Ecobee4 to już czwarta generacja inteligentnego termostatu i choć nie różniąca się zakresem głównych funkcji wobec poprzednika to odpowiednio zmieniona, by dodać jej do nazwy „4”. Sprzęt to kontroli automatyki temperatury wnętrza to praktycznie ta sama konstrukcja co poprzednio, ale ze wsparciem kilku wartościowych funkcji. Tak samo jak poprzednio, ecobee4 można obsłużyć z poziomu dotykowego ekranu oraz aplikacji mobilnej na smartfon, ale tym razem jeszcze za pomocą Alexy.

ecobee4

Asystentka głosowa ze stacji Amazon Echo trafiła bezpośrednio do termostatu, a to dzięki udostępnieniu przez amerykańskiego giganta odpowiednich narzędzi, pozwalających na wdrażanie Alexy do innych urządzeń. Oznacza to, że ecobee4 jest niejako naściennym Echo. Oczywiście tylko w obrębie dostępu do asystentki. Wizualnie też nie trzeba było w ecobee nic zmieniać. W sumie nie znajdziemy tu praktycznie żadnych różnic. Najwartościowszą jest opcja wydawania poleceń głosowych. Żeby moduł ten działał sprawnie, producent wbudował specjalny element do nasłuchu, który potrafi odczytać głos domowników nawet z dalszej odległości (nie tylko bezpośrednio przy naściennym panelu).

Nie trzeba łączyć ecobee4 z głośnikiem Echo. Termostat posiada niezależny moduł od Amazona. Można go jednak sparować ze stacją, tworząc zestaw o większym zasięgu. Sam ecobee4 stara się też być wartościową częścią automatyki smart sieci i już wcześniej dołączał do wielu standardów, pozwalających na budowanie inteligentnych akcji. Tu oferta uwzględnia SmartThings od Samsunga, Apple HomeKit i pomoc serwisu IFTTT. Opcji jest więc sporo. To jeszcze nie wszystko. Temperaturę wnętrza można optymalizować przez czujniki rozmieszczane w pokojach, by zmieniać ogrzewanie na podstawie ruchu w domu.

ecobee4

Co można robić przy pomocy komend? Sterować temperaturą, powiedzieć Alex’sie, że wychodzimy z domu (uaktywnia wtedy inny tryb). Dostęp do Alexy przez termostat pozwala też na wydawanie poleceń innym podpiętym urządzeniom. Termostat przejmuję rolę stacji Echo. To przewaga nad konkurencją, np. termostatami Nest. Oba urządzenia są w tej samej cenie, czyli 249$. Ecobee spróbuje jeszcze niebawem urozmaicić domowy system włącznikami świetlnymi. To nowy element w ofercie marki. Tutaj też otrzymamy wsparcie Alexy. Te funkcje przydadzą się tym, którzy dotąd nie posiadali żadnej smart stacji lub HUBa.

ecobee4

Włączniki umożliwią inteligentną obsługę oświetlenia, a wspólnie z resztą elementów utworzą ekosystem. Producent rozbudowuje zatem rodzinę urządzeń w kierunku smart home powoli, ale konsekwentnie. Nowy termostat ma być dostępny od 15 maja, natomiast włącznik oświetlenia pojawi się później (nie jest jeszcze znana jego cena). Co jeszcze dopisać na końcu? Aha: niech asystenci głosowi przemówią w końcu po polsku!!!!!!!!!!!

źródło: ecobee