Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 30

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Go2Sleep – pierścień dla snu [wearable]

Monitorów do analizy jakości snu mamy na rynku całą masę. Głównie na nadgarstek. Nie jest to wygodne. Czy smart pierścień z czujnikami będzie bardziej komfortowy? Go2Sleep od Sleepon to alternatywa w bardziej „kompaktowym” formacie, bo na palec. Nie należy do najmniejszych, ale analizuje mnóstwo danych, które mogą pomóc zlokalizować przyczyny problemów ze snem.

2. GimbalCam – kamerka akcji z własną stabilizacją [gadżety]

Po co montować kamerkę na oddzielnym gimablu, jak można kupić taką ze zintegrowanym mechanizmem stabilizującym obraz? GimbalCam proponuje wbudowany system, który zadba o płynne nagrania. Cała konstrukcja nie jest wcale większa od klasycznych kamerek akcji. Ma za to wszystko już wewnątrz siebie. Oczywiście z kompatybilnością z wieloma uchwytami. Ma też własną obudowę do ochrony przed wodą.

3. LID – składany kask [rower]

Każą nam nosić kaski (a przynajmniej zalecają), ale nie są one zbyt przenośne z racji swoich gabarytów. Ciężko je schować do plecaka. Jeśli wybieramy się na wycieczkę to nie będzie to żadnym problemem, natomiast przejazdy do pracy lub szkoły już są problematyczne. Gdzie to schować? LID to prawdopodobnie jeden z pierwszych kasków, które można złożyć. Model jest lekki i w szybki sposób zmniejszy swoją wielkość. Ma przy tym nie tracić swoich właściwości, czyli ochrony głowy.

4. HyVibe – klasyczna smart gitara [gadżety]

Czy klasyczna gitara może być smart? Może! HyVibe to jedna z pierwszych takich, która akustyczne pudło integruje z elektroniką oraz czujnikami. Ma pozwolić na zmiany ustawień, kalibrację oraz zapis dźwięków do aplikacji. Modyfikowanie efektów, zabawa ustawieniami w smartfonie, ale też specjalny panel na samej gitarze, mają zwiększyć zakres możliwości instrumentu.

5. Unico – automatyczna szczoteczka [„wearable”]

Unico to już drugi tego typu projekt, czyli szczoteczki w formie wkładki z mechanizmem wibracyjnym, myjącym zęby nawet w kilka sekund. Pomysł fajny, bo oszczędzający czas, a chyba też gwarantujący poprawną higienę jamy ustnej. Problem w tym, że przypadek Unico to naprawdę bardzo wczesny prototyp. Tak wczesny, że nawet na Kickstarterze anulowano kampanię. Dlaczego? Oto jest pytanie, bo zebrano na nim prawie milion Euro (zbiórka potrzebowała tylko 75 tysięcy). Środków na realizację jest tak dużo, że jest szansa na dopracowanie bajeru i szybsze wprowadzanie na rynek. To jednak crowdfunding – nigdy nie wiadomo…

6. Caply – ubieralna kamerka [wearable]

Wczoraj w TV słyszałem informacje o kamerkach dla polskich policjantów. Ubieralny format rejestratorów akcji jest już stosowany w wielu zachodnich państwach. Trafił i do naszego. Noszone kamerki można też kupić do celów prywatnych. Caply to jedna z takich propozycji. Obiektyw skierowany przed nas nagra wszystko co widzimy, a my potem wybierzemy najlepsze momenty. Nie umknie już nic ważnego. Urządzonko można przypiąć do ramienia lub na korpusie. Niestety i ten projekt jest zawieszony. Tym razem wstrzymany przez Kickstartera. Możliwe, że chwilowo.

7. Talking Hands – tłumacz migowego [wearable]

Ubieralne technologie oferują coraz więcej, a to za sprawą miniaturyzacji poszczególnych modułów, ale też inwencji twórczej niezależnych start-upów. Właśnie w crowdfundingu mogą one promować swoje pomysły i poszukiwać środków na realizację. Talking Hands to rękawice wyczuwające gesty rąk, co pozwala na tłumaczenie języka migowego na odczyt audio poprzez syntezator mowy. Użytkownicy sami programują gesty, by potem łatwiej porozumiewać się z osobami nie posługującymi się językiem dla niesłyszących.

8. HooFoo – portfel na Bitcoiny [gadżety]

Dużo mówi się o kryptowalutach, zwłaszcza o Bitcoinie. Wartość tego „pieniądza” rośnie tak szybko, że kusi wiele osób. Co z tego, że pompowana jest bańka, liczy się szał na szybki zarobek. W związku z popularnością Bitcoinów rośnie też zagrożenie cyber kradzieżami. HooFoo Wallet to „portfel” z szyfrowanym kluczem, który uchroni nasze wirtualne coiny przed wyciekiem. Do tego jest to mobilny system z aplikacją, więc nie wymaga do działania komputera. Jest mobilny.

9. Maoi – maska z HUD do pływania [wearable]

Komputery do nurkowania mają coraz mniejsze gabaryty. Te najmniejsze można już nosić na nadgarstku jak zegarek. Ułatwiają kontrolę przeróżnych parametrów i śledzenie odczytów w trakcie zanurzeń. Maoi to maska zintegrowana z wyświetlaczem HUB (head-up display), czyli prezentująca treści bezpośrednio przed okiem. Taka forma kontroli danych jest jeszcze wygodniejsza, bo pokazująca najpotrzebniejsze informacje w natychmiastowym podglądzie.

10. Earband – zestaw słuchawkowy z bransoletce [wearable]

EarBand to gadżet wzorujący się na TalkBandzie od Huawei. Ma praktycznie tą samą konstrukcję. Bransoletka jest schowkiem dla słuchawki Bluetooth. Mamy tu zestaw słuchawkowy w ubieralnej wersji. Ma to poprawić wygodę użytkowania (bo nie lubimy nosić cały czas słuchawki w uchu), ale też dorzucić kilka innych funkcji. Jest to także tracker aktywności i ekranik z powiadomieniami ze sparowanego smartfona.

11. Placeon – uchwyt na smartfon [akcesoria]

Moi rówieśnicy pamiętają jeszcze Walkmany i Discmany. Można je było nosić zaczepione na kieszeni. Teraz ten sam schemat zastosował jeden ze startupów wobec współczesnych odtwarzaczy muzycznych, czyli naszych smartfonów. Zaczepka Placeon pozwala na noszenie telefonu na kieszeni, co ma ułatwić korzystanie (szybsze od wyjmowania urządzenia z kieszeni). Radzę jednak nie zapomnieć o zabezpieczeniu ekranu, bo zwiększamy ryzyko obtłuczenia wyświetlacza. Mam nadzieję, że nie kradzieży.

12. Radius F1 – smart lampka [rower]

Oświetlenie rowerowe już od dawna otrzymuje jakieś nowe smart technologie. Radius F1 proponuje integrację mocy oświetlenia względem prędkości poruszania się. System działa w prosty sposób. Czujniki reagują na szybkość poruszania się, dostosowując siłę światła do potrzeb. Szybsza jazda wymaga lepszego oświetlenia na dalsze odległości. Urządzenie robi to wszystko automatycznie, choć panel na kierownicę pozwala na manualne zmiany trybów LED.