W ciągu około tygodnia zdarzyło mi się na blogu napisać o kilku mobilnych urządzeniach z kolorowym ekranem w e-tuszowej technologii. Nie wiem, czy to jakiś rynkowy trend, czy może moje zwiększone zainteresowanie nowymi panelami, ale rzeczywiście segment czytników zaczyna chyba adaptować barwy. Kolejnym modelem jest PocketBook 740 Color. Już drugi tej marki, bo wcześniej powstał taki 6-calowiec.

PocketBook 740 Color

PocketBook InkPad Color vs Bigme S3

Nowy PocketBook 740 Color to już drugi po Bigme S3 e-papierowy czytnik z kolorami w przekątnej 7.8 cala. Różnica jest jednak taka, że ten producent jest na świecie szerzej znany i oferuje swoje modele globalnie. Może być zatem łatwiejszy w zakupie. Zauważyłem konkretne różnice między obiema jednostkami, więc postaram się je tu przedstawić. Pierwszą z nich jest oczywiście cena. A jak cena to oczywiście i funkcjonalności.

PocketBook wycenił swój kolorowy czytnik na ok. 300$ (premiera jeszcze w marcu), natomiast Bigme S3 kosztuje aż 540$ (konkretnie 3499 juanów). I tutaj należy zauważyć najważniejszą różnicę między modelami. Ten pierwszy stawia konkretnie na odczyt książek, dokumentów, komiksów i magazynów, natomiast drugi jest bardziej tabletem z Androidem, któremu dodatkowo sprzyja rysik. Oba wyposażono w kolorowy panel E Ink Kaleido z 4096 kolorami (w tym trybie 100 ppi, w czarno-białym 300 ppi). Bigme ma zdecydowanie węższą ramkę, ale to prawdopodobnie tylko złudzenie, bo jest na froncie biała.

Bigme S3 kolorowy E Ink Kaleido
Bigme S3 kolorowy E Ink Kaleido, foto: jd.com

Kolorowe czytniki 7.8 cala – podsumowanie:

PocketBook InkPad Color to głównie czytnik 7.8 cala (1404 x 1872 piksele). Ma słabszy procesor 1 GHz (dwa rdzenie), 1 GB RAM i 16 GB na dane oraz customowy OS. To wystarczy, by przeglądać typowe dla elektronicznych czytników treści. Dobrze, że jest slot na karty microSD do 32 GB, bo kolorowe materiały mogą szybciej zapełniać pamięć. Wsparcie jest dla EPUB, PDF, Mobi i wielu innych, m.in. CBR i CBZ dla komiksów, formaty graficzne, ale też pliki audio (jest Bluetooth do słuchawek). Nie zabraknie współpracy z Dropboxem lub własną chmurą PocketBook Cloud. Są też proste programy do notatek, przeglądarka oraz czytnik RSS. Nawet proste mini gry (szachy i Sudoku).

Bigme S3 to oprócz czytnika także notatnik z rysikiem oraz tablet z Androidem 8.1. Ma mocniejsze chip 1.8 GHz (osiem rdzeni), 2 GB RAM i 32 GB na dane, by pomieścić też aplikacje. Mocniejsze wnętrze musi pociągnąć trochę konkretniejsze zadania, np. wspomniane apki. O potencjalne nie piszę, bo ten to głównie możliwości Androida. Jeśli system Google na coś pozwala to tutaj powinno zadziałać. Oczywiście adekwatnie do potencjału ekranu i jego odświeżania.

źródło: pocketbook.ru