Mozilla oficjalnie potwierdziła i zademonstrowała system FireFox OS na tablet. Chcąc pokazać klientom poważny mobilny system operacyjny, trzeba pokazać użytkownikom, że poradzi sobie zarówno na mniejszych, jak i większych ekranach przenośnych urządzeń. Obok edycji na smartfony, o której wiadomo już od kilku miesięcy i mającej niebawem zadebiutować na telefonach, FireFox OS będzie pracował również na tablecie.

fot. Engadget China

Na targach Computex w Tajpej Mozilla ogłosiła współpracę z Foxconn, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie urządzeń z autorskim systemem FireFox OS. Zgodnie z przewidywaniami, najważniejszym z nich ma być 10-calowy tablet, którego specyfikacji jeszcze nie podano. Biorąc jednak pod uwagę dotychczasowy sprzęt z FireFox OS, tablet nie będzie raczej mocarzem, a przystępnym cenowo urządzeniem. Najważniejszym magnesem na jego kupno ma być oprogramowanie z przeglądarką na czele. Dlatego w palecie nowego sprzętu ma pojawić się również internetowa wersja tabletu, czyli przeznaczona głównie do pracy w przeglądarką.

Mozilla ma bardzo dużo fanów swojej przeglądarki, liczy zatem, że będą lojalni i skorzystają ze smartfonów i tabletów z FireFox OS. Raczej niewysoka cena (przewidywania) będzie miała przyciągnąć klientów na rynkach wschodzących. W czerwcu pojawią się pierwsze smartfony z systemem Mozilli, nasz rynek jest jednym z pierwszych. Telefony produkują Sony, LG, ZTE i Huawei. Nie wiadomo kto weźmie się za produkcję tabletu, ma być on jednak przygotowany na podzespołach Qualcomm, tak jak smartfony i wypuszczony pod znanym brandem.

Niebawem zaprezentowany ma być także tablet z systemem BlackBerry 10, więc konkurencja na rynku tabletów się zwiększy. Urządzenia z iOS i Androidem będą musiały zrobić trochę miejsca dla nowych graczy.

fot. Engadget.com

źródła grafik: Engadget.com, Engadget China