Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Crowdfunding
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 74

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. EDIT: postaram się publikować krótsze zestawienia, ale częściej! Poniżej pierwszy taki post z tej serii.

1. KEEXS eMotion – inteligentne buty

Inteligentne buty do biegania są oferowane w różnych wariantach od kilku ładnych lat. Wciąż jednak pojawiają się nowe ich wariacje. KEEXS eMotion mają być „najinteligentniejsze na świecie”. Mają monitorować aktywność (ze wskazówkami dot. ewentualnych kontuzji), pomagać w poruszaniu się poprzez haptyczną nawigację (tu z opcją dla osób niedowidzących), czy integrować z odtwarzaczem muzycznym. Czujnik zaproponowano we wkładce lub module mocowanym przy sznurowaniu.

Wyróżnienie ???? za: wielozadaniowe podejście do tematu smart butów.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

2. SnapPower ConnectLight – do gniazdka

Bardzo często w korytarzach instaluje się malutkie doświetlenie, który ułatwia poruszanie się po nim w ciemnych warunkach. Nie jest potrzebne włączanie intensywnego światła, bo chodzi głównie o zarysowanie drogi. ConnectLight od SnapPower to adapter/ramka na gniazdko (w tej chwili głównie w standardzie amerykańskim) z diodami LED reagującymi na ruch. Więcej takich gadżetów można ze sobą skomunikować i zsynchronizować, by zapalały się jednocześnie. Koncepcja zakłada, że mamy po drodze wystarczająco dużo gniazdek, by podświetlić trasę. Pojedynczo też ma to sens. Urządzenia można grupować w strefy, ustalać czas i intensywność świecenia.

Wyróżnienie ???? za: kompaktowy format.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

3. AirBolt z GPS, LTE-M i NB-IoT

Na rynku znajdziemy już sporo kompaktowych trackerów/lokalizatorów/tagów lub znaczników, dzięki którym przypilnujemy wartościowych rzeczy. Te gadżeciki starają się być coraz mniejsze, a przy okazji coraz dokładniejsze. Wykorzystują różne technologie śledzenia. Od GPS, przez Bluetooth, aż po GSM. Często miksują te rozwiązania. AirBolt będzie pod tym względem kompleksowy (i bardzo mały oraz lekki). W swoim wnętrzu skryje GPS, LTE-M oraz NB-IoT, a działać ma nawet do 12 miesięcy (naturalnie nie z GPS). Oczywiście w wodoszczelnym opakowaniu. Autorzy obiecują, że ich wyrób sprawdzi się do monitorowania obiektów, ale też zwierząt. Narrowband IoT jest energooszczędny i działa też w budynkach. Pośród funkcji AirBolt jest geofencing. Informacje o pozycji pojawiają się w smartfonie.

Wyróżnienie ???? za: za połączenie w lokalizatorze GPS, LTE-M/NB-IoT.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

4. TrickyPaw – smart zabawka dla kota

Na crowdfundingowych platformach sporo z gadżetów jest kierowana do naszych czworonożnych przyjaciół. Połączenie zabawki dla zwierzaka ze smartfową aplikacją daje sporo frajdy obu stronom 😉 TrickyPaw to propozycja dla kota, angażująca większość ze zmysłów drapieżnika. Jest tu kilka inteligentnych trybów. Dzięki nim kocur zainteresuja się urządzeniem dużo dłużej (tak przynajmniej uważają twórcy). Można zaprogramować trasy poruszania się laserowego punktu, są interaktywne dźwięki oraz dodatkowe akcesoria. Interakcji dodają diody LED oraz apka. Oby gadżet sprawił, że pazurki skupią się właśnie na nim, a nie naszych meblach.

Wyróżnienie ???? za: modułową rozbudowę zabawki.

Czytaj więcej na: Kickstarterze.

5. MOJIETU – smart pompka od Roidmi

Markę Roidmi kojarzę przede wszystkim ze smart odkurzaczy (mam zresztą takowy w swoim domu). Firma ma w swojej ofercie również inne urządzenia, np. smart pompkę. MOJIETU Lightning to kompaktowa, mobilna pompka do kół. Wtłaczająca powietrza samodzielnie i optymalny sposób. Do tego dość szybko. Jest tu nawet ekranik ze wskaźnikami i oceny sytuacji. Użyjemy jej zarówno przy kołach jednośladu, jak i tych większych pojazdach – samochodach. Widzę też możliwość dopompowania piłek oraz materacy. W zestawie są cztery końcówki. Jeśli dobrze pamiętam ofertę Xiaomi to u nich też jest podobny produkt.

Wyróżnienie ???? za: mobilność i kompaktowość automatycznej pompki na baterię.

Czytaj więcej na: Indiegogo

6. Sensate do głębokiej relaksacji

Urządzeń do uspokajania ciała i umysłu też widziałem na crowdfundingowych platformach już sporo. A to coś ubieralnego, a to wykorzystanie czujników tętna, a to jakieś neurowearables. Każda z tych propozycji na swój sposób starała się wprowadzać użytkownika w lepszy nastrój. Sensate ma format stylowego mydełka, które kładziemy na ciele, np. na klatce piersiowej i oddajemy się wibracyjnym sesjom głębokiej relaksacji z połączeniu ze specjalnie dopasowanymi dźwiękami. Już 10 minut infradźwięków ma redukować stres i złość, a przy dłuższym użytkowaniu podnosić poziom skupienia. Całość wpływa na nasz system nerwowy oraz pracę serca.

Wyróżnienie ???? za: infradźwiękowy wpływ na układ nerwowy.

Czytaj więcej na: Indiegogo

7. 70mai A800 – samochodowy rejestrator 4K

Jazda bez video rejestratora jest dziś ryzykowna. Lepiej mieć na pokładzie zapis obrazu. Pomaga przy sporach po stłuczkach lub wypadkach. Te kamerki dostarczają też sporo nagrań do sieci, gdzie inni kierowcy mogą wyciągać wnioski z obserwowanych sytuacji. Nie każdy taki moduł potrafi nagrać wszystko wokół siebie. 70mai A800 ma dwie kamery, jakość 4K oraz tryb całodobowego strażnika. Oczywiście z wbudowanym GPS oraz aplikacją do szybkiego zapisu i dzielenia się filmikami. Działa też w warunkach nocnych. ADAS (Advanced Driving Assistant System) to wspomniany już system pilnowania zaparkowanego auta (aktywuje nagrywanie, gdy wykryje nietypową sytuację). 140 stopni pola widzenia i opcjonalna tylna kamerka zwiększą zasięg rejestratora. Przypomnę, że powstają już odmiany 360 stopni, więc nie jest chyba topowa propozycja.

Wyróżnienie ???? za: rozbudowę możliwości samochodowego videorejestratora.

Czytaj więcej na: Indiegogo.

8. SmartSaddle – poprzeczne siodełko

Siodełek rowerowych do wyboru jest całe mnóstwo, ale wszystkie bazują na tym samym, podłużnym kształcie. Różnice są w detalach oraz jakości wykończenia (różne materiały i profile). Czy można tu zaproponować coś alternatywnego? Dennis Bell z Kansas pokazuje, że tak. Stworzył siodełko SmartSaddle z zupełnie innym siedziskiem. Poprzecznym. Kształt rogala ma poprawić komfort jazdy i pasować do każdego typu roweru (jak i samej jazdy). Przynajmniej teoretycznie, bo np. podczas zjazdów górskich lepiej mieć większą kontrolę z siodełkiem między nogami.