dobowego organizmu. SleepHoHo to smart robot z głośnikiem 3D HiFi Bluetooth, ultrasonicznym systemem przeciw komarom i dyfuzorem do aromaterapii. Stworzy komfortowe warunki przy analizach z czujników światła, ruchu i dźwięku. Ma też aplikację na smartfony, w której odczytamy kilka ważnych danych, ustawimy efekty dźwiękowe oraz sprawdzimy conocne raporty.

  • Cena w crowdfundingu: od 159$ (-33% z finalnych 239$)
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: połączenie kilku rozwiązań w jednym urządzeniu
  • Znalezione na: Kickstarterze


8. GPD Win Max 2 – gamingowy mini laptop

Prawie w każdym zestawieniu pojawia się info o jakiejś mobilnej maszynce do grania. A to gamingowy smartfon, jakiś sprzęt do grania z Androidem na pokładzie, PC-konsolka z Windows lub Steam OS, czy retro gadżet. GPD specjalizuje się w miniaturowych laptopkach pod gry.

Firma słynie już z miniaturowych komputerków, których głównym przeznaczeniem jest gaming (choć nie tylko). Nowy GPD Win Max 2 to konkurent dla PC-konsolek – mocno ostatnio atakujących segment mobilnego grania. Sprzęt ma działać na Ryzen 7 6800U lub Core i7-1260P i kosztować minimum 999$ (zależnie od konfiguracji). Tu specyfikacje też konkretne, bo 16/32 GB RAM, czy 1/2 TB na dane (nvme ssd). Ekran spory, szczególnie jak na handheld. Przekątna 10.1 cala, ale możliwie bezramkowa.

  • Cena w crowdfundingu: od 999$
  • Premiera: wrzesień 2022
  • Wyróżnienie za: nietypowy format (z wbudowanym kontrolerem) i specyfikacje
  • Znalezione na: Indiegogo


9. ENGWE X26 – elektryczny rower na każdy teren

Obiecywałem obecność jakiegoś ciekawego elektryka w każdym z moich zestawień i nie inaczej będzie tym razem. Na koniec zostawiłem sobie projekt ENGWE X26. To e-bike typu all-terrain, czyli jednoślad niemal w każde warunki. Co w takim segmencie będzie najważniejsze? Oczywiście moc i zasięg. Silnik ma tu aż 1000W, a bateria jest podwójna. Pierwsza da 48, druga 14 mil w łącznym przejeździe. To ok. 100 kilometrów. Podjazdy do 30% nie będą problemem, także z uwagi na grube koła niczym w motocyklach. 50 km maksymalnej prędkości też robi wrażenie. Rower ma potrójne zawieszenie, ale składaną ramę. Do tego hydrauliczne hamowanie na obu kołach.

  • Cena w crowdfundingu: od 1599$ (-40 % z finalnych 2699$)
  • Premiera: październik 2022
  • Wyróżnienie za: kompleksowe rozwiązania do jazdy w każdym terenie
  • Znalezione na: Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: