Zauważyłem zwiększone zainteresowanie wykorzystywaniem ubieralnych urządzeń przy tworzeniu muzyki. Już kilka start-upów widzi w nich potencjał instrumentu lub narzędzia rozszerzającego kreacyjne możliwości. Pierścień Neova od Enhancia to projekt prezentowany już na styczniowych targach CES 2018. Prototyp rozpoczął teraz kampanię na crowdfundingowym serwisie Kickstarter, prezentując swoje zalety. To już kolejny taki bajer do efektów MIDI, zwiększający zakres działań poprzez format wearable.

Enhancia Neova

Neova to smart pierścień z czujnikami ruchu, które posłużą do modyfikacji efektów dźwiękowych poprzez gesty rąk (lub palca). Schemat ten jest już zauważany na rynku, a format ma sporo do zaoferowana. Wystarczy odpowiednio skalibrować sensory, by wydobyć z poszczególnych odruchów oczekiwane wyniki, np. zmianę tonacji, modyfikacje audio itd. Moduł na palcu będzie po prostu kolejną składową przy kontroli dźwięków lub nawet ich produkcji. Mowa oczywiście o muzyce cyfrowej, gdzie takie efekty można wprowadzić i to w czasie rzeczywistym. Myślę, że bezproblemowo Neovo można określać mianem nowoczesnego instrumentu. Wszystko w końcu przypomina grę na prawdziwym instrumencie, gdzie nawet najdrobniejsze ruchy mają ogromne znaczenie dla finalnego efektu.

Urządzenie ma ułatwić pracę przez bardziej intuicyjny system. Przy tworzeniu muzyki w formacie cyfrowym jest sporo konsol, ale można tu zaproponować coś jeszcze. Zamiast pokręteł, sliderów i przycisków (lub obok nich) dorzucimy gesty rąk. W sumie odpowiada za nie aż dziewięć czujników. Producent proponuje pięć różnych odruchów, więc na razie nie mam raczej pełnej kontroli nad dowolnym gestem. Do tego jeszcze daleka droga, ale już teraz można wydobyć z tej oferty sporo efektów. W trakcie gry, np. na keyboardzie, możemy szybko przełączyć efekty, by w danej chwili uzyskać konkretną modulację dźwięku. Praktycznie bez odrywana ręki od klawiatury. Części gestom można nadać odpowiadające działania z realnych instrumentów (chociażby tych przypisywanych normalnie pedałom).

Enhancia Neova

Wszystko funkcjonuje w oparciu o MIDI do kontroli komputerowego syntezatora. Enhancia przygotowała własny software, gdzie jest już do wykorzystania kilka gotowych efektów. Można je oczywiście modyfikować pod własne potrzeby. Producent zamierza rozszerzać system gestów, ale za pewien czas. Celem jest zbliżenie się do pełnych możliwości jakie mamy przy kreowaniu muzyki swoimi dłońmi. Ma to dać muzykom więcej możliwości, które lepiej oddadzą emocje przy tworzeniu cyfrowej muzyki. Dokładnie tak, jak ma to miejsce przy analogowych instrumentach, gdzie nawet najdrobniejsze ruchy robią różnicę. Zaletą ma też być lepsze skupianie się na samym graniu, a nie na dodatkowych przeciskach. Generalnie pierścień wykorzystamy przy różnych instrumentach, ale przy poszczególnych z nich lepiej sprawdzi się wybrana część gestów.

Enhancia Neova zaoferuje swój pierścień za ok. 210 euro i chce stale go rozwijać (główne oprogramowanie). Przy opracowywaniu hardware’u współpracowano z ponad pięćdziesięcioma muzykami, aby wybrać najlepsze gesty. Niestety na finalny efekt trzeba będzie poczekać minimum do marca 2019. Mam nadzieję, że przewidziano użycie kilku takich modułów na raz. Brakuje mi tylko wsparcia dla mobilnych platform. Przygotowano soft na Windowsa i macOS.