Niemal każda bransoletka i smartwatch potrafią mierzyć tętno, więc możemy monitorować sytuację organizmu, a nawet starać się wyznaczać programy treningowe względem stref tętna oraz aktualnych możliwości. Odczyty z nadgarstka nie należą do najdokładniejszych (co nie znaczy, że są słabe), dlatego producenci odmian na klatkę piersiową wykorzystują to do podkreślenia przewagi w precyzji. Węgierskie HeartBit przygotowało stroje sportowe z monitorami EKG, które wykorzystają IBM Cloud i technologie IBM Watson, by analizowanie ćwiczeń było jeszcze konkretniejsze.

HeartBit EKG IBM Watson

Profesjonalizacja odczytu danych oraz ich interpretacji będzie kolejnym krokiem w rozwoju czytników tętna. Jest ich coraz więcej, a to wymusza szukanie przewagi konkurencyjnej w podnoszeniu jakości. Już samo umiejscowienie pomiarów bezpośrednio z klatki piersiowej daje ogromną przewagę. Stąd analizy są bardzo precyzyjne. Pozwala to na trenowanie w strefach tętna, a więc możliwie najoptymalniej (do wyznaczanych celów). Największa zaleta? Oczywiście skrócenie czasu docierania do celu oraz osiąganie topowej formy (maksymalnej możliwej dla indywidualnego użytkownika). Brzmi trochę jak treść z reklamy, ale z takimi gadżetami te możliwości są w naszym zasięgu. Takich pasków na klatkę piersiową jest jednak na rynku coraz więcej. Czym zatem różnił się będzie model od HeartBit? Przede wszystkim wbudowaniem precyzyjnych podzespołów w wysokiej jakości materiał „kontrolujący wilgoć”

Odczyty pracy serca mają być wręcz „laboratoryjne”. W sprzedaży będą smart stroje z medycznym poziomem monitoringu serca, ale do celów sportowych. Cały top jest specjalnie zaprojektowany, umożliwiając odczytywanie sygnałów elektrycznych serca, które są wydawane podczas jego bicia. To z kolei da odpowiednie dane do interpretacji, czyli tworzeniu odpowiedniego feedbacku. Ubieralne urządzenie będzie w stanie wykryć wczesne oznaki arytmii, migotania przedsionków i innych anomalii w pracy serca. To istotne schorzenia, które uniemożliwiają trenowanie w niektórych obszarach. Na podstawie tych wszystkich pomiarów tworzony jest spersonalizowany program treningowy pod możliwości użytkownika. Wszystko w apce HeartBit, która dostępna jest na smartfony z iOS oraz Androidem (i zegarki Apple Watch).

HeartBit EKG IBM Watson

Personalizowane treningi to w świecie sportowych wearables nic nowego, ale dodanie do tego modułu EKG to krok naprzód. W sumie 10 tysięcy odczytów w każdej sekundzie z wykorzystaniem uczenia maszynowego do budowania profilu serca. Przeciętny pasek na klatkę piersiową ma jeden lub dwa odczyty na każdą sekundę, więc łatwo porównać jakość wyników. Taką ilość danych ma przetworzyć platforma IBM (serwisy Watson i Cloud). Partnerstwo z IBM ma pomóc w osiągnięciu certyfikatów, które przy takich parametrach powinny być do osiągnięcia. Muszą mieć jeśli chcą chwalić się nawet wykrywaniem schorzeń. Na razie projekt jeszcze powstaje, więc nie jest znana ani cena ani data premiery.

źródło: theheartbit.com