NuraTrue ProNura to marka, która pojawiała się już na moim blogu. Już kilka lat temu przygotowała ciekawie słuchawki, których głównym wyróżnikiem był system personalizowania ustawień dźwięku pod nasz słuch. Producent powraca na crowdfundingową platformę Kickstarter z kolejnymi, ulepszonymi modelami typu TWS (True Wireless Stereo). NuraTrue Pro mają oferować bezstratne audio przez połączenie Bluetooth. Tanie nie będą. Chcą bezpośrednio konkurować z innymi high-endowcami.

NuraTrue Pro z jakością CD i spatial audio

Model Pro to udoskonalony następca zeszłorocznych NuraTrue, gdzie obecny był już tester słuchu i aktywna redukcja szumów, a więc dwa konkretne rozwiązania poprawiające odbiór dźwięku. Tegoroczne wearble utrzymało nietypowy design poprzednika, ale pomieściło kolejne ulepszenia. Przede wszystkim zintegrowano elektronikę z Qualcomm aptX Lossless, czyli jakością CD przez Bluetooth. Słuchawki mają gwarantować odczyt bezstratnych plików, a więc efektów, które w modelach bezprzewodowych są jeszcze rzadkością.

Drugim ulepszeniem w NuraTrue Pro jest obecność dźwięku Spatial Audio. To dość świeży format przestrzennego (głębszego) stereo, które również pojawia się głównie w topowych modelach. W przystosowaniu hearables Nura pomógł Dirac, co również podnosi prestiż całemu projektowi.

NuraTrue Pro – specyfikacje

Pozostałe specyfikacje również utrzymują wysoki poziom. Słuchawki są premium i widać to również po cenie. NureTrue Pro to ewidentnie modele celujące w grupę audiofilską. Jest tu nawet najnowszy protokół Bluetooth w wersji 5.3, co również daje łączności plusy. Marce udało się przy okazji wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu oraz przyspieszyć uzupełnianie energii. Usprawnienia odnotowano też przy redukcji hałasów. ANC jest tu adaptacyjne, a więc z dopasowaniem do warunków.

  • tester słuchu do indywidualnego dostrojenia brzmienia
  • aktywna redukcja szumów (ANC) jest teraz adaptacyjna (po 3 mikrofony na słuchawkę)
  • Qualcomm aptX Lossless (bezstratne audio przez Bluetooth), dzięki chipowi Qualcomm QCC5171 (jednemu z najnowszych i najmocniejszych)
  • wsparcie innych starszych kodeków, m.in.  AptX (HD, Adaptive itp.), czy tych od Apple
  • manualny equalizer ProEQ do zmian ustawień dźwięku
  • wsparcie przestrzennego Spatial Audio (od Dirac)
  • łączność: Bluetooth 5.3 z multipoint (dwa sparowane urządzenia jednocześnie)
  • czas pracy: 8h na jednym ładowaniu (24h razem z etui)
  • szybkie ładowanie (2x szybsze niż wcześniej) i ładowanie bezprzewodowe
  • tryb zestawu słuchawkowego (dodatkowe mikrofony)
  • cena NuraTrue Pro: 359€ (ale w crowdfundingu nawet od 199$)

NuraTrue Pro słuchawki TWS dla audiofila

Na koniec muszę coś zauważyć. Technologie Qualcomm są na tyle nowe, że praktycznie żaden smartfon ich jeszcze nie wspiera. Jest jednak szansa, że tego typu telefony pojawią się w tym roku na rynku. Do tego trzeba pamiętać, że musimy odtwarzać wyższą jakość audio, czyli wybrane serwisy streamingowe lub własne pliki, np. FLAC. Nie wszyscy słyszą różnicę w tej jakości, ale spersonalizowanie przekazu pod nasz zmysł słuchu powinien tu mieć znaczenie.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.