Niedawno przygotował wpis na temat protokołu Thread, więc wypada zacząć uzupełniać artykuły o artykuły, które go wykorzystują. Jedną z marek, która wdraża nowy standard łączności jest Eve (od Elgato). Wkrótce dzięki aktualizacji firmware’u kilka z już istniejących urządzeń smart home będzie mogło korzystać z komunikacji mesh. Obok Eve Aqua i Eve Thermo takim będą czujniki Eve Door & Window, o których na blogu nigdy nie pisałem.

Eve Door & Window z Thread

Eve Door & Window z protokołem Thread

Ogólne przeznaczenie sensorów Eve Door & Window nie jest niczym wyjątkowym. Podobnych modulików opisywałem sporo, a kilka nawet testowałem (w moim smart domu pracują te od D-Link). To, co czyni model od Eve wyjątkowym, są dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest współpraca z HomeKit od Apple, natomiast drugą jest nowy protokół Thread. Uproszczony i szybszy sposób komunikacji bezpośredniej między inteligentnymi modułami w ramach mesh.

Nie będę się na temat tego protokołu zbytnio rozpisywał, ponieważ zrobiłem to już w oddzielnym materiale. Tutaj tylko skrótowo. Wykorzystanie Thread ma ułatwić komunikację między elementami ekosystemu oraz ich bezpośrednią łączność z pominięciem huba. Komunikacja jest stabilniejsza, szybsza i oszczędniejsza. Jeśli moduły Eve wspierają 802.15.4 to aktualizacja firmware’u uruchomi nową łączność. Wszystko w ramach HomeKit, a więc warto tu włączyć jeszcze HomePoda mini.

<center><blockquote class=”twitter-tweet”><p lang=”en” dir=”ltr”>Celebrating the debut of HomePod mini, we’ve started to add Thread connectivity to our Bluetooth-equipped Eve accessories. With Eve and HomePod mini, you’re all set for the smart home of the future. 🙂<br><br>Here is how it works: <a href=”https://t.co/qB6DjBUxKt”>https://t.co/qB6DjBUxKt</a> <a href=”https://t.co/aUijIbMyi9″>pic.twitter.com/aUijIbMyi9</a></p>&mdash; Eve (@meeteve) <a href=”https://twitter.com/meeteve/status/1326526779624984576?ref_src=twsrc%5Etfw”>November 11, 2020</a></blockquote> <script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″></script></center>

Eve Door & Window – możliwości

Wypada jeszcze przedstawić funkcje Eve Door & Window. Czujniki montujemy na ramie okna lub drzwi, by wyczuwały ich otwarcie. To element systemu ochrony domowego mienia, oczywiście w wersji smart. Wszystko komunikuje się z aplikacją, więc sygnały przekazywane są do telefonu lub uruchamiają syreny antywłamaniowe. Z Thread instalacja i porozumiewanie się takich urządzeń ma być prostsza i łatwiejsza w instalacji.

Czujniki otwarcia okien można powiązać w sceny powiązane z aktywacją lub dezaktywacją termostatów (np. Eve Thermo). Podczas wietrzenia wyłączą grzanie, by nie marnować energii. Pojedyncze opakowanie (na jedno oknu lub drzwi) to koszt niecałych 40 euro. W multipakach jest oczywiście taniej. Przy trzech sztukach oszczędzamy 20, a przy pięciu 35 euro.

źródło: evehome.com