Smart głośniki wprowadziły na rynek małą rewolucję. Rozwiązania przyjęto pozytywnie, a urządzenia z asystentami sprzedają się bardzo dobrze. Nie dziwi zatem rozszerzanie zakresu funkcji o kolejne grupy odbiorców. Na pierwszy ogień poszły oczywiście filtry dla dzieciaków i przyjazne dla nich opcje z odpowiednimi ograniczeniami. Zwykle następni są seniorzy. Intuition Robotics potwierdza regułę w postaci systemu ElliQ, czyli pomocnika dla starszych użytkowników. Tak na dobrą sprawę to właśnie dla nich głosowe sterowanie wydaje się najlepsze.

ElliQ asystent dla seniora

ElliQ – smart stacja dla seniora

Stacja ElliQ przypomina specjalną odmianę Alexy dla seniora, ale dostosowaną funkcyjnie w bardziej wyspecjalizowany sposób. Głównym celem urządzenia jest angażowanie do interakcji. Tak, by zwłaszcza samotni ludzie mogli poczuć rodzaj wsparcia w komunikacji. Stworzono zestaw składający się z „główki” wizualizującej przekaz Sztucznej Inteligencji (asystenta głosowego), tabletu pokazującego informacje oraz kamerki. Razem te elementy mają włączyć seniorów do współczesnego świata, czyli społecznościowej komunikacji przez najnowsze technologie.

Stacja dokująca ładuje wszystkie moduły by zawsze były gotowe do akcji. Konwersacje mają uaktywnić do działań, a przynajmniej odsunąć poczucie bycia samym. AI, kamerka oraz mikrofony mają rozpoznawać sytuację w pokoju i w odpowiednich momentach włączać się do dyskusji. Oferować pytana lub na nie odpowiadać. Rzucać żartami jak Alexa, czy Asystent Google. Proponować gry typu trivia, ale też puszczać muzykę (ucząc się ulubionych gatunków) lub też odtwarzać prelekcje serwisu TED Talk. To pewnie pierwszy etap oferty, bo tą będzie można rozwinąć – tak jak robi się to przy smart głośnikach.

ElliQ asystent dla seniora

Czy seniorzy potrzebują specjalnej wersji smart stacji? Czy nie wystarczy im „zwykły” Smart Display lub inteligentny głośnik z asystentem? Teoretycznie tak, ale autorom zależało na dodaniu ekspresji (symulacji obecności czegoś na wzór osoby) przez interaktywną „głowę”. Ma ona się poruszać i świecić przekazem. Być może ułatwi to angażowanie do działań, chociażby wprowadzanie do systemu przypomnień, czy listy zadań. Niech to będą tylko powiadomienia o lekach, a już gadżet spełni swoją rolę. Jeśli dodatkowo ma uprzyjemnić czas to tylko na plus. Oczywiście zakładając, że osoba nie odczuje tego w odwrotny sposób, czyli jedynego kontaktu przez robota. Pamiętajmy, że nie może to być zastępstwo spotkań z rodziną. Na szczęście jest kamerka, a więc pewnie także szansa na video połączenia. Przez ekran można przesyłać też wiadomości (odczyt asystentem) raz zdjęcia.

Byłby to całkiem fajny projekt gdyby nie jego cena. Producent wycenia ElliQ na prawie 1500 dolarów. Do tego miesięczna subskrypcja (od 35 do 50$ zależnie od poziomu usług). Potrzebne jest też pewne połączenie WiFi. Baza językowa sprawia, że nie wszystkie rynki skorzystają. Koncepcja dobra, ale koszty wysokie. System zaprezentowano na targach CES 2019 w Las Vegas.

źródło