Speedrums

Ubieralnym technologiom wyszukiwane są coraz to nowsze zadania. Potencjał noszonego formatu jest bardzo duży, więc producentom i start-upow stosunkowo łatwo zaproponować coś nowego. Autorzy projektu Speedrums postawili na muzykę, tworząc smart pierścień do grania… kolorami! Wearable pojawiło się oczywiście w corwdfundingu, bo tam jest w stanie znaleźć zainteresowanych pomysłem oraz chętnych do wspierania rozwiązania.

Co pewien czas na moim blogu pojawiały się nietypowe instrumenty. Jedne miał klasyczny kształt, ale były udoskonalane współpracą z aplikacjami, inne, bardziej oryginalne, stawiały na innowacyjne podejście. Żyjemy w czasach, w których można skonstruować nowe rodzaju narzędzi do grania. Speedrums kojarzy dźwięki po kolorach, tworząc ciekawe spektrum dla kreatywnych artystów (i nie tylko dla nich jedynie). Tutaj też potrzebna jest integracja ze smartfonową apką, ale najważniejszym modułem jest czytnik na palcu. Dosyć spory, ale na razie prototypowe.

Speedrums

Ubieralny format ma ułatwić działanie. Gadżet polega na rozpoznawaniu barw i przypisywaniu im cyfrowych odgłosów. W ten sposób stworzyć można niemal całą symfonię, która jest w zasięgu naszej ręki (palca konkretnie). Wystarczy znaleźć kolorowe powierzchnie, by przemienić je w rodzaj nowoczesnej perkusji do wybijania rytmów. Żeby uzyskać jakiegokolwiek brzmienie, trzeba bazować na telefonie. To z niego popłynie nasz utwór. Ubieralny moduł jest synchronizowany ze smartfonem. Ten będzie wszystko przez bezprzewodowe połączenie przetwarzał i odtwarzał dźwięki.

To wszystko razem tworzy rodzaj wirtualnego instrumentu, pozwalającego na muzyczną ekspresję w praktycznie dowolnym miejscu. Speedrums ma być mobilny i o wiele przystępniejszy, efektowniejszy i zabawniejszy od zwykłej perkusji. Wykorzystać można kolory na odzieży, ścianie, stole – praktycznie wszędzie. Skaner powinien poradzić sobie z ich rozpoznawaniem niezależnie od materiału. Do tego wykorzystać można kilka takich „pierścieni”, programując im konkretne dźwięki. Podobnie jak przy zwykłym instrumencie, znaczenie będzie miała siła szarpnięć lub stuknięć. W zestawie otrzymamy kolorową tackę, ale to aplikacja otworzy wszystko przed użytkownikami (MIDI pozwoli na połączenie z apkami muzycznymi, m.in. GarageBandem). Twórcy pozostawili system otwarty na biblioteki komputerowego software’u do tworzenia muzyki.

źródło: Kickstarter