Segment smart słuchawek jest jednym z najprężniej rozwijających się i to nie tylko w ramach wearables. Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki mają ogromny potencjał, który uwalniają głównie chipy i moduły łączności. By noszenie słuchawek typu TWS (true wireless stereo) miało sens, muszą one być nie tylko wygodne, ale też pewne w działaniu i komunikacji. Przewagą AirPods od Apple był nie tylko znaczek popularnego producenta, ale też technologie szybkiego parowania i natychmiastowego działania. Zaletą bezprzewodowych słuchawek nie może być tylko brak przewodu, ale też pewność połączenia. Qualcomm przedstawił chipy, które mają upowszechnić takowe standardy w szerszej grupie modeli wearables/hearables, także tych tańszych.

Chipsety Qualcomm QCC514x i QCC304x z ANC

Do tej pory szybkie parowanie, automatyka w łączności i brak jakichkolwiek problemów w kwestii połączenia były domeną droższych modeli. W ogóle Bluetooth w wielu standardach i generacjach, powoduje, że i słuchawki oferują różny poziom jakości w komunikacji ze źródłami. Nowa generacja chipsetów (SoC) dla urządzeń audio od Qualcomm, a więc modułów, które mogą dotrzeć do bardzo wielu przyszłych słuchawek, ma być bardziej konkurencyjna do rozwiązań znanych z AirPods Pro. W dodatku w tańszym wydaniu. Chipy QCC514x i QCC304x mają mieć kilka zalet. Oferować ANC (active noise cancellation), niski pobór energii oraz wsparcie asystentów głosowych. Niższe koszty mają podnieść ogólną jakość w dziale TWS.

Nawet droższe modele prawdziwie bezprzewodowych słuchawek miewały pewne problemy z firmwarem, np. ze zużyciem energii. Qualcomm chce ustandaryzować pewne efekty, a tym samym przyciągnąć producentów do stosowania właśnie ich chipów. Słuchawki dzisiaj nie służą wyłącznie do słuchania muzyki, ale też prowadzenie rozmów telefonicznych, wydawania poleceń głosowych, a w niektórych modelach także zbierania odczytów sportowych, czy jako aparaty słuchowe. Z roku na rok będą służyć do wielu zadań, a do tego potrzebny jest niezawodny chipset. Standardem ma stać się też aktywne wyciszanie (ANC) z regulacją stopnia przepuszczania hałasu z zewnątrz. Tylko 10 ms opóźnienia we flagowym chipie QCC514x ma dawać pełną naturalność odbioru takich dźwięków. Po raz pierwszy w słuchawkowej platformie Qualcomm zastosowane ma być też aptX Adaptive audio.

Qualcomm TrueWireless Mirroring

ANC i pewniejsze połączenie nie będą jedynymi ulepszeniami przy zachowaniu niższych kosztów. Qualcomm chce też zadbać o lepsze połączenie pomiędzy samymi słuchawkami, jak i gotowości do odczytu poleceń głosowych. Nieprzypadkowo zapowiedziano dwa chipsety. W Qualcomm QCC514x (tym lepszym) ma być dostępny tryb Always on Voice. Mikrofony słuchawek mają reagować na komendy bez jakiegokolwiek kontaktu ręki z hardwarem. Brzmi groźnie, bo może wpłynąć negatywnie na nasze poczucie prywatności, ale te funkcje są już stosowane w niektórych modelach. W razie czego powinno dać się to wyłączyć. Chodzi o to, by w razie zajętych rąk taka opcja była dostępna i sprawnie działała. W QCC304x dostęp do asystenta ma być na dotyk/przycisk.

Oba chipsety (QCC514x i QCC304x) mają korzystać z technologii TrueWireless Mirroring. Niezależnie, czy będzie to chip do droższych modeli, czy do tych średnich lub tańszych, standardem ma być łączność Bluetooth przy stosowaniu tylko jednej ze słuchawek. Ta druga ma “mirrorować” drugą, czyli dezaktywować się, gdy zostanie wyjęta z ucha. Proces ten ma być szybki i dawać większa elastyczność w korzystaniu z całego zestawu. Przyda się to głównie podczas działania w trybie zestawu słuchawkowego, czyli przy rozmowach telefonicznych. Trochę szkoda, że nie udało się wdrożyć protokołu Bluetooth 5.2 z LE Audio. Bluetooth SIG nie sfinalizował jeszcze tego standardu. Qualcomm zapewnia jednak, że postara się wdrożyć wsparcie LE Audio, gdy tylko będzie to możliwe. Co ona da? Sporo, bo włączy natywne wsparcie dla aparatów słuchowych, jak i dzielenie się audio – kompatybilne źródła mogłyby przesyłać muzykę na dwa zestawy słuchawek TWS.

Świetną informacją jest czas pracy słuchawek działających na chipach Qualcomm. Bateryjka o pojemności 65mAh ma dać nawet 13h grania. Kiedy spodziewać się słuchawek z chipsetami QCC514x i QCC304x? Myślę, że jeszcze w drugim kwartale roku.

źródło: Qualcomm.com