O smart żarówka nie piszę już tak często jak kiedyś. Spowszechniały i rzadko kiedy czymś się wyróżniają. Rywalizują w zakresie cenowym oraz integracją z popularnymi platformami. Coraz trudniej zaproponować tu coś wyjątkowego. Innego. Marce Sengled się udało. Ich Smart Health Monitoring Light – jak sama nazwa wskazuje – będzie analizować nasze zdrowie. Projekt ten jest jednym z ciekawszych na całych targach CES 2022 w Las Vegas.

Sengled Smart Health Monitoring Light z FMCW

Sengled Smart Health Monitoring Light z FMCWSą oczywiście oryginalne modele inteligentnych żarówek. Widziałem takie w połączeniu z głośnikiem, są adaptery zamieniające zwykłe w te smart, a nawet takie z wbudowanymi kamerkami do monitoringu wnętrza (tu zresztą jest Sengled Snap). W tym roku dochodzi żarówka, która potrafi analizować stan naszego zdrowia, a przynajmniej w pewnym jego zakresie. W jaki sposób Sengled Smart Health Monitoring Light prześledzi naszą biometrykę?

Smart żarówka wykorzysta rozwiązania podobne do monitoringu snu w smart ekranie Google Nest Hub drugiej generacji. Sensor z “radarem” (Frequency-Modulated Continuous Wave – FMCW) wykryje tętno, oddech, a nawet temperaturę, np. podczas snu. Bardzo wiele z tych odczytów znajdujemy jako standard w zegarkach i trackerach aktywności przez inne sensory, ale Sengled uważa, że integrowanie oświetlenie z racji rozmieszczenia może zaoferować coś podobnego w mniej “inwazyjnej” wersji. Też zaczynacie odczuwać potęgę monitoringu? Elektronika jest w stanie śledzić coraz więcej informacji na nasz temat. To jednocześnie ekscytujące i straszne.

Smart Health Monitoring Light jako żarówka

Smart Health Monitoring Light to wciąż przede wszystkim żarówka, więc zrobię jeszcze szybki przegląd potencjału inteligentnych funkcji. Zapewne w standardach, które marka już wcześniej oferowała. Ostatnio robię listy funkcji, więc i tutaj taką dodam. Najważniejsze rozwiązania dostępne w żarówce (część z nich jeszcze nie sprecyzowana):

  • łączność przez Wi-Fi/Bluetooth (nie potrzebuje dodatkowego huba)
  • współpracuje z platformami Amazona (Alexa), Google (Home z Asystentem Google) i Samsunga (SmartThings)
  • posiada reprodukcję Color Rendering Index z ponad 90 CRI (bardzo dobry wynik)
  • posiada opcję grupowania (także w ramach Bluetooth mesh)

Dopiszę jeszcze coś odnośnie grupowania żarówek Sengled w sieci mesh. Takie połączenie to nie tylko szansa na większy zasięg, ale też praktyczne wykorzystanie wspomnianego wcześniej czujnika służącemu monitoringowi. W sieci taki system wykryje upadki naszych bliskich, a jest tu nawet opcja zintegrowania tej funkcji z Alexa Together (dla rodzin z seniorami – tryb na razie dostępny głównie w USA). Żarówka ta jest w tej chwili jeszcze w fazie opracowywania, a jej premierę przewidziano na ostatni kwartał roku, więc targi CES są okazją do pierwszego kontaktu.

źródło: sengled