Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

crowdfunding
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 72

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“.

1. Move It Swift – smart rękawice do boksu

Segment trackerów aktywności obejmuje już prawie wszystkie dyscypliny i ćwiczenia, które w ogóle można nimi śledzić. Move It oferuje kilka takich w swojej ofercie. Najnowszym będą sensory do rękawi bokserskich. Skalibrowano je tak, by rozpoznawały większość ciosów/ruchów, przeliczały to też na spalane kalorie i przy okazji analizowały technikę postawy ciała. LEDowe diody mają dorzucić element interaktywności. Będzie też pilnowanie tempa oraz sugestie wirtualnego trenera.

Wyróżnienie ???? za: możliwość samodzielnego treningu z wirtualną asystą czujników.

Czytaj więcej o: Move It Swift.

2. KittySpring – poidełko dla kota

Nie każdy posiadacz kota wie, że wodę powinniśmy wymieniać mu bardzo często (powinno się też regularnie myć miski). Nie jest to może czynność męcząca, ale zdarza się zapomnieć. KittySpring to poidełko z własnym zbiorniczkiem, który uwalnia płyn automatycznie, by zwierzęta miały zawsze świeżą wodę. Nie ma tu żadnej elektroniki. Działa grawitacja. Przezroczysy baniaczek ułatwi pilnowanie stanu napełnienia. Nadal trzeba go będzie oczywiście uzupełniać.

Wyróżnienie ???? za: brak elektroniki.

Czytaj więcej na: Kickstarterze

3. Timekettle M2 – słuchawki z tłumaczem

W 2017 roku przedstawiałem na blogu bezprzewodowe słuchawki WT2 z wbudowanym tłumaczem. Firma Timekettle sprzedała je w prawie 300 tysiącach sztuk, co pozwoliło nawet wskoczyć na pozycję bestsellera na Amazonie (w dziale tłumaczy). Translator w słuchawce to fajna sprawa, ale producent wyszedł na przeciw oczekiwaniom klientów i wprowadza nowy model M2, który oprócz tłumacza offline oferuje odpowiednią jakość dźwięku – Hi-Fi Audio.

Wyróżnienie ???? za: połączenie słuchawek TWS z Hi-Fi i tłumaczem offline.

Czytaj więcej na: Indiegogo

4. Blync – stacjonarny rower w VR

Platforma Zwift pozwala uprzyjemnić stacjonarny trening kolarski. Trenujemy z wirtualnymi przeciwnikami widząc ich na ekranie, co uatrakcyjnia „przejazdy” i umożliwia utrzymywanie odpowiedniego tempa. Blync proponuje coś więcej. Tu również pokonamy wirtualne trasy, ale bardziej interaktywnie. Aplikacja na gogle VR pozwoli rozglądać się po środowisku 3D, natomiast skrętna stacja na przednie koło nawet zmieniać kierunek toru jazdy. System ma współpracować z wieloma uchwytami na rowery, natomiast we wszystkim potrzebne będzie jeszcze zamocowanie czujników. Będą one przeliczać dystans, spalone kalorie i tempo. Trasy mają być zróżnicowane (różny poziom zaawansowania).

Wyróżnienie ???? za: skrętny mechanizm dla przedniego koła.

Czytaj więcej o: Blync.

5. PomaBrush – silikonowa szczoteczka elektryczna

Zwykle przy okazji pisania o szczoteczach do zębów piszę o tych bardziej smart. PomaBrush nie jest może inteligentna, ale właśnie tym szczycą się jej autorzy. To jedna z pierwszych na rynku szczoteczek elektrycznych z silikonowym „włosiem”. Ma być dzięki temu wytrzymalsza, bardziej higieniczna (przeciwbakteryjna), a wymiana końcówki może odbywać się co pół roku. Bateria też niczego sobie. Ładowanie co ok. 4 miesiące. Urządzenie ma być też skuteczne (15 tys. wibracji na minutę), ale bezpieczne dla jamy ustnej.

Wyróżnienie ???? za: wytrzymałość materiału i higienę.

Czytaj więcej na: Kickstarterze

6. Carbon Trainer – smart lustro do fitness

Czujniki już od dawna pomagają śledzić aktywność, a gdyby dodać im jeszcze analizy głębi 3D? Carbon Trainer to smart lustro do monitorowania ruchu i prowadzące trening na podstawie indywidualnych odczytów. Taki wirtualny trener w interaktywnym formacie. Do analiz zaangażowano algorytmy AI, by feedback był na bieżąco z formą sportowca. Oczywiście z sugestiami na podstawie postępów, monitorowaniem efektów i budowaniem spersonalizowanych sesji. Z motywowaniem na podstawie realnych wyników. Problemem może być cena. W crowdfundingu 1295$, a będzie prawie 2300$ (do tego abonament).

Wyróżnienie ???? za: przeniesienie siłowni do własnego mieszkania.

Czytaj więcej o: Carbon  Trainer

7. WonderSpray – prysznic do du…

Niektóre wynalazki są trudniejsze do przedstawienia. WonderSpray to mobilny bidet. To chyba najlepszy opis tego gadżetu (zresztą promowany jako „portable butt showeer”). Crowdfunding właśnie do tego jest, by w takich miejscach badać zapotrzebowanie na mniej oczywiste rozwiązania. Co tu dużo pisać… Jest przycisk regulacji natrysku, przycisk aktywujący „prysznic”. Dalej już tłumaczyć nie będę.

Wyróżnienie ???? za: miniaturyzację i mobilność :D.

Czytaj więcej na: Kickstarterze

8. CleanFreak – szczoteczka nowej generacji

W tym zestawieniu dwie szczoteczki. CleanFreak jest zupełnie inna od tej powyżej. Tu ruchów ręką będzie jeszcze mniej. Urządzenie ma bowiem szczotkować zęby samodzielnie. W crowdfundingu widziałem podobne rozwiązania w formie wkładek. Tutaj dodano rączkę, by gadżet bardziej kojarzył się ze szczoteczkami jakie znamy. Ruchomy moduł ma dotrzeć do każdego zęba z identyczną intensywnością. Naszym zadaniem jest tylko zmiana ułożenia (góra/dół). Na każdą stronę wystarczy po 15 sekund. Oszczędzi czas i poprawi dokładność (tak twierdzą autorzy).

Wyróżnienie ???? za: skrócenie czasu mycia zębów bez wpływu na dokładność.

Czytaj więcej na: Kickstarterze

9. Z4E0 – robot odkurzający z UVC

Roboty sprzątające nasze podłogi to już nic nadzwyczajnego. Jedne odkurzają, drugie mopują – czasem znajdujemy obie te funkcje w jednym urządzeniu. Z4EO spróbuje wykorzystać podobny schemat pracy, ale w trochę innym zakresie. Wciąż jednak w ramach prowadzenia automatycznych porządków. Skupi się na łóżkach, pościeli, kanapach, czy kocach (dywanach też?). Sporo mniejszy robot będzie dezynfekował przez UVC i wciągał kurze, zarazki i roztocza, które właśnie w tych miejscach lubią się osadzać. Rozpozna granice łóżka, by z niego nie spaść. Urządzenie można zabrać ze sobą, więc wykona pracę też w hotelu. Taka dezynfekcja trwa od 30 do 60 minut. Oczywiście wymaga równo rozłożonej powierzchni.

Wyróżnienie ???? za: wykorzystanie niszy rynkowej.

Czytaj więcej na: Kickstarterze

10. Ghost Pacer – „duch” dla biegacza

Trening biegowy wymaga motywacji i pilnowania tempa. Ułatwiają to sportowe zegarki, w których możemy odnosić się do poprzednich wyników na danych odcinkach trasy. Ghost Pacer proponuje to samo, ale w bardziej interaktywnej formie. Okulary AR wygenerują nam wirtualnego przeciwnika, którego będziemy widzieć dzięki technologiom Rzeczywistości Rozszerzonej. Taki cyfrowy avatar będzie odzwierciedlał te same dane, co zegarki, ale w ciekawszej formie. Może to być nasz wcześniejszy czas, rekordowy lub wynik kolegi. Ma nas motywować jak realny partner na trasie.

Wyróżnienie ???? za: skorzystanie z potencjału AR.

Czytaj więcej o: Ghost Pacer

11. NOTA – apka zbada pieprzyki

Odkąd smartfony można łączyć z różnymi akcesoriami i przystawkami ekran telefonu staje się panelem dla wielu urządzeń. Dzięki temu ich gabaryty są bardziej kompaktowe. NOTA jest kolejnym modułem służącym celom zdrowotnym. Ma badać naszą skórę i wykrywać podejrzane obszary – głównie skupiając się na pieprzykach. Wykorzystuje do tego impedancję elektryczną, wskazując anomalie. Ma cztery elektrody. Wystarczy przyłożyć czujniki do konkretnego miejsca na ciele i poczekać na analizę. Apka na iOS lub Androida

Wyróżnienie ???? za: rozwiązanie do monitorowania zdrowia.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

12. Pumpkii – modułowy robot dla zwierzaka

Gadżety do zabawy z czworonogami otrzymują coraz częściej zdalny dostęp przez aplikację. Możemy takim pojazdem sterować spoza domu, obserwować ulubieńca i trochę go rozruszać podczas naszej nieobecności. Są też kamerki w stacjach wyposażone w laserowe wskaźniki lub podajniki przysmaków. Pumpkii chce zaoferować większość z wymienionych opcji w modułowym robocie na wielokierunkowych kółeczkach. Opcjonalne dodatki mają rozbudowywać jego potencjał i służyć zarówno kotu, jak i psu. Autorzy projektu chcą, by ich wynalazek był otwarty, tj. dając szansę zwiększania jego potencjału przez zewnętrzne moduły od kreatywnych twórców. Najbardziej oryginalnym z zaproponowanych dodatków jest koparka do kuwety (tak! potrafi samodzielnie ją opróżnić).

Wyróżnienie ???? za: rozwinięcie koncepcji gadżetów dla zwierząt.

Czytaj więcej o: Pumpkii.

13. Bigo – głową uruchomisz kierunkowskazy

Kierunkowskazy rowerowe są w sprzedaży od bardzo dawna. Ja sam miałem już takie w swoich pierwszym rowerze w latach dziewięćdziesiątych. Przez te lata przeszły jednak ewolucję. Są modele uruchamiane gestami ręki (przez smartwatch), są takie na plecy lub plecak, na kasku, czy zintegrowane z pedałami (o nich pisałem w poprzednim crowdfundingowym zestawieniu). Bigo proponuje aktywację światełek ruchem głowy. Sensory są mocowane jak kamerki GoPro na kasku, skąd rozpoznają ułożenie głowy. Diody LED mocujemy za sobą. Czy to dobry pomysł? A co jeśli chcemy skręcić w przeciwną stronę, ale musimy obserwować nadjeżdżające z drugiej pojazdy?

Wyróżnienie ???? za: eksperymentowanie z czujnikami.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

14. JackRabbit 2.0 – kompaktowy rower elektryczny

Mówiłem, że w każdym zestawieniu pojawi się jakiś elektryczny pojazd? Nie inaczej jest i tym razem. Pierwsza generacja JAckRabbita chciała zmniejszyć gabaryty roweru przez nietypowej średnicy (przednie było mniejsze). Druga jest już mniej kontrowersyjna wizualnie. Ma dwa takie same kółka, ale wciąż podobnie krótką ramę. Wciąż w okolicach 10 kilogramów wagi, więc jest to względnie lekka konstrukcja. Pedały nie są potrzebne. Zastąpią je składane podnóżki. Zasięg przejazdu do ok. 19 km, natomiast maksymalna prędkość – 32km/h (blokowana regionalnie do norm). Udźwig do 109 kg. Jeśli bateria się rozładuje to pozostaje tryb Freda Flintstona 😛 JackRabbit 2.0 ma kosztować finalnie 999$ (Na Kickstarterze były dostępne jednostki za pół tej ceny).

Wyróżnienie ???? za: kompaktowe wymiary roweru.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

15. Zerema – poduszka dla chrapiących

Gadżetów do walki z chrapaniem przedstawiłem na blogu już chyba w kilkunastu różnych odmianach. ZEREMA to kolejna z nich. Tym razem w formie poduszki, która zmieni swój kształt, by przy okazji uwolnić gardło od niekorzystnego ułożenia. Jej mechanizmy dopasowania mają też podnieść komfort samego spania, ale głównym celem jest walka z chrapaniem. System ma oczywiście działać tak, by przy zmianie ułożenia nie wpływać na nasz sen. Rozwiązanie aktywuje się w chwili rozpoznania charakterystycznych dźwięków. Detekcją zajmują się algorytmy deep learning w aplikacji na smartfon.

Wyróżnienie ???? za: połączenie wygodnej poduszki z praktycznym rozwiązaniem.

Czytaj więcej na: Indiegogo.


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: