Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Artykuł

TCL z prototypem rozwijanego smartfona
Gadżety

TCL z prototypem rozwijanego smartfona 

TCL eksperymentuje ze składanymi ekranami już od kilkunastu miesięcy. To znaczy, od tego czasu widać efekty, natomiast prace nad konstrukcjami rozwija pewnie od lat. O kilku ich projektach już na blogu pisałem. Wrzuciłem posty w powiązaniach pod artykułem. Producent stworzył całą serię koncepcji, w tym składany podwójnie tablet. To jednak nie jest koniec pomysłów marki na rozkładane gadżety. Tym razem przeciekła do sieci propozycja rozwijanego smartfona. Miała zadebiutować na targach Mobile World Congress w Barcelonie, ale wydarzenie anulowano z powodu koronawirusa.

Rozwijalny smartfon TCL
foto: cnet.com

 

Rozwijalny smartfon TCL

Rolowane ekrany były do tej pory tematem demonstracji potencjału. Takowe panele pokazało kiedyś LG, m.in. w formie mobilnej, jak i ekranów TV chowanych w podstawce. TCL ma w zanadrzu normalnie wyglądający smartfon, ale powiększający obszar roboczy nie przez giętki ekran (składaną konstrukcję) a rozsuwany panel. Ekranik się tu rozwija przez rozsuwanie elementów. To bardzo odważny i delikatny mechanizm, ale, jak widać, możliwy do realizacji. Rozsuwane tablety pojawiały się wielokrotnie w filmach science fiction, więc sam pomysł nie jest unikatowy. Był on jednak do tej pory domeną futurystyki. W 2020 roku zaczyna się poważniejsza walka o klienta zaciekawionego rozkładanymi telefonami, więc alternatywy dla giętkich paneli z przegubem zaczną pokazywać swe możliwości.

Motorola, Samsung, Xiaomi, Oppo i wiele innych marek (Microsoft i LG w formie dual screen) zaczęły demonstrować swoje nowe wynalazki. Część z nich nawet wprowadziła gotowe produkty do oferty. Chińskie TCL szykuje coś alternatywnego. Być może to właśnie taki format będzie wygodniejszy i trwalszy? Trudno powiedzieć. To wczesna faza badań, ale już realizowana (zakładam, że wkrótce zobaczymy sprzęt w ruchu). Teoretycznie ograniczeniem jest tylko przestrzeń na ekran, który może chować się wewnątrz telefonu, ale trzeba też uwzględnić stabilność ramki. W koncepcji TCL widać podwójne zwiększenie ekranu po jego pełnym rozwinięciu. Inna opcja zakłada, że ekran będzie znajdował się wokół prawie całego urządzenia, ale przy rozwijaniu przekształcał się w jeden. Proporcje przypominają tu otwartego Galaxy Folda.

Projekt TCL może być zarówno gotową koncepcją, jak i eksperymentalnym urządzeniem służącym do badań (lub demonstracji możliwości). Może być też wyrenderowaną ideą, czyli wirtualnym szkicem. Tak czy inaczej, ma swój potencjał!

źródło: CNET

1 Comment

  1. Avatar
    Opinie komentarze

    Bardzo jestem ciekawe tych telefonów, wydaje się to bardzo ciekawym rozwiązaniem

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2020 Tabliczni.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.