Powoli era prawdziwie bezprzewodowych słuchawek bez aktywnej redukcji szumów będzie dobiegała końca. Standardem będzie stawał się ANC (active noise cancelation), bo daje dużo, a nie wydaje się kosztownym upgradem. Odpowiedni system, np. z wykorzystaniem mikrofonów, może powstrzymywać hałasy z zewnątrz, by dźwięk był czytelniejszy i wyraźniejszy. Podobne technologie wdrąża też Xiaomi, które znane jest z produktów w atrakcyjniejszej cenie. Na dzisiejszej prezentacji flagowych smartfonów przedstawiono słuchawki Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2.

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 z ENC

Słuchawki Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 to oczywiście nowa generacja w dziale TWS. Chińska marka ma w ofercie już kilka różnych odmian, ale za flagowe uznałbym właśnie ten wariant. Od razu trzeba zaznaczyć, że wyrób nie jest całkowicie nowy, bo w Chinach pojawił się już w zeszłym roku (tam pod nazwą Mi AirDots Pro 2, o których na blogu nie pisałem). Globalnie mają być znane jako Mi True Wireless Earphones 2. Poprzednik sprzedawał się u nas nieźle, zwłaszcza, że kosztował mniej od wielu rywali. Nowa wersja ma być wzbogacona o aktywną redukcję szumów. Zmieni się nieco konstrukcja. Znikną silikonowe wkładki, które wcześniej izolowały od świata zewnętrznego. Teraz tym tematem zajmą się mikrofony.

Zmiany stylistyczne upodobnią słuchawki Xiaomi do AirPodów (trochę śmiesznie, bo AirPods Pro zyskały wkładki w modelu z ANC, a druga generacja słuchawek Mi się tego modułu pozbywa). Oczywiście wszystko w bieli 😉 Podwójny mikrofon ma walczyć z hałasami, ale nie dokładnie przez ANC, a rodzaj jego odmiany – ENC (electronic noise cancellation tudzież environmental noise cancellation).

Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 z Hi-Res

Jakość audio powinna podskoczyć i to nie tylko dzięki redukowaniu szumów. Xiaomi proponuje wsparcie kodeków Hi-Res LDHC (oprócz SBC i AAC), 14.2-milimetrowe przetworniki też zrobią swoje. Dźwięk mocno zyska też dzięki Bluetooth 5.0. Może nie bezpośrednio, ale szybsze łącze i pewniejszy transfer poradzi sobie z “cięższymi” plikami audio (tymi nie kompresowanymi aż tak mocno). Gadżet ma skorzystać na nowościach nakładki MIUI dla Androida. Wyjęcie słuchawek Mi True Wirless Earphones 2 z etui z bankiem energii ma natychmiast parować je ze smartfonem. Android bez tego elementu oraz system iOS również będą współpracować, ale pewnie bez natychmiastowej komunikacji. Czujniki IR mają wykrywać wyjęcie słuchawek z ucha, by pauzować muzykę.

Schowek na słuchawki jest bardzo podobny do tego od Apple. Łączny czas pracy z energią w banku to 14 godzin. Same słuchawki wytrzymają 4h ciągłej gry. Transporterek podładujemy przez port USB-C. Na obudowie znajdziemy dotykową powierzchnię reagującą na kontrolę dźwięków i podstawowych akcji, np. tych do odbierania połączeń w trybie zestawu słuchawkowego. Podwójny mikrofon powinien poprawić jakość rozmów, no i odczyt poleceń głosowych asystentów. Cena: niecałe 80€. To nieco więcej niż poprzednio, gdy słuchawki kosztowały ok. 300 zł. Teraz powinny kosztować 360-370 zł. Jakość dźwięku? Jak będzie okazja to sprawdzę i podzielę się wrażeniami.

źródło: Xiaomi