Startuję z nową serią testów, którą chcę przeplatać aktualnie prowadzone recenzje dla smart home. „Nie smart, ale wart!” będzie przedstawiać urządzenia, w których próżno szukać inteligentnych opcji (lub jest ich zbyt mało, by zaliczyć je do działu smart), ale warto zwrócić na nie uwagę. Będę się oczywiście starał wskazywać, gdzie jest ta wartość oraz w jakich obszarach. Nie pominę wad.

IKEA FÖRNUFTIG – tanio i dobrze?

Przez mój blog przewija się praktycznie sam inteligentny sprzęt. Większość testowanych przeze mnie urządzeń ma jakieś smart funkcje (połączenie z siecią, aplikację na smartfon/tablet, czy sterowanie głosowe). Omijam rozwiązań, którym brakuje tych cech, a przecież wciąż mogą dysponować ciekawymi zasobami. Ostatnio szukałem oczyszczacza, ale że nie wiedziałem jeszcze, który sprawdzi się w moim wnętrzu najlepiej to rozejrzałem się za tymi przystępniejszymi cenowo. Trafiło na IKEA FÖRNUFTIG za 199 zł! Będzie pierwszym w przeglądzie „nie smart, ale wart!”

FÖRNUFTIG pojawił się u mnie dość przypadkowo. Od razu zainspirował do uruchomienia nowej serii artykułów, by nie ograniczać się na te podłączane do scen. IKEA ma już sporo inteligentnego stuffu, ale w tej kategorii wolała chyba na początek nie eksperymentować. Podejrzewam, że jeśli zainteresowanie oczyszczaczem będzie wystarczające to kiedyś pojawi się odmiana pod system TRÅDFRI. Na razie propozycja ma kusić podstawami, czyli poprawą warunków powietrza oraz niską ceną. Wyszło dobrze, szczególnie, że całość prezentuje się też dość ładnie.

IKEA FÖRNUFTIG test oczyszczacza powietrza

FÖRNUFTIG – styl skandynawski

Nie wszystkim pasuje skandynawski styl wystroju wnętrza, a IKEA na ten model stawia. W przypadku elektroniki ten minimalizm jest na plus. Posiadam bezprzewodowy głośniczek IKEA ENEBY i gdyby w ofercie materiałowej obudowy filtra był też inny kolor to byłoby bardzo spójnie. Producent sprzedaje FÖRNUFTIG w dwóch opcjach kolorystycznych samej obudowy i tylko jednej jeśli chodzi o front. Trochę szkoda, bo materiałowe maskownice mogłyby w szerszej palecie dopasować się do wspomnianych ENEBY (ale i Symfonisk). Pewnie kiedyś ich przybędzie. Do głośników też można je dokupować.

Pierwsze wrażenie w odbiorze FÖRNUFTIG? „Ale wielki masz głośnik! Pewnie super gra. Odpalisz?” To komentarz większości moich gości 😉 Nie sądzę, by taki był zamiar twórców, ale faktycznie oczyszczacz przypomina sporej wielkości nagłośnienie. Szczególnie, że górna gałka sugeruje kontrolę głośności. Służy ona oczywiście do regulacji nawiewu. Są trzy. Tej pierwszej praktycznie nie słychać, więc jest idealna na noc. Do wykonania swojego zadania przy niskich obrotach będzie potrzebować więcej czasu, ale nie będzie hałasować, jak w trybie maksymalnym.

IKEA FÖRNUFTIG
Swojego oczyszczacza nie wieszałem na ścianie, a chciałem pokazać jak IKEA IKEA FÖRNUFTIG prezentuje się na ścianie. foto. ikea.com

Ogólnie kwestie stylistyki oceniam wysoko, bo ja akurat jestem fanem takiego designu. Do mojego mieszkania bardzo pasowało. Może stąd też zakup? Na samych nóżkach jest ok, a można też przymocować oczyszczacz do ściany. Zarówno horyzontalnie, jak i wertykalnie. Na przewód jest z tyłu sporo miejsca, by nie plątał się po podłodze, gdy gniazdko jest blisko. Pomocna w przenoszeniu będzie materiałowa rączka. Łatwiej będzie dzięki niej zmienić lokalizację gadżetu (np. między pokojami). Przy wieszaniu na ścianie ten element można odłączyć, więc nie popsuje efektów. To bardzo leciutka konstrukcja. Wymiary to 31 x 45 cm.

FÖRNUFTIG – oczyszczanie i filtry

Napisałem już wyżej, że FÖRNUFTIG posiada trzy prędkości oczyszczania. Są też trzy rodzaje filtrów. Jeśli dobrze zrozumiałem to w komplecie otrzymujemy filtr wstępny. Taki do czyszczenia do 2-4 tygodnie. Ten HEPA i węglowy (nazywany gazowym) trzeba dokupić. Ich ceny to odpowiednio 30 i 40 zł. Ważne, że można je łączyć, bo w środku jest na to odpowiednie miejsce. W przypadku filtra wstępnego pewnie dużo nie osiągniemy (zatrzyma sierść, włosy, kłęby kurzu), natomiast dwa kolejne to już konkretniejsze efekty.

Filtr do usuwania cząstek stałych ma poradzić sobie kurzem, dymem, pyłkami/alergenami i chemikaliami oraz niektórymi zapachami. Z kolei węglowy pochłania aktywniej, m.in. zanieczyszczenia gazowe (formaldehydy i benzen) oraz nieprzyjemne zapachy oraz dym. Skuteczniej od HEPA. Niestety brakuje możliwości oceny efektów. Zarówno jakości powietrza przed, jak i po pracy urządzenia. Stąd ta niska cena. Czy warto zatem kupować taki sprzęt, gdy na rynku jest mnóstwo modeli z bogatszą ofertą funkcji?

IKEA FÖRNUFTIG test

Na oficjalnej stronie próżno szukać opisu efektów, ale znalazłem je w instrukcji. Przynajmniej częściowo. Filtr HEPA w trybie cichym (28 dB) filtruje 30 m3 powietrza na godzinę (węglowy 25 m3). Na średnim jest to odpowiednio 90 m3 (80 m3). Najgłośniejszy i przy okazji najmocniejszy daje nawet 140 m3 (120 m3). Według norm CADR możemy określić to jako oczyszczacz „najlepszy do sypialni”. W opisie standardu widnieje przekaz, że takie właściwości nadają się też do małych biur i mniejszych pomieszczeń. W większych mieszkaniach radziłbym zakup czegoś lepszego, ewentualnie można zawsze zastosować dwa oczyszczacze FÖRNUFTIG. Wydajność nie jest imponująca. Przypominam jednak, że to przedstawiciel tańszych urządzeń.

IKEA FÖRNUFTIG – podsumowanie

Spróbuję podsumować oczyszczacz od IKEA. FÖRNUFTIG już na pierwszy rzut oka skojarzy się ze szwedzką marką. Od strony stylistycznej jest udany, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Urządzenie jest tanie, ale i adekwatne możliwościami do wyceny. Bez czujników, automatyki i ze skromną wydajnością. Dla kogo wart? Dla klientów szukających nieźle wyglądającego oczyszczacza o podstawowych właściwościach do małego pokoiku, sypialni lub biura. Eksploatacja nie wyda się droga.

W trybie cichym możliwości są na tyle słabe, że raczej mało kto będzie korzystał z tego poziomu. Przy głośniejszych problemem może być ciągły hałas, gdyż przy zaproponowanym „ciągu” dla odpowiedniego ogarnięcia przestrzeni sprzęt musi pochodzić dłużej. Myślę, że to pierwsza generacja FÖRNUFTIG, którą IKEA na pewno udoskonali. Jest co poprawiać, a cena nie musi przy tym mocno urosnąć. Sprzętom z serii „nie smart, ale wart” nie będę przyznawał ocen. Będę je podsumowywał wyłącznie tekstowo. Dla mnie projekt niezły, ale jakby wprowadzany na rynek w formie ciekawostki.

IKEA FÖRNUFTIG za:

  • przystępna cena (tania eksploatacja)
  • niezły design za rozsądną cenę
  • możliwość instalacji na ścianie
  • prosta obsługa
  • filtr HEPA i/lub węglowy
  • trzy tryby pracy (prędkości)

IKEA FÖRNUFTIG przeciw:

  • słaba wydajność (raczej małe pomieszczenia)
  • brak czujników warunków
  • brak automatyki
  • hałaśliwy