Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Crowdfunding
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 34

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej start-upowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

1. Seaview 180 V2 – maska dla nurka

Maski do nurkowania to podstawa przy schodzeniu pod wodę. Seaview 180 V2 to już druga generacja systemu na całą twarz, pozwalająca na bardziej naturalną wymianę tlenu w płucach. Gadżet ma podwójną komorę (ma wpływ na brak parowania przed szkiełkiem) i bardzo szerokie pole widzenia. Technologie pozwalają też podczas wynurzania szybko pozbyć się wody, która czasem potrafi dostać się do środka. Nie jest to sprzęt do scuba divingu, a raczej rekreacyjnego nurkowania na mniejszych głębokościach.

2. Pano-S – kamerka 360 z 8K! [fotografia]

Kierunek rozwoju kamerek sferyczny jest jasny: potrzebne są korekcje zniekształceń, nasłuch przestrzenny, ale i najwyższa rozdzielczość. Już dawno postuluję, że format 4K to w tym segmencie absolutne minimum! Jakość 8K dla tak szerokiego obrazu to znacznie lepsze parametry. Pano-S proponuje właśnie takie specyfikacje, kierując swój produkt do profesjonalistów. Ssytem wyposażono w sześć szerokokątnych obiektywów (rybie oczka) i aż 6000 mAh baterię wystarczającą na 90 minut nagrywania w mobilnym, kompaktowym wydaniu.

3. Mousure ONE – smart miarka [gadżety]

Za kilka lat nie znajdziemy pewnie żadnego przedmiotu, który nie połączy się ze smartfonem lub inną rzeczą (Internet Rzeczy). Trzeba się zacząć do tego przyzwyczajać. Mousure ONE to inteligentna miarka będąca idealnym tego przykładem. Moduł ma pomóc w pomiarach wbudowanymi czujnikami, dzięki czemu ułatwi pracę. To propozycja raczej dla konkretnych klientów, czyli tych wykorzystujący mapowanie przestrzeni do swoich projektów. Oczywiście gadżet sprawdzi się też w domu, np. przy remontach. Sprzęt pozwala na zdejmowanie wymiarów w dwóch i trzech wymiarach.

4. Quotes Watch – e-papierowy zegarek [wearable]

Sekcja smart zegarków jest dziś obfita w bardzo zbliżone do siebie modele. Oczywiście, różnią się poszczególnymi funkcjami, czy detalami w designie, ale zdecydowana większość opcji jest taka sama. Quotes Watch chce wyróżnić swój model e-tuszowym ekranem (kiedyś bardzo modnym w smartwatchach, dziś rzadkość) oraz nietypowym systemem złotych myśli, które mają docierać na nadgarstek. W ten sposób podnoszenie nadgarstka pokaże też coś więcej niż tylko powiadomienia ze sparowanego smartfona. Producent chce w ten sposób zmotywować i zmobilizować do lepszego funkcjonowania. Zamiast kolorowych tarczek monochromatyczne treści z wartościowym przekazem (ze sporem bazy danych). Oryginalny gadżet. Ma jednak wszystkie standardy smart zegarka, czyli gównie notyfikacje docierające z telefonu.

5. Filmmaker Collection od Moment [fotografia]

Kiedyś tylko gadżecik, dziś poważna przystawka dla wielu miłośników mobilnej fotografii. Wymienna optyka w formie dodatkowych soczewek do kamerki smartfona profesjonalizuje swoja ofertę. Moment wydał już kolejny zestaw do poprawy jakości rejestrowanego przez telefon obrazu. Tym razem Filmmaker Collection, czyli high-endowe akcesoria za 150 dolarów, wzbogacające możliwości nagrywania smartfonem. W komplecie: zestaw soczewek, obudowa z modułem do popularnych gimbali i bankiem energii oraz specjalna aplikacja. Niestety z trochę ograniczoną kompatybilnością (głównie topowe smartfony).

6. Smartbunch – modułowe smart oświetlenie [smart home]

Smart żarówki to dziś żadna nowość. Powoli segment inteligentnego oświetlenia wychodzi poza zwykłe propozycje i zaczyna oferować coś wyraźnie nowatorskiego. Dekorowanie wnętrza światłem jest dziś dużo ciekawszy niż jeszcze kilka lat temu, a wszystko dzięki mniej typowym modułom. Smartbunch proponuje modułową konstrukcję do budowania niemal bez ograniczeń. Trójkątne elementy LED pozwolą na tworzenie efektownych, przestrzennych konstrukcji.

7. BackBeat – ubieralny subwoofer dla gitarzysty [wearable]

Pisałem już na blogu o bardzo wielu gadżetach, które pozwalają lepie poczuć muzykę. Ubieralne moduły na nadgarstek pozwalają odczuwać audio i w ten sposób podnosić efekty odbioru. BackBeat proponuje pas na plecy, który zintegrujemy z brzmieniem gitary. W ten sposób gitarzysta lepiej odczuje bass. Ma to ułatwić „słyszenie” swojej partii, która moim zdaniem jest tą najważniejszą z linii w zespołowej twórczości.

8. HiBy R3 – player dla Tidala HiFi [mobile]

Czy oddzielne odtwarzanie do plików muzycznych mają dziś szansę konkurować z wbudowanymi w smartfony playerami? Nie bardzo, chyba, że kierowane są do naprawdę konkretnego, niszowego odbiorcy. HiBy R3 to wysokiej jakości sprzęt mobilny do plików Hi-Res audio serwisu streamingowego Tidal. Oczywiście odpalimy na nim też pliki lokalnie, ale skupia się na odtwarzaniu wysokiej jakości utworów online. Ma swój ekranik i odpowiednie moduły z high-endowymi parametrami. Coś dla audiofilów.

9. Strøm City – e-bike miejski [rower]

Duńska firma Strøm przygotowała drugą generację swojego elektrycznego jednośladu. Powróciła z nim oczywiście na crowdfunding. Model City integruje wszystkie potrzebne elementy z ramą. Akumulatorek, mechanizm asysty oraz oświetlenie. Rower wygląda dzięki temu jak efektowna hybryda. Bateria jest do tego wyjmowana w łatwy sposób, więc można ją szybko wymienić lub podładować w domu. Energii ma wystarczyć na 80 kilometrów zasięgu (3-4 godziny ładowania). Upgrade pozwoi na dorzucenie jeszcze kilkudziesięciu kilometrów. Maksymalna prędkość do 32 km/h. Do dyspozycji pięć poziomów (w tym tryb pod wymagania UE).  Do tego wszystkiego przystępna cena, bo 899$ (ale tylko w etapie przedsprzedażowym).

10. Alizeti 300C – silnik na bagażniku [rower]

Pozostanę jeszcze w temacie e-rowerów. Tym razem zamiast całego roweru, moduł z silnikiem na bagażniku. To forma ulepszenia swojego jednośladu bez konieczności zakupu nowego. Widziałem już projekty starające się dostarczyć silniczek w kole lub właśnie z tyłu za siodełkiem. Alizeti 300C to gadżet z tej drugiej grupy. Aluminiowa skrzyneczka (5 kg) to 500 watowy motor z mechanizmem do tylnego koła. Napęd jest z rolki przylegającej do opony. W ten nieinwazyjny sposób możemy łatwo zmodyfikować swój stary rower, choć należy wciąż pod uwagę większe opory, czyli też nieco mniejszą sprawność. Alizeti też rozpędzi się do 32 km/h. Zasięg można podwoić przez dołożenie opcjonalnego, drugiego akumulatorka. Rozwiązanie kierowane jest raczej do miejskich odmian rowerów z bagażnikami.

11. Dolphin Alarm – strażnik na basenie [wearble]

Basen to fajna sprawa, ale gdy w pobliżu są dzieci staje się ogromnym zagrożeniem. Dolphin Alarm przygotował zestaw do pilnowania najmłodszych, dzięki czemu opieka staje się łatwiejsza. Bezpieczeństwo dzieci zwiększymy przez specjalną bransoletkę, „sonar” pływający w wodzie oraz syrenę alarmową w domu. Wszystkie razem wykrywają zbliżanie się do zbiornika, dając natychmiastowy sygnał rodzicom. Projekt fajny, ale chyba niedopracowany, ponieważ zawieszony przez Kickstartera.

12. Mazu – tracker do nurkowania [wearable]

Zegarki i mierniki zanurzenia to dla nurka niezbędnik. Dane potrzebne przy schodzeniu pod wodę, ale i wynurzaniu, są parametrami potrzebnymi do prawidłowych procedur. Czasem jednak tracker takich informacji może przydać się do wyszukiwania miejsc do nurkowania, które są adekwatne do naszych aktualnych możliwości. Mazu tak właśnie funkcjonuje. Zbiera dane i łączy je z bazą danych i społecznością nurków. W ten sposób znajdziemy ciekawe miejsca, ale poradzimy się innych.

13. Ghost AR – adapter Augmented Reality [AR]

Większość dzisiejszych gogli to jednostki VR, ale sekcję wirtualnej rzeczywistości próbują gonić modele AR. Producenci interesują się rozwiązaniami Augmented Reality coraz mocniej, a to sprawia, że na rynek trafiają lepsze headsety. Póki co są zbyt drogie. Ghost AR ma być przystępnym cenowo adapterem do smartfonów, wykorzystując ich moce obliczeniowe oraz ekrany do wyświetlania holograficznych treści. Specjalną szybkę można odpiąć i zastąpić zamknięciem, dzięki czemu jest to gadżet 2 w 1 (AR lub VR).


 

Podobało ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: