VRgineers XTAL VR

Gogle VR możemy dziś kupić w bardzo różnych odmianach, ale większość w bardzo podobnym zakresie pola widzenia. Z tych szerszych potrafię na szybko wymienić tylko StarVR One, oferujące aż 210 stopni. Bezpośrednim rywalem tej zaawansowanej jednostki będzie XTAL, o którym na blogu nic jeszcze nie pisałem. Producent przygotował na Augmented World Expo specjalny moduł AR dla gogli VR, dzięki czemu możliwości sprzętu mocno się poszerzą, a ja mam okazję do przyjrzenia się całemu zestawowi.

Gogle XTAL VR z sensorami dla AR

Dlaczego nie pojawiła się na mojej stronie żadna informacja o goglach XTAL? Może dlatego, że to wyrób nie na rynek konsumencki, a dla sekcji enterprise, czyli dla firm, które potrzebują technologie wykorzystać pod rozwój własnego biznesu. Producent – firma VRgineers – stworzyła naprawdę mocarny produkt VR, a teraz rozwija go o Rzeczywistość Rozszerzoną (stąd pojawienie się na imprezie Augmented World Expo, która odbyła się pod koniec maja). Łącznie ma powstać model gogli w stylu Mixed Reality.

VRgineers XTAL VR

Najpierw jednak podstawowy potencjał. XTAL VR wyglądają masywnie, ale to z uwagi na bardzo szeroki ekran OLED z 5K (po 2560 x 1440 na oko). 180 stopni pola widzenia oraz wysoka rozdzielczość mają zaoferować „najbardziej zaawansowane gogle Mixed Reality dla przemysłu z maksymalną możliwą imersją”. AR ma sprawić, że będzie to high-endowa wersja dla profesjonalistów, którym potrzeba czegoś więcej niż to, co posiadają „zwykłe” konsumenckie gogle. Firmy będą mogły łączyć wirtualny obraz z rzeczywistym i w ten sposób poprawić symulowanie przestrzeni. Tutaj świetnym przykładem jest kokpit samolotu, który przygotował jeden z partnerów VRgineers.

Można w ten sposób otrzymać wierne odwzorowanie realnych przełączników z wirtualnym obrazem symulacji. Interakcja jest bardziej komfortowa. Warto jeszcze zaważyć, że wewnątrz gogli jest automatyczna regulacja optyki, by obraz był optymalnie ustawiony. To przydatne, gdy z jednych gogli korzysta dużo osób. W urządzeniu jest też wbudowany system Leap Motion do rozpoznawania gestów rąk. Mikrofon pomoże wydawać komendy głosowe, ułatwiając nawigowanie. W razie czego jest kompatybilność z precyzyjnymi kontrolerami Vive. To wszystko niestety swoje kosztuje. Za model XTAL trzeba zapłacić prawie 5000 euro! To chyba cena wersji VR. Moduł AR nie wygląda jeszcze zbyt ciekawie od strony wizualnej, ale pewnie producent wbuduje go w gogle nieco lepiej.

źródło: vrgineers.com