Najlepszy crowdfunding tygodnia vol. 91

crowdfunding 90
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 90

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. EDIT: postaram się publikować krótsze zestawienia, ale częściej! Poniżej pierwszy taki post z tej serii.

1. CrownCruiser – futurystyczny i retro

Elektryczny rower przestaje robić wrażenie. Wciąż udział jednośladów napędzanych energią z baterii jest mniejszy, ale z roku na rok rośnie. Jest więcej modeli, czyli większa konkurencja. Producenci muszą rywalizować, czyli oferować coś atrakcyjniejsze. Najczęściej są to niższe koszty. Są jednak startupy, które idą w odwrotnym kierunku. Chcą wyróżnić swoją propozycję w segmencie wyższym. CrowcCruiser jest wyjątkowy przede wszystkim od strony stylistycznej. Łączy cechy klasyka (restro) oraz futurustycznych kształtów. Jest przy tym smart. Ma czujniki, bezprzewodowe ładowanie telefonu oraz aplikację ns smartfony.

  • Cena w crowdfundingu: od 3150$ (cena finalna jeszcze nie jest znana)
  • Premiera: jeszcze nie określono
  • Wyróżnienie za: efektowną stylistykę (połączenie retro i nowoczesności)
  • Czytaj więcej o: CrownCruiser

2. MoFinderX1 – tracker dla czworonoga

Lokalizatory przyczepiane do obroży zwierzaka to zawsze zwiększenie szansy na jego późniejsze odnalezienie. Nie jest to gwarancja, ale możliwości więcej. Zwykle największym problemem jest zasięg sygnału lub rozproszenie „pomocników” w crowdsourcingowej sieci wsparcia. Najpewniej stosować GPS z GSM, ale to często łączy się z miesięcznymi kosztami. MoFinderX1 to ciekawy zestaw do namierzania czworonogów nawet z odległości 6.4 km. Bez opłat, bez SIM. Pilot z ekranikiem wskazuje lokalizację modułu (można go powiązać z cennymi rzeczami), pozwalając odszukać psa lub kota, który wyjdzie poza wyznaczoną strefę sygnalizacji.

  • Cena w crowdfundingu: od 159$ (-36% z finalnych 249$)
  • Premiera: sierpień 2021
  • Wyróżnienie za: duży zasięg i brak opłat za usługi lokalizacji
  • Czytaj więcej o: MoFinderX1 lub Kickstarter

3. WearME – multizadaniowy tracker zdrowia

Trackery aktywności kojarzymy głównie z naręcznych urządzeń. Czujniki wędrują najczęściej na nadgarstek, skąd zbierają sporo danych. Czasem zdarzą się modele w słuchawkach lub na buty, ale w większości są to opaski lub zegarki. WearME to moduł, który zbierze odczyty z dowolnego miejsca na ciele. Został tak skalibrowany, że rozpozna aktywność bez względu na usytuowanie na ciele. Rozpoznaje nie tylko ruch (ćwiczenia i posturę), ale jest też w stanie wykonać pomiar EKG, zmierzyć temperaturę ciała i ma funkcje przenośnego stetoskopu. Dość ciekawa propozycja. Zarówno do sportu, jak i monitorowania zdrowia. Aplikacja pomaga w ustawieniach czujników, śledzeniu wyników oraz kilku innych parametrów.

  • Cena w crowdfundingu: od 119$ (-80$ z planowanych 199$)
  • Premiera: listopad 2021
  • Wyróżnienie za: 4 w 1 (tracker ruchu, stetoskop, EKG i termometr)
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

4. Fiido X – składany eBike

Jeden rower na crowdfundingowe zestawienie to za mało 😉 Fiido to propozycja chińskiej marki. Elektryczny jednoślad, który posiada bardzo ciekawy mechanizm składania (ukryty wewnątrz ramy, więc bardzo schludny). Zaproponowano dwa modele: X i X Lite. W obu rama jest „bezszwowa” i ze stopu magnezu (tylko 3 kg), ma ten sam format składania i pochowane wewnątrz przewody, bezszczotkowy silnik i jeszcze kilka innych elementów. Główną przewagą nad Lite ma być ciekawy system zabezpieczeń z klawiaturą na tyle ramy. Ma blokować rower. Apka pozwoli też monitorować jego sytuację. W tańszym wariancie nie znajdziemy też hydraulicznych hamulców. Mniejszy jest też zasięg przejazdu z uwagi na mniej pojemny akumulator.

  • Cena w crowdfundingu: od 899$ (Fiido X Lite) i od 1099$ (Fiido X)
  • Premiera: kampania jeszcze nie wystartowała
  • Wyróżnienie za: wyjątkowy mechanizm składania
  • Czytaj więcej na: Indiegogo (kampania dopiero wystartuje)

5. Edifier NeoBuds Pro – TWS z ANC i Hi-Res Audio

Segment prawdziwie bezprzewodowych słuchawek można dziś dzielić już na kilka sekcji. Są modele budżetowe, sportowe, głównie pod muzykę, ale też jednostki z aktywną (ANC) lub pasywną redukcją szumów i drogi sprzęt dla audiofila. Jeśli chcemy dobre brzmienie, musimy dopłacić. Edifier spróbuje pójść na kompromis. NeoBuds Pro zaoferują ANC, certyfikację Hi-Res Audio i przyzwoitą cenę. Bardzo atrakcyjny zestaw!

  • Cena w crowdfundingu: od 79$ (finalnie 129$)
  • Premiera: lipiec 2021
  • Wyróżnienie za: przystępne cenowo Hi-Res Audio i ANC w wersji TWS
  • Czytaj więcej o: Edifier NeoBuds Pro lub Indiegogo

6. xScreen – ekran dla xBoxa Series S

Dzisiaj nie ma już problemu z dostępem do ekranu, gdy chcemy pograć na konsoli. Kiedyś trzeba było walczyć o dostęp do telewizora. Obecnie każdy dysponuje własnym TV, więc jedni mogą obejrzeć film, drudzy pograć. Są dziś też opcje streamingowe, więc i ekranik smartfona lub tabletu powinien wystarczyć. Twórcy xScreen mają jednak nadzieję, że znajdą się chętni na monitor podłączany do konsoli XBox Series S. Zamienimy sprzęt w bardziej niezależny, a nawet mobilny (choć nie do końca, bo brakuje baterii, ale łatwiej zabrać go ze sobą). Otrzymamy 1080p na 11.6 calach, 60 Hz odświeżania i zintegrowane stereo.

  • Cena w crowdfundingu: od nawet -20% z planowanych 169€
  • Premiera: styczeń 2022
  • Wyróżnienie za: pasujący do xBoxa ekran
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

7. Motion Camera Strap dla fotocyklistów

Dość często jeździłem rowerem ze swoim Nikonem na plecach. Kto jeździł w ten sposób z lustrzanką z większym obiektywem, ten wie, jak niewygodny jest to transport. Aparatem często obraca, zjeżdża nam pod pachę itd. Chcemy mieć go możliwie szybko w gotowości do „strzału”, więc każdy chlebaczek lub torba wszystko opóźnia. Motrion Camera Strap to prosta modyfikacja paska, która stabilizuje aparat na plecach, a dodatkowo umożliwia szybkie jego odpięcie i możliwość pstryknięcia foty.

  • Cena w crowdfundingu: od 48$
  • Premiera: październik 2021
  • Wyróżnienie za: prostą modyfikację paska utrzymującą stabilnie aparat
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

8. LensHD – naszynka do czyszczenia okularów

Utrzymanie okularów w czystości to trudne zadanie. Wie to każdy, bo to samo jest z modelami przeciwsłonecznymi. Ściereczka z mikrofibry to dzisiaj właściwie jedyne rozsądne rozwiązanie. Wyczyszczenie szkiełek nie jest może trudnym skomplikowanym zadaniem, ale i tu pojawia się alternatywa w postaci odpowiedniego gadżetu, który zrobi to za nas. LensHD to w miarę kompaktowa maszynka do czyszczenia okularów. Wystarczy umieścić „patrzałki” w odpowiednim miejscu, a całym procesem zajmie się robocik z czterema mini ramionami. Trzeba tylko pamiętać o jego ładowaniu.

  • Cena w crowdfundingu: od 79$
  • Premiera: listopad 2021
  • Wyróżnienie za: znalezienie kolejnej pracy robotom 😉
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze

9. AR Micro-Blocks – mobilny smart mikroskop

Twórcy AR Micro-Blocks twierdzą, że tradycyjne mikroskopy nie przechodziły większych zmian od dekad. Tutaj chyba lekko się mylą, bo sam dawałem na blogu przykładu kilku gadżetów w formie przystawek do smartfonów, ale być może nie aż takich. Blokowy wariant jest o tyle ciekawy, że magnetycznie i szybko zmienia zbliżenia i w stosunkowo łatwy sposób dostarcza podgląd przez kamerkę telefonu. Jego ekran pozwoli zapisać obraz/video, a przygotowano też warstwy AR (są też lekcje, eksperymenty i gry związane z powiększanymi materiałami). Poszczególne soczewki dadzą 60, 150 i 300-krotny zoom.

  • Cena w crowdfundingu: nawet -25% od finalnej kwoty
  • Premiera: grudzień 2021
  • Wyróżnienie za: modułowy i kompaktowy format mikroskopu
  • Czytaj więcej na: Kickstarterze


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: