Myślę, że laboratoria i działy R&D wszystkich wielkich marek ze świata technologii opracowują swoje koncepcje smart okularów AR. Część robi to już jawnie i demonstruje swoje rozwiązania przy okazji różnych targów. Inne, jak Apple i Samsung, cały czas ukrywają swoje projekty. WalkingCat (znany w sieci tipster) dotarł do ciekawych materiałów Samsung AR Glasses. Filmiki są prawdopodobnie wewnętrznymi próbkami koreańskiej marki, ale nie można też wykluczać, że nawiązują do finalnej jednostki.

smart okulary Samsung AR Glasses
foto: @_h0x0d_ (WalkingCat)

Samsung Glasses Lite i DeX

Dwa video demonstrują kilka typowych dla okularów lub gogli AR trybów pracy. Nie zobaczymy tu może nic nadzwyczajnego, bo wszystko w zasadzie na rynku w jakiejś formie zostało już przez rywali pokazane, ale mamy jakieś potwierdzenie, że sprzęt jest rozwijany. Mamy też w ruchu pewne konkrety i choć wcale nie muszą to być finalne ramki to same funkcje już powinny nawiązywać do planów giganta.

Wszystkie przedstawione opcje są oczywiście możliwie imersyjne. Pierwszy filmik ukazuje „Samsung Glasses Lite” – czyżby lżejszą odmianę headsetu w Rzeczywistości Rozszerzonej? Okulary miałyby wyświetlać ekrany przed twarzą, rozszerzając obszar roboczy wirtualnie. To już dość dobrze znany schemat, który wcześniej pojawiał się na HoloLens, czy inne gogle AR konkurencji. Domyślam się, że będzie to dość dobrze zintegrowane z usługami Samsung DeX. Widać też szybkie przełączanie widoku na filmy lub gry (przy użyciu smartwatcha).

Dość ciekawie wygląda nawiązanie do klasycznych okularów przeciwsłonecznych. Samsung Glasses Lite wydają się możliwie smukłe, a więc gotowe do użytku codziennego również na zewnątrz. Może nie w idealnych gabarytach, ale kompaktowo. Tryb Sunglasses Mode przyciemni chyba szkiełka.

Samsung Next Wearable Computing

Drugi materiał przedstawia już bardziej wizję w ramach działu R&D. Bardzo możliwe, że wyciekły po prostu materiały z demonstracjami efektów i przyszłych funkcji, które zarząd chce zobaczyć w akcji. „Next Wearable Computing” demonstruje bardziej zaawansowane możliwości, które dotrą na gogle i okulary w najbliższych latach, ale w drugiej kolejności. Interakcja z obiektami 3D, praca w wirtualnym biurze (AR Office), zbliżanie obrazu, czy prowadzenie konferencji Holo Call z osobami widzianymi wokół siebie. Jest też AR Simulation, gdzie pojawiają się wirtualne scenerie ułatwiające pracę.

Pisałem już na swoim blogu o wielu podobnych rozwiązaniach we wczesnej ich fazie, więc teoretycznie wszystkie są do realizacji już teraz. Nie wiadomo jednak, na jakim etapie są u Samsunga. W tej chwili wyczuwam, że są to jakieś zapowiedzi, które Samsung czasami wrzuca do sieci, by demonstrować potencjał planów ogólnych. Koreańska marka oferuje już kilka generacji gogli VR, ale powoli musi wkraczać w segment AR. Na pewno śledzone są postępy konkurencji, więc nie zdziwiłbym się jakby producent miał z zanadrzu jakieś rozwiązania do w miarę szybkiej odpowiedzi na projekt rywali.