Jest dopiero styczeń, więc to dobry moment roku na wpis o przewidywaniach związanych z rynkiem ubieralnych technologii. W 2022 roku jest szansa na kilka ciekawych nowości dla wearables. Startu nowych standardów, premier długo oczekiwanych urządzeń i kilku innych wartych uwagi rozwiązań. Zrobię listę moich przewidywań. O każdym króciutko. Będziecie wiedzieć, czego w tym roku oczekiwać.

Google Pixel Watch na Google I/O?

O smart zegarku Google mówi się już od lat. Właściwie to praktycznie od początku istnienia Android Wear, który niedługo później przeistoczył się w Wear OS. Skoro amerykański gigant oferuje inne urządzenia (na których znajdziemy ich systemy) to dlaczego nie ma jeszcze takowego smartwatcha? W zeszłym roku do sieci trafiły przecieki z renderami rzekomego gadżetu (to te poniżej), a w tym pojawiają się wieści o dacie jego premiery. Czy zadebiutuje na majowym Google I/O, jak twierdzi Jon Prosser? Mógłby posiadać technologie Fitbit (wykupionej marki) i chipset Samsunga (z którym dopracował nową wersję softu).


Aktualizacja Wear OS 3.0

Samsung Galaxy Watch 4 smartwatch
Tylko Galaxy Watch 4 otrzymały w 2021 Wear OS 3.0

O problemach z zegarkami z Wear OS czyta się od dawna. Mulą przez za ciężki system operacyjny. Już w 2021 roku Google obiecało lepszą optymalizację softu w wersji 3.0. Potrzebuje odpowiednich wymagań sprzętowych, więc większość ulepszeń doświadczymy w nowych urządzeniach. Smartwatche pod Wear OS 3.0 trafiają już na rynek (zerknijcie na listę kompatybilności). czekają na update, który zaplanowano na ten rok. Mówiło się o pierwszej połowie roku. Oby tak się stało. Obecnie z Wear OS 3.0 korzystają wyłącznie Samsungi Galaxy Watch 4.

Jaka jest szansa na faktyczne poprawki w rodzinie zegarków Wear OS? Qualcomm obiecał lepsze wsparcie partnerów w projektowani u smart zegarków, więc może w końcu faktycznie coś się poprawi?

Czytaj więcej o: Wear OS 3.0


Wzmocniony Apple Watch i SE 2?

Każdy kolejny Apple Watch stara się wporwadzać coś nowego, ale znaczący upgrade pojawia się co kilka lat. Tak byłom.in. z GPS i EKG. W tym roku Apple Watch Series 7 to głównie bezramkowy ekran. W 2022 roku prawdopodobnie doczekamy się drugiej generacji SE (przystępniejszego cenowo modelu) i odmiany wzmocnionej. Bardziej outdoorowy wariant miałby sens. Byłby wyróżniony jako usportowiony, co do tej pory było domeną edycji Nike. Czy pozwoli to na bezpośredniejszą walkę o klientów Garmina, Polar i Suunto?

Catalyst Apple Watch
Aby uchronić Apple Watcha można zainwestować w odpowiednie ochronki (Catalyst).

Czego raczej nie zobaczymy w Apple Watchu ósmej generacji? Według analityka Marka Gurmana z Bloomberga nie ma co liczyć na wbudowany (nieinwazyjny glukometr) lub naręczny ciśnieniomierz. To najwcześniej (według niego) za kilka lat). Apple woli dopracowywać tak ważne dla zdrowia technologie.


Naręczny ciśnieniomierz

Huawei Watch DCiśnieniomierze w zegarkowych kopertach pojawiały się już na rynku, ale jako bardzo unikatowe lub nie do końca oczekiwane rozwiązania. Omron HeartGuide jest cholernie trudno dostępny (i bardzo drogi), a Galaxy Watche z analizami ciśnienia krwi przez PPG niezbyt właściwe. W tym roku jest szansa na coś nowego. Huawei Watch D to model zegarka (na załączonej grafice) dla zdrowia z mini pompką do pomiarów ciśnienia. Z kolei tracker Aktiia ma mierzyć wszystko przez czujniki optyczne bez potrzeby okresowej kalibracji, jak w Samsungach. W obu przypadkach potrzebne są jednak certyfikaty, na które trochę się czeka. Jest jednak szansa, że Huawei uzyska zezwolenie na rynek europejski.


Sklepik dla Huawei Watch i Amazfit

Huawei Watch GT 3
Trzecia generacja serii Huawei Watch GT

Apple Watche, Galaxy Watche i przedstawiciele Wear OS działają może krócej na jednym ładowaniu od azjatyckich konkurentów z lżejszymi systemami, ale mają jedną przewagę. Można na nich instalować aplikację firm trzecich. Przez sklepiki. Tizen, watchOS i Wear OS dają pod tym względem więcej możliwości rozbudowy funkcji smartwatcha. Huawei w zeszłym roku obiecał podobne kroki dla LiteOS/HarmonyOS i wybrane modele faktycznie zaczęły zyskiwać nowe apki. Huawei Watch GT 2 i 2e również na polskim rynku zyskały wsparcie kilku developerów. Amazfit również zaprojektował nowy system Zepp OS dla modeli premium Amazfit GTR 3 Pro, GTS 3 i GTR 3 (dopiero czekają na apki).  Dochodzi do ciekawego zjawiska. Google odciąża swoją platformę, a producenci z lekkim softem je dociążają. W końcu dojdzie pewnie do jakiegoś zrównania.


Granice między smartwatchem a smartbandem

Huawei Watch Fit miniJak poruszyłem już temat zrównywania się możliwości smart zegarków to zauważę jeszcze inny trend. Widoczny już od zeszłego roku. Granica między smartwatchami i smartbandami zaczyna się zacierać. Nadal znajdziemy większe zegarki i mniejsze trackery, ale smartbandy jako trzecia grupa zaczynają przypominać po części obie grupy tych urządzeń. Tak prezentują się nowe Realme Bandy, Honor Watch i Bandy oraz Huawei Watch Fit i Bandy. Ten ostatni wydał nawet na rynku chińskim wariant Huawei Watch Fit mini (na załączonym obrazku). Podobny krok wykonał Oppo Watch Free. Zaletą tych urządzeń są ich optymalne gabaryty. Nie są ani za duże, ani za małe.


Fitbit z Wear OS

Fitbit Sense
Fitbit Sense to aktualnie najbardziej zaawansowany z modeli marki.

Google wykupił Fitbit chyba w 2019 roku. Właśnie ten moment sprawił, że o wspomnianym wyżej Pixel Watchu zaczęło się robić głośniej. Podobnie było zresztą na temat zegarków serii Versa. 2022 rok to możliwa premiera ich kolejnych generacji, ale już na platformie Wear OS. Byłby to najbardziej sportowy z przedstawicieli tej rodziny. O projekcie nie wiadomo niestety zbyt wiele, więc ze szczegółami trzeba jeszcze poczekać. Może do Google I/O? Prezentacja Pixel Watcha i nowego Fitbita w tym samym czasie by nie kolidowała. Mogą to być dwa różne modele, choć z podobnymi technologiami i softem. Google zyska czujniki, Fitbit system.


Home Assistant na nadgarstku

W 2022 roku zyskają fani smart domów. Poszczególne zegarki pomagają już w sterowaniu wybranymi funkcjami inteligentnej sieci, ale w ograniczony sposób. IMO mogłyby oferować więcej, szczególnie w warstwie interfejsu dotykowego, bo głosowo przez wearable można sporo. Na ratunek przyjdzie Home Assistant, który jest znany miłośnikom smart home. Twórcy platformy przygotowali apkę na system Wear OS, która ułatwi kontrolę podpiętych urządzeń i rutyn. Na razie w wersji beta, ale to już znak, że finalna wersja jest blisko.

Czytaj więcej o: Home Assistant na Wear OS

Oppo Watch 2 na zachodzie

Oppo Watch 2Pamiętacie strategię Oppo z ich pierwszym smartwatchem? Najpierw debiutował w Chinach z własnym systemem, a potem globalnie z Wear OS. Podobnie będzie chyba i teraz. Oppo Watch 2 pojawił się w Państwie Środka w 2021 roku, a jego międzynarodowa edycja powinna pokazać się w 2022. Na co czeka chiński producent? Czuję, że na start aktualizacji do Wear OS 3.0. Zapewne z nakładką Color OS. Model wyróżniłem w tym zestawieniu, ponieważ poprzednika uważam za jeden z ciekawszych zegarków z softem Google na rynku. Do tego efektownym w designie. Oczekuję modemu eSIM, jak ostatnio.

Czytaj więcej o: Oppo Watch 2


Artykuł w trakcie dalszej realizacji. Już niedługo:

  • smart pierścienie nadal niszowe
  • smart okulary na horyzoncie
  • co z naręcznymi glukometrami?
  • co z nowymi AirPod Pro?
  • kamerki w smartwatchach od Meta?