Miniaturyzacja to zawsze postęp i kolejne możliwości w realizacji nowych rozwiązań. Oddziałuje to szczególnie w branży urządzeń mobilnych. W segmencie słuchawek TWS jest dziś bardzo ciasno. Konkurenci walczą nie tylko cenami i lepszą jakością audio, ale też nowymi technologiami. Ostatnio coraz modniejsze staje się zastosowanie otwartych konstrukcji, czyli nie blokujących kanału przed światem. Nova H1 jest kolejnym pomysłem na wykorzystanie tego modelu. Ich H1 to słuchawki ukryte w kolczykach.

Nova H1 Audio Earrings słuchawki w kolczykach

Nova H1 – słuchawki i kolczyki w jednym

Przypuszczałem, że kiedyś jakiś startup wpadnie na pomysł umieszczenia słuchawek w kolczykach. Było to do zrobienia już kilka lat temu i być może nawet podobne gadżety już powstawały. Nova H1 Audio Earrings wyglądają niepozornie i nie zdradzają swojej dodatkowej roli. Wyglądają jak eleganckie kolczyki o dość nietypowym wzornictwie. Twórcy wyszli z założenia, że bardzo wiele osób (głównie kobiety) nosi kolczyki, więc pomysłowo będzie je zintegrować z zestawem słuchawkowym.

Każdy z H1 waży ledwie po 7 gramów i ma srebrne wykończenie z perłą oraz klipsowy format. Dźwięki są przekazywane przez Bluetooth 5, czyli bezprzewodowo – jak na słuchawki typu “true wireless stereo” przystało. Wszystko trafia do ucha przy otwartym formacie, więc przy okazji słyszymy otoczenie. Nie będzie to oczywiście idealne odwzorowanie muzyki, bo hałasy z zewnątrz zawsze zniekształcają odsłuch, ale jest to wygodna alternatywa do konkretnych celów. Nie wszyscy lubią całkowicie zamykać się na świat. Jest też zapewnienie, że wszystko będzie trzymać się ucha dość mocno.

Nova H1 Audio Earrings

H1 jako zestaw słuchawkowy

Kolczyko-słuchawki poradzą sobie też z rozmowami telefonicznymi, gdyż nie zapomniano w nich o trybie zestawu słuchawkowe. Dwa mikrofony mają wychwytywać nasz głos i starać się niwelować szumy w tle. Połączenie odbierzemy przez ukryty przycisk w jednym z kolczyków. Oczywiście posłuży on też do przełączania utworów. Z uwagi na konieczność dostosowania się do gabarytów wewnątrz słuchawek nie będzie zbyt pojemnej baterii.  Ma jednak wystarczyć na ok. 3 godziny pracy na jednym ładowaniu. W razie czego w etui jest jeszcze 320 mAh dodatkowej energii (to 5 doładowań).

Nova H1 Audio Earrings są na tyle nietypową propozycją, że nie obyło się bez zbiórki funduszy na Kickstarterze. Kampania jest w toku. Do wyboru jest tam więcej wykończeń, ale najniższe ceny w crowdfundingu startują od 295€. Jeśli zainteresowanie będzie wystarczająco duże i akcja się powiedzie, to pierwsze sztuki dotrą do klientów w okolicy września. Pewną dodatkową przeszkodą dla H1 może być ograniczenie nabywców do damskiego grupy.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.