Nie wiem, czy pisanie o samej ochronie szkiełka to dobry pomysł na cały wpis, ale spróbuję. O firmie Gorilla pisałem ostatnio z kilka lat temu, a przecież to producent, z którego rozwiązań korzystamy niemal na co dzień. Większość mobilnej elektroniki wykorzystuje bowiem warstwy ochronne Gorilla Glass. Z generacji na generację powstają coraz lepszej jakości zabezpieczenia z logotypem goryla i to już od sześciu lat. O wiele mniej opcji jest tu w sekcji wearable. W tym roku zaprojektowano odmiany Gorilla Glass DX i DX+, czyli szkiełka skierowane specjalnie dla smartwatchy.

Corning Gorilla Glass DX

Akurat smart zegarki i modele sportowe to głównie sprzęt do użytku na zewnątrz. W ofertach jest sporo modeli do outdooru i to takiego zaawansowanego, więc ich konstrukcje muszą być wzmocnione. Koperty są wtedy twardsze, a ekrany przykrywane szafirem. Warstwy Gorilla Glass DX oraz DX+ postarają się połączyć ochronę przed zarysowaniami i stłuczeniami (w pewnym zakresie), ale też podnieść czytelność w naturalnych warunkach. Na zewnątrz światło jest mocniejsze i zwykle utrudnia odczyt informacji. Warto uwzględniać w powłokach warstwy antyrefleksyjne i tak też jest w tym przypadku. Myślę, że info o tym, że nadchodzące generacje smart zegarków będą posiadały lepsze właściwości ekranów dzięki dodatkowym „foliom”, jest wartościowe.

Gorilla Glass DX i DX+ są rozwinięciem Gorilla Glass SR+. W porównaniu do standardowych szkiełek mamy otrzymać o 75% niższy stopnie odbić od powierzchni, czyli zdecydowanie lepszy efekt widzialności wyświetlanych treści. Również kontrast obrazu ma być poprawiony o 50% (przy tym samym poziomie jasności podświetlenia panelu). Corning słynie jednak bardziej z zabezpieczeń i ochroną przed zarysowaniami. Oczywiście bywają różne przypadki i czasem ryski się pojawiają (to raczej normalne przy bardzo ostrych narzędziach), ale przetarcia, uderzenia i inne typowe działania na szkło powinny zapewnić przetrwanie zegarkowi. Autorzy nie wahają się tu nawet określać swojej nowej produkcji jako „alternatywna dla luksusowych pokryć materiałowych” (zapewne chodzi o wspomniany wyżej szafir). Ja osobiście chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na fakt, że poprawa odczytu danych to szansa na obniżanie ustawień oświetlenia w zegarkach, a to z kolei wydłuży czas pracy na jednym ładowaniu. Optymalne ustawienie ekranu umożliwi nieco dłuższy czas działania naręcznego urządzenia. To prawdopodobnie dla wielu nawet większa zaleta niż sama wytrzymałość.

Kiedy i jakie smartwatche skorzystają z serii DX? Spodziewam się, że m.in. nadchodzący Galaxy Watch i nowe generacje pracujące na Wear OS.

źródło: Corning.com