Na swoim blogu przedstawiłem już sporo smart modułów do rolet lub żaluzji. Jeden nawet wprowadziłem do swojego smart home. Na Indiegogo znalazłem kolejną ciekawą propozycją. Nieco inną niż pozostałe. Twórcy Sunsa Wand twierdzą, że to najprostsza i najszybsza w instalacji forma automatyzacji zasłon, o ile korzystamy z konkretnego systemu prowadnic.

Sunsa Wand

Sunsa Wand na cztery baterie AA

Faktycznie propozycja Sunsa World wygląda na bardzo prostą w konstrukcji, jak i samej instalacji. Producent przekonuje, że wszystko ogarniemy w 2 minuty, czyli bardzo szybko przerobimy zwykłe zasłony w te inteligentne. Pewnie zapoznanie się z obsługą przez smartfon zajmie trochę więcej czasu, ale zaraz po zakupie uruchomimy zestaw dość szybko. Nie trzeba nic wiercić, przyklejać, czy przerabiać. Wystarczy wymienić zwykły uchwyt z pokrętłem mechanizmu na Sunsa Wand. Współpraca obejmuje rolety horyzontalne i wertykalne, a także modele „mini”.

Wszystko zmieszczono w stosunkowo smukłej rurce. Ma średnicę trochę większą od „paluszka” AA. Celowo, bowiem w środku trzeba zmieścić aż cztery takie baterie. Nie musimy zatem pamiętać o ładowaniu. Warto jednak mieć w domu zapas baterii na wymianę. Wewnątrz rurki są też inne ważne podzespoły, np. łączność Wi-Fi (nie jest potrzebny żaden dodatkowy hub lub mostek), czujnik temperatury do reakcji na warunki (automatyka w działaniu jeśli chcemy zaprogramować otwieranie/zamykanie przy konkretnym cieple, czy czujnik światła do podobnego zastosowania. Opcjonalnie jest panel solarny i przewód do gniazdka, by nie bazować wyłącznie na bateriach.

Sunsa Wand app

Sunsa Wand z IFTTT, Alexą i Asystentem Google

Sunsa Wand jest smart w wielu zakresach. Nie tylko z uwagi na możliwość zdalnej obsługi przez smartfon z iOS lub Androidem, ale także z uwagi na integrację z popularnymi platformami dla smart domów. W poziomu telefonu można ustawić harmonogram (lub grupować), ale w razie potrzeby uda się też sterować roletami komendami głosowymi. Susna ma wsparcie Alexy oraz Asystenta Google. Powinno to też pomóc łączyć moduł z innymi w sceny, np. wieczornymi lub porannymi. Oprócz tego jest też kanał w serwisie IFTTT oraz możliwość budowania wspólnych akcji w ramach Apple HomeKit i Samsung SmartThings. Bardzo szeroka kompatybilność! Część z tych platform dotrze do apki wkrótce.

Na rozwój i poprawki firma ma jeszcze trochę czasu. Premierę zaplanowano na luty 2021 roku. Zbiórka w crowdfundingu jeszcze trwa, więc można starać się o niższe ceny w przedsprzedaży. Minimalny próg cenowy producent już osiągnął i to prawie trzykrotnie. Przewidywana cena produktu to 119$, ale warto będzie zainteresować się wielopakami, bo pewnie wyjdzie za sztukę taniej.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.