Jakoś rzadziej piszę ostatnio o hubach i mostkach do smart domów. Na targach CES 2022 Athome zapowiedział sprzedaż swojego Homey Bridge na terenie USA. W Europie urządzenie do automatyzacji inteligentnych urządzeń było już dostępne. Nie miałem jednak okazji przyjrzeć się jego możliwościom bliżej. Sprawdzę najważniejsze możliwości. Jednym z wyróżników ma tu być ochrona danych domowników.

Homey Bridge smart hub

Homey Bridge, czyli smart hub

Choć rynek przygotowuje się na przyjęcie standardu Matter i protokołu Thread ułatwiających łączenie smart urządzeń we wspólnej sieci to wciąż w sprzedaży jest (i pewnie będzie) mnóstwo modułów w różnych standardach połączeń. Sporo z nas posiada też sieci różnych producentów, a nie wszystkie ze sobą „rozmawiają”. Home Bridge służy właśnie do tego, by dać im wspólny język porozumiewania się. To jeden zbiorczy mostek dla wielu różnych platform i protokołów łączności.

Homey Bridge obiecuje jedno urządzenie ze wszystkimi najpopularniejszymi standardami łączności: Zigbee, Z-Wave Plus, Wi-Fi, Bluetooth LE, IR (podczerwień) oraz częstotliwością 433MHz. Naturalnie z własną aplikację, w której powiążemy urządzenia w rutyny, akcje i zależności. Do dyspozycji będzie sporo modułów, bo kompatybilność obejmuje około 50000 urządzeń od ponad 1000 marek. Mają to być rozwiązania m.in. od LG, Samsunga, Google, Xiaomi, IKEA, Sonos, Philips i wielu innych.

W praktyce wszystko co znajdziemy w sprzedaży. Od termostatów, przez silniczki do rolet, oświetlenia, aż po kamerki do monitoringu, czujniki czy smart dzwonki. Automatykę zbudujemy im podobnie do platform Apple, Google, czy Amazona. Asystenci tych trzech gigantów również będą do dyspozycji. Co więcej, uda się też w pewien sposób połączyć współpracę z HomeKit, Alexą oraz Google Home. Tak powinien zresztą działać HUB, więc bardzo dobrze, że Athome o to wsparcie zadbał. Ciekawią mnie ograniczenia w budowaniu rutyn. Jakieś zapewne są.

Homey Bridge ma dbać o prywatność

Bubów na rynku trochę jest. Czym zatem Homey Bridge ma się wyróżnić na ich tle? Twórcy obiecują, że zadbają o nasze dane. Ochrona prywatności ma być istotną cechą platformy. Producent zapewnia, że informacji o naszym życiu codziennym (korzystanie z rutyn zdradza bardzo wiele na temat naszego funkcjonowania) nie będą profilowane lub przekazywane marketingowcom lub reklamodawcom. Zdaje się, że Alexa na podstawie takich danych proponuje sugestie zakupów.

Smart urządzenia w ramach sieci Homey mają pracować w trzech różnych działach: Flow, Insight i Energy. Ta pierwsza przypomina serwis IFTTT, gdzie tworzymy akcje między posiadanymi urządzeniami. Druga skupi się na zużyciu energii. Ostatnia zadba o monitoring konsumpcji. Szkoda, że darmowa wersja obejmuje obsługę tylko pięciu smart modułów, ale niecałe 3 euro miesięcznie za wariant Premium nie wydaje się kosztowny (do tego są 3 miesiące dostępu testowego). Mostek Homey Bridge nie jest drogi, bo 69 euro to niewiele. Sporo droższa jest edycja Pro z wbudowanym głośnikiem i awaryjną siecią 868 MHz. Tu trzeba wydać aż 399 euro.

źródło