najlepszy Crowdfunding 86
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 86

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. EDIT: postaram się publikować krótsze zestawienia, ale częściej! Poniżej pierwszy taki post z tej serii.

1. Behemoth – e-deska na każdy teren

Elektryczne deski też robią się obecnie popularniejsze, a to powoduje, że powstaje ich więcej odmian. Producenci zainteresowali się ostatnio modelami na każdy teren. Z lepszym zawieszeniem, odpowiednimi kółeczkami oraz precyzyjniejszą kontrolą ułożenia. Behemoth wygląda pod tym względem na coś bardzo ciekawego. To e-board z włókna węglowego z samopoziomujacym się zawieszeniem (plus specjalny system absorbcji uderzeń). Dającym komfortowy przejazd po nierównościach. Deska rozpędzi się do maksymalnie 40 km/h (zakładam, że poza drogami publicznymi można korzystać z takich prędkości). Jej maksymalny zasięg to ok. 35 km. Offroadowe kółeczka podardzą sobie z różnymi nawierzchniami. Mocy wystarczy na podjazd do 30 stopni. Do dyspozycji cztery prędkości jazdy. No i ten wygląd!

  • Cena w crowdfundingu: nawet 40% niższa od planowanej
  • Premiera: czerwiec 2021
  • Wyróżnienie za: samopoziomujący się system zawieszenia
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

2. CargoDrive – elektryczne cargo z twojego roweru

Crowdfundingowe zestawienie bez jakiegoś elektrycznego roweru to zestawienie stracone 😉 Tym razem jednak nie cały rower a zestaw przerabiający jednoślad w elektryka. CargoDrive to koło z napędem, dzięki któremu zyskamy elektryczną asystę. Ma mniejszą średnicę (20 cali) od tylnego (przeciętnego) koła, więc przy okazji znajdzie się miejsce na jakiś bagaż. Otrzymujemy w ten sposób rower typu cargo. Elektryczne wsparcie będzie tu w sam raz. Dodatkowa energia przyda się do cięższej bagażówki. Rozwiązanie jest przygotowane na 30kg obciążenia. Przy samej asyście rozwinięmy prędkość 25 km/h. W trybie maksymalnym (bez pedałowania) nawet 32 km/h/ Zasięg to maksymalnie 60 km. Ciekawi mnie wpływ rozłożenia masy i sterowanie. Środek ciężkości a właściwości jezdne z mniejszym kółkiem na przodzie. To pojazd cargo, więc nie musi być wyczynowy.

  • Cena w crowdfundingu: zniżka nawet do 37% (poniżej 1000$) względem ceny finalnej
  • Premiera: październik 2021
  • Wyróżnienie za: uniwersalny zestaw do przeróbki roweru
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

3. JazzWood – 7w1 na nocną szafkę

Na naszych szafkach nocnych jakoś tak zawsze brakuje miejsca. Szczególnie teraz, gdy przybywa różnej elektroniki i gadżetów. Dość trudno utrzymać na blaciku jakiś sensowny porządek. JazzWood postara się zorganizować część elementów w postaci jednej stacji. To aż siedem rozwiązań w jednym gadżecie: głośnik Bluetooth, ładowarka (bezprzewodowa i z portami USB), stacja dokująca, termometr, oświetlenie i budzik z zegarem (wyświetlanym na drewnianej powierzchni). Nagłośnienie dość oryginalne. W dodatku kierunkowe (obrotowe).

  • Cena w crowdfundingu: 185$
  • Premiera: wrzesień 2021
  • Wyróżnienie za: wielofunkcyjny moduł i dość ciekawy design
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

4. Shield – gestowe kierunkowskazy rowerowe

Shield to nie pierwszy i nie ostatni system kierunkowskazów do jazdy na rowerze. Widziałem już kilka gestowych. Ten od Eesen jest kolejnym. Składa się z modułu pod siodełko oraz czujników na kask. Pozwolą aktywawać „migacze” ruchem głowy. Trzeba będzie zatem kierować głowę w stronę skrętu. Wszystko oczywiście połączone bezprzewodowo. Żeby nie było przypadkowych sygnałów całość działa na personalizowanych stopniach czułości. Wbudowany akcelerometr wykryje też dohamowania, więc zmocni jasność światła informującą o tym innych uczestników drogi. Jest też system antykradzieżowy z syreną o głośności 100 dB. Oczywiście z powiadomieniami w apce.

  • Cena w crowdfundingu: 52$ (-25% z planowanej ceny 70$)
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: gestowy system aktywacji kierunkowskazów
  • Czytaj więcej na: Indiegogo

5. Cardlax EarBuds Washer – pralka do AirPodów

Słuchawki się brudzą. Praktycznie każde, ale niektórym pomagają silikonowe wkładki. AirPody w normalnej wersji (nie Pro) mają dość otwartą konstrukcję, więc o zanieczyszczenia łatwiej. Utrzymanie higieny jest ważne, ale po pewnym czasie słuchawki zawsze zgromadzą jakieś zabrudzenia. Nie zawsze doprowadzenie AirPodów do czystości jest łatwe. Cardlax EarBuds Washer ma to zdecydowanie ułatwić (i jednocześnie uprzyjemnić). To mikro praleczka do AirPodów. Twórcy zapewniają, że nie tylko dla nich. Odświeżą też wiele innych słuchawek. „Bęben” powinien pomieścić większość modeli TWS.

  • Cena w crowdfundingu: 33$ (-44% z planowanej ceny)
  • Premiera: czerwiec 2021
  • Wyróżnienie za: wykorzystanie zapotrzebowania
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

6. Unihertz Titan Pocket – Android z klawiaturą

Ponoć BlackBerry powróci niebawem na rynek (ponownie) za sprawą kolejnej marki, która kupiła prawa do korzystania z wybranych patentów/licencji potrzebnych do produkcji telefonu. Unihertz Titan Pocket to alternatywa, ale na razie jeszcze w fazie crowdfundingowej zbiórki. Android z klawiaturką w mniejszej edycji (pierwszy Titan zadebiutował już kilka lat temu). Nie sprecyzowano jeszcze specyfikacji, bo kampania wystartuje dopiero wkrótce. Mniejsze wymiary to pewnie też mniej wygodna klawiaturka, ale pewnie i tak lepsza od każdej wirtualnej.

  • Cena w crowdfundingu: jeszcze nieznana, ale ma wynieść nawet -47% planowanej
  • Premiera: jeszcze nieznana
  • Wyróżnienie za: Androida z klawiaturą
  • Czytaj więcej na: Kickstarter (kampania czeka na start)

7. TEMPMi – kieszonkowy termometr

Na termometry w dobie pandemii patrzymy jakoś inaczej. Podwyższona temperatura ciała i już wszyscy uciekają. Jestem pewien, że producenci tych urządzeń (bo dziś większość jest elektroniczna) odczuli zwiększony popyt. Nie mogło zabraknąć takiego gadżetu i w crowdfundingu. TEMPMi to odmiana breloczkowa. Ponoć jedna z najmniejszych na świecie. Zmierzy temperaturę nie tylko ciała, ale też innych obiektów, więc jest podręcznym narzędziem o uniwersalnym zastosowaniu. Ma nawet własną apkę na iOS lub Androida. Pomiary są oczywiście bezkontaktowe. Korzystają z czujników termoelektrycznych i podczerwonych z dokładnością do nawet +/- 0.3 stopnia Celsjusza. Bateria jest zbędna (najczęstszy problem tego typu termometrów), bo wystarczy wetknąć czujniki w port smartfona.

  • Cena w crowdfundingu: ok. 39$ (-51% planowanej ceny finalnej)
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: kompaktowy format i podłączenie do smartfona
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

8. Gen Stove – ładowanie przez LPG

Wyjeżdżając na kemping musimy liczyć się z warunkami, które nas zaskoczą. Turystyka jest dziś na tyle rozwinięta, że znajdziemy rozwiązania na praktycznie wszystkie potrzeby. Także te energetyczne. Gen Stove to koreański pomysł na wykorzystanie LPG do ładowania mobilnych urządzeń. W crowdfundingu było już kilka podobnych wynalazków. Mamy wykorzystać ciepło w trakcie gotowania posiłków z butlami propan/butan do ładowania elektroniki. Innymi słowy, gotować i ładować w tym samym czasie. Viva Plus (twórcy gadżetu) zapewniają, że projekt jest bezpieczny dla naszych akumulatorów. W urządzeniu jest bank energii 3200 mAh, więc uda się nagromadzić trochę energii na zapas. Baterię można podładować też przez USB lub przenośny panel solarny.

  • Cena w crowdfundingu: od 200$
  • Premiera: czerwiec 2021
  • Wyróżnienie za: alternatywny sposób ładowania baterii (turystyczny format)
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

9. Aurora Nutrio – smart deska z wagą

Monitorowanie przyjmowanych kalorii jest dla wielu bardzo ważne. Śledzenie prawie każdego posiłku jest jednak dość trudne i uwzględnia pewien margines tolarancji w przeliczeniach. Są tacy, którzy muszą pilnować tematu bardzo dokładnie, więc każde smart narzędzie ułatwi im to zadanie. Aurora Nutrio może być tu rozwiązaniem idealnym. To smart deska zintegrowana z inteligentną wagą oraz aplikacją. Potrafiąca wykrywać nawet konkretne mikro i makroskładniki do precyzyjniejszego przeliczania kaloryczności potraw. Niestety część funkcji będzie dostępnych w subskrypcyjnym planie wsparcia, więc trzeba będzie za to dopłacać (rekomendacje, statystyki itd). Pierwszy rok w ramach crowdfundingu będzie jednak darmowy.

  • Cena w crowdfundingu: 299€ (-100€, czyli 25% zniżka)
  • Premiera: grudzień 2021
  • Wyróżnienie za: precyzję w pomiarach i smart oprogramowanie
  • Czytaj więcej na: Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: