Crowdfunding 97
Zobacz też: najlepszy crowdfunding vol. 97

Na moim blogu bardzo często prezentuję nowości prosto z crowdfundingu. Takie projekty, które wyglądają ciekawie, nietypowo i oryginalnie. Rozwiązania potrzebujące wsparcia finansowego, by realizować koncepcje na masową skalę. Niestety nie o wszystkich jestem w stanie w ciągu tygodnia napisać. Postanowiłem zbierać info na temat tych najbardziej wyjątkowych w jednym artykule. W każdym tygodniu zamierzam publikować wpis zbiorczy – o gadżetach z Kickstartera, Indiegogo i innych tego typu platform. Wybieram je czysto subiektywnie, a części z nich poświęcam nawet więcej czasu w oddzielnych postach. Oto przegląd najciekawszych (i czasem też dziwniejszych) propozycji.

Czym w ogóle jest crowdfunding?

Crowdfunding – kampanie promujące nowe, unikatowe, oryginalne projekty oraz koncepcje, które mogłyby nie mieć szans na realizację w innej formie jak zbiórka funduszy. Trwające kilkadziesiąt dni akcje poszukujące fundatorów to najczęściej startupowe wizje, potrzebujące środków na masową produkcję i dopracowanie prototypu. Wyroby takie realizują się przeważnie w kilka miesięcy po zebraniu pieniędzy, a kuszą klientów sporo tańszą ceną w zamian za pomoc w finansowaniu. Niekiedy się nie udaje z doprowadzeniem produktu do końca. Wtedy kasa wraca do wspierających (zdarza się jednak inaczej).

Na blogu przedstawiam wiele propozycji z serwisów crowdfundingowych znacznie obszerniej. Wszystkie artykuły znajdziecie pod tagiem “crowdfunding“. Uruchomiłeś startup? Masz ciekawy projekt i zbierasz na niego tą drogą fundusze? Napisz do mnie. Chętnie go przedstawię, a później przetestuję.

1. TOOO Cycling DVR80 – kamerka+LED

tooocyclilngJako regularny rowerzysta (kolarz raczej nie) lubię zerkać jakie nowe akcesoria proponują w crowdfundingu. Akurat ta grupa klientów ma tam zwykle całkiem niezły wybór. Powstaje sporo rozwiązań do instalacji na jednośladzie. Najczęściej są to różnego rodzaju lampki w nietypowym wydaniu. DVR80 od TOOO Cycling to połączenie LEDów z video rejestratorem skierowanym na tył. W kompaktowej obudowie. „80” w nazwie to liczba lumenów, ale i jakość 1080p (przy 30 fps) podczas nagrywania obrazu. System wyposażono w czujniki, więc w razie wypadku ostatnie nagranie zostanie zabezpieczone przed skasowaniem.

EDIT: startup anulował zbiórkę (być może chwilowo)

 • Cena w crowdfundingu: od 179$ (finalnie 193$)
 • Premiera: luty 2022
 • Wyróżnienie za: połączenie oświetlenia z kamerką w kompaktowym wydaniu
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze

2. arpara – gogle 5K w Micro-OLED

Segment gogli VR rozwija się non stop, ale nadal nie zbliżył się do mainstreamu. Blisko, oraz bliżej, ale jednak nadal daleko. Każdy kolejny headset z crowdfundingu wart jest zatem naszej uwagi. Arpara to projekt pierwszych na świecie gogli typu all-in-one (a więc w pełni niezależnych), które dostarczą ekran w jakości 5K i technologii Micro-OLED. Aż 3514 ppi i 2560×2560 pikseli na oko. Sprzęt pracujący na platformie Qualcomm XR2. Jak widać, całkiem kompaktowy! Panele Micro-OLED mają nie tylko wyższą rozdzielczość, ale też odpowiednią jakość (szczególnie kontrast), by dało się obcować z treściami wirtualnej rzeczywistości.

 • Cena w crowdfundingu: od 429$ (-39% z 699$ za arpara Basic)
 • Premiera: marzec 2022
 • Wyróżnienie za: kompaktowe gogle i ekran Micro-OLED
 • Czytaj więcej na Kickstarterze


3. Projektor Nebula Cosmos Laser 4K

Laserowe projektory robią się powszechniejsze. Wciąż są mniejszością pośród pozostałych rzutników, ale jest ich coraz więcej. Także Anker przygotował własny model z linii Nebula. Nie byle jaki. Od razu w przenośnej, możliwie kompaktowej wersji. Z obrazem 4K, przekątną do nawet 150 cali i jasnością 2400 ANSI lumenów. Specjalna stacja dokująca z dodatkową baterią ma pozwolić na plenerowe seanse, a więc w wydaniu mobilnym. Oprócz tego automatyka ostrości i korekcji obrazu. Bezprzewodowa łączność oraz Android TV 10 na pokładzie. Chromecast również jest. Formatem bardzo zbliżony do opisywanego przeze mnie w zeszłym zestawieniu Jireno Cube4.

 • Cena w crowdfundingu: od 1099$ (-500$ z planowanych 1599$)
 • Premiera: marzec 2021
 • Wyróżnienie za: „najbardziej kompaktowy projektor laserowy na rynku”
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


4. MaxAngel M1 – laserowy projektor

I znów laserowy projektor. Podobnie jak kiedyś elektryczne rowery, tak teraz w każdym moim zestawieniu pojawiają się projektory o krótkim rzucie. MaxAngel M1 wyświetli obraz 3840 x 2160 pikseli o przekątnej 100 cali z kilkudziesięciu centymetrów (150 maksymalnie, ale trzeba sprzęt odstawić dalej od ściany). Do tego 2500 ANSI lumenów jasności, HDR10 oraz bezprzewodowa łączność i system Android TV na pokładzie. 3 GB RAM i 32 GB na filmy i aplikacje ma wystarczyć. Chyba powinna. Są niezbędne porty, w tym HDMI z ARC oraz analogowe i cyfrowe wyjścia audio. W razie czego są zintegrowane głośniki z wirtualnym Dolby.

EDIT: szkoda, że podobwnie podczas publikacji zestawienia trafiłem na przerwaną kampanię

 • Cena w crowdfundingu: od 1699$ (z finalnych 3299$)
 • Premiera: styczeń 2021 (EDIT: kampania przerwana)
 • Wyróżnienie za: 4K, laser, HDR10 i Dolby surround
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


5. FOCI 2 – oceni stan emocjonalny

Jeśli oglądaliście “Nie patrz w górę” (recenzowałem film na blogu) to na pewno waszą uwagę zwrócił tamtejszy projekt dziwnego smartfona, który rozpoznawał stan emocjonalny użytkownika. Badał wiele bioparametrów i sugerował działania. Wiecie, że podobne trackery powstają już od kilku lat? O Foci z AI pierwszej generacji pisałem już cztery lata temu. Twórcy przygotowali właśnie nowy model. Ma być oczywiście udoskonalony. Przeliczy m.in. jak nasz organizm reaguje na pracę. Mamy działać inteligentniej.

 • Cena w crowdfundingu: od 79€ z (-33% z finalnych 118€)
 • Premiera: kwiecień 2022
 • Wyróżnienie za: monitor nieco inny bioodczytów niż standardowe
 • Czytaj więcej na: Kickstarterze


6. Mini-laptop GPD Pocket 3 w Indiegogo InDemand

GPD Pocket 3 to mini-laptopek z 8-calowym, dotykowym wyświetlaczem (1920 x 1200) w transformującej konstrukcji. Dość ciekawy sprzęt, który robi za lapka lub tablet. Do tego wszystkiego z modułowym systemem portów pozwalającym na jego rozbudowę. Nie tak dawno temu skończyły się na niego przedsprzedażowe zamówienia  (650$) w crowdfundingowej kampanii na Indiegogo. Producent postanowił uruchomić dodatkową pulę w ramach Indiegogo InDemand. Urządzenie można było zamówić ponownie za ok. 50 dolców więcej. Komputery mają zacząć trafiać do tej pierwszej grupy jeszcze w styczniu.

 • Cena w crowdfundingu: 700-1050$ zależnie od konfiguracji
 • Premiera: styczeń 2022
 • Wyróżnienie za: kompaktowość przenośnego komputera
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


7. Tea – DAC z MagSafe

MagSafe to praktyczny standard, który Apple pomysłowo wdrożył do iPhone’ów od dwunastej generacji. Magnetyczne plecki pozwalają na szybkie, schludne i wygodne podłączenie wielu przystawek. Producenci akcesoriów chętnie z tego korzystają, a gigant z Cupertino ma dzięki temu wsparcie dodatkowych rozwiązań. W crowdfundingu na Indiegogo znalazłem wzmacniacz sygnału audio (DAC) do iPhone’a. Tea dorzuci lepszą jakość dźwięku w smukłym wydaniu.

 • Cena w crowdfundingu: od 159$ (-20% finalnej ceny)
 • Premiera: marzec 2022
 • Wyróżnienie za: smukły format wzmacniacza w standardzie MagSafe
 • Czytaj więcej o Tea – wzmacniacz z MagSafe lun na Indiegogo


8. Tinyscope Dwarf II – kieszonkowy smart teleskop

O pierwszej generacji teleskopu Dwarf pisałem w którymś z moich poprzednich crowdfundingowych zestawień. Tinyscope Dwarf II Telescope to drugi, mniejszy model. Ze wsparciem AI oraz aplikacją smartfonową. Umożliwia wykonanie efektownych ujęć oraz nagrań na nocnym niebie. Urządzenie się obraca, więc na statywie jest w stanie podążać za kadrem wraz z obrotami naszej planety. Tutaj sprawdzi się algorytm korekty rotacji przy długim naświetlaniu. Dwarf II posiada obiektyw o szerokim kącie oraz tele, ale też filtry IR oraz płynny autofocus. Chciałbym go móc potestować. Jako fan kosmosu.

 • Cena w crowdfundingu: od 359$ (-21% z planowanych 459)
 • Premiera: lipiec 2021
 • Wyróżnienie za: miniaturowe gabaryty teleskopu
 • Czytaj więcej na: Indiegogo


Podobał ci się mój przegląd najciekawszych crowdfundingowych projektów z tego tygodnia? Zobacz podobne zestawienia z wcześniejszych tygodni. Poniżej w powiązaniach znajdziesz więcej start-upowych rozwiązań, które być może już dotarły lub właśnie zmierzają na rynek: