Smart odkurzacze potrafią z generacji na generację coraz więcej. Z jednej strony to dobrze, bo sprzęt AGD posprząta nasz dom dużo dokładniej. Czasem jednak systemy zastosowanych czujników i technologii trochę odstrasza. Na targach CES 2019 w Las Vegas firma Ecovacs pokazała kolejny model swojego autonomicznego Deebota. Ozmo 960 ma wykorzystać system AIVI, by precyzyjniej omijać przeszkody. Czy jednak sensory analizujące obraz to nie za wiele?

Ecovacs Deebot OZMO 960 odkurzacz z AI

Odkurzacz Deebot OZMO 960 z AIVI

Ecovacs rozwija technologie AIVI od niedawna. Jeśli dobrze kojarzę to przedstawiono je na IFA w Berlinie (wrzesień 2018). Rozwiązanie to łączy cechy algorytmów Sztucznej Inteligencji oraz wizualnego rozpoznawania obiektów (stąd skrót: Artificial Intelligence and Visual Interpretation). Ulepszenia powstały po to, by poruszający się po mieszkaniu odkurzacz mógł wyczyścić powierzchnię bez najeżdżania na przypadkowe przeszkody. Deebot Ozmo 960 ma unikać kontaktu z leżącymi na podłodze przewodami lub skarpetkami (pod nimi kurz zostanie, ale nie zatkają lub nie zablokują pracy urządzenia).

Z punktu widzenia porządku to oczywiście dobra wiadomość, ponieważ odkurzacz nie ściągnie wyżej położonej elektroniki, czy lampki, których przewody znalazły się na ziemi. Nie „połknie” też zabawek (skarpetki to pewnie pierwsze z obiektów, które oprogramowanie rozpozna). Co jednak z bezpieczeństwem? Analizą przestrzeni nie zajmują się już tylko czujniki laserowe, ale i kamerka obserwująca pokój. Nawigacja taka z jednej strony lepiej zoptymalizuje trasę przejazdu i ograniczy zużycie energii, ale z drugiej podejrzy dom. Żeby nauczyć się pewnych spraw, trzeba będzie pozwolić na obserwację.


Jeśli analiza wnętrza będzie odpowiednio zabezpieczona, a Ecovacs obiecuje, że nie będzie przekazywać danych podmiotom third-party (jak robił to Facebook) to OK. Gorzej jednak, że nasze prywatne dane mogą wyciekać przez włamania. Tutaj nie chcę oczywiście straszyć. Raczej przestrzegać i przypominać o regularnych aktualizacjach oprogramowania. Wszystkie Deeboty są kompatybilne z asystentami głosowymi Google i Amazona, więc można wydawać im polecenia lub integrować z domowymi platformami Google Home lub przez głośniki Echo. Sterowanie komendą, przez smartfon, czy przez automatykę (lub harmonogramowanie) to najważniejsze z inteligentnych możliwości.

Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy i za ile będzie można nabyć smart odkurzacz Deebot OZMO 960. Powyżej załączam krótki filmik prosto ze styczniowych targów. Obserwacja domu przez odkurzacz to w tej chwili nic nowatorskiego. To po prostu kolejny standard, który próbują wdrożyć wszyscy producenci sprzętu AGD.