NFC Ring

W czerwcu Visa przedstawiła plany współpracy z NFC Ring, przy której zdecydowano się zbadać  pierścień na Igrzyskach Olimpijskich w Rio. Model ubieralnego gadżetu do szybkich transakcji, które przypominają w działaniu karty zbliżeniowe lub smartfony z technologią płatności miał przejść swój chrzest bojowy. Projekt w fazie beta miał zostać oceniony w praniu w wiosce olimpijskiej, gdzie wybrani sportowcy korzystali ze zbliżeniowych udogodnień. Czy taki format ma szansę na powszechniejszy użytek podczas zwykłych zakupów?

Format wygodny, bo kwalifikujący się do sekcji smart wearable, więc jeśli dużo kupujecie i często płacicie, a nie chce wam się wyjmować z kieszeni portfela lub smartfona to ring z NFC powinien być tutaj chyba najlepszym rozwiązaniem (podobnie jak smartwatche i bransoletki). Pierścienie mają być niebawem alternatywą dla kart, ale na razie czekamy na upowszechnienie innych noszonych gadżetów z mobilnymi płatnościami, które przetrą szlaki bardziej biżuteryjnym odmianom na palec. NFC Ring wycenia swój projekt na ok. 53 dolary, więc wcale nie specjalnie dużo.

Visa NFC Ring

Pierścień mieści w sobie komunikację zbliżeniową Near Field Communication, więc nie powinien ograniczać się do wybranych rynków. Wszędzie terminale pracują na tej samej zasadzie. Kwestia połączenia pierścienia z rachunkiem banku. Jeśli ktoś z was lepiej orientuje się w tych sprawach to przyda się komentarz. Moim zdaniem projekt powinien być kompatybilny. Wewnątrz znajdą się tokeny, więc nie trzeba mieć ze sobą sparowanego telefonu, a właśnie to ma zachęcać do noszenia takowego gadżetu (ma być substytutem portfela czy smartfona z mobilnymi płatnościami – przykład wioski olimpijskiej jest tego idealnym przykładem. Dał sportowcom szansę na dokonywanie transakcji, kiedy nie mogli korzystać z innych środków).

Zajrzałem jeszcze z ciekawości na stronę producenta NFC Ring i znalazłem ciekawe informacje na temat przyszłości terminali zbliżeniowych: „19% brytyjskich placówek oferuje płatności zbliżenowe, (…) a do 2020 wszystkie terminale W UK muszą posiadać taką opcję. Dla przykładu USA ma 17% pokrycia, a w Kanadzie aż 75% akceptuje transakcje zbliżeniowe.” Ciekawe jak jest w Polsce?

źródło: NFC Ring