Zasłony i żaluje już od dawna można włączyć w smart sceny. Zarówno na etapie budowania inteligentnego domu od podstaw, jak i w każdej późniejszej chwili. Nie trzeba już przewidywać miejsca na mechanizmy, kuć ścian itd. Na rynku jest sporo gotowych wyrobów, pozwalających na stworzenie automatyki lub zdalnego sterowania. Ja sam w Moim Smart Domu używam modułów Brunt Blind Engine i wszystko śmiga na komendy Asystenta Google. Dzisiaj trafiłem na rywala w postaci SwitchBot Curtain dla tzw. wertykali.

SwitchBot Curtain do normalnych zasłon

Nie wszystkie rodzaje zasłon, kurtyn i rolet są kompatybilne z oferowanymi na rynku gadżetami. Moje rzymskie chodzą z góry do dołu na klasycznych łańcuszkach kulkowych, więc problemu ze znalezieniem rozwiązania nie było. Troche trudniej jest w przypadku szyn. Owszem, w necie jest sporo projektów DIY, gdzie stosuje się Raspberry Pi, ale mam teraz na myśli gotowe, konsumenckie produkty. SwitchBot Curtain proponuje takową postać dla zwykłych („głupich” – nie smart) zasłon na szynach.

Moje Brunty spełniają swoją rolę i nie szpecą specjalnie wnętrza. Może ten przewód je trochę ogranicza i przydałoby się zrobić z tym jakiś porządek, ale generalnie wszystko działa. SwitchBot jest o tyle efektowniejszy, że działa na baterie, więc nie wymaga przewodowego zasilania. Element zawieszamy na samej górze przy szynie, łączymy z naszymi wertykalami i cieszymy się nowoczesnymi opcjami. W sumie banalne rozwiązanie, które powinno współpracować z typowymi szynami. Tajemnicą jest wałek, który przesuwa zasłony (ciągnąć je za sobą).

tekst alternatywny

SwitchBot Curtain i smart platformy

Autorzy przygotowali zestaw adapterów, by ich silniczek pracował z różnymi mechanizmami. Nie zabraknie tu oczywiście współpracy z popularnymi platformami smart home. Integracja dotyczy Asystenta Google, Alexy, serwisu IFTTT, czy Siri Shortcuts. Jest też apka na smartfony z iOS lub Androidem. Zbudujemy harmonogramy, rutyny, a nawet reakcje na moduły Internetu Rzeczy, np. czujniki światła. Jest nawet manualna opcja, pozwalająca machnąć zasłoną w bok ręcznie, a system rozpozna gest i dokończy pracę odsłaniania/zasłaniania okna. Producent przygotował również smart przycisk na Bluetooth, by wszystko funkcjonowało też bardziej klasycznie.

Na ile czasu starczy wbudowany akumulatorek? Autorzy zapewniają, że jedno ładowanie to nawet do ośmiu miesięcy działania. Oczywiście wszystko zależy od częstotliwości użytkowania. Planowany jest tu jednak panel solarny. SwitchBot Curtain jest obecnie tematem zbiórki funduszy na Kickstarterze. Crowdfundigowa kampania to szansa zamówienia modułów sporo taniej. Trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość. Jedna sztuka jest tu wyceniana na tym etapie już od 49$. Oczywiście można na jednym relingu stosować dwa takie urządzenia (rozsuwające zasłony w przeciwne strony). Jeśli akcja się powiedzie to SwitchBoty zadebiutują w kwietniu 2020. W ofercie SwitchBotów są także inne urządzenia, więc mówimy o ekosystemie.