Niedawno publikowałem na blogu krótki poradnik dotyczący doboru odpowiedniego fotela gamingowego. Wygodne stanowisko do gry to jednak nie tylko komfort wynikający z poprawnego siedziska. Gracze potrzebują wielu innych rozwiązań, które podniosą jakość wirtualnej rozgrywki. Czas spędzany przy monitorze wzrasta, więc coraz ważniejsze jest odpowiednie przygotowanie gamingowego stanowiska. Nie tylko dla ogólnej wygody, ale i dbania o swoje zdrowie i samopoczucie. Na co zwrócić uwagę w przygotowaniu miejsca do grania?

Biurko i fotel podstawą stanowiska do grania

Razer gamingowy fotel
Zobacz też: jak wybrać gamingowy fotel?

Większość graczy skupia swoją uwagę gównie na elektronice i peryferiach, co zrozumiałe. Dobry sprzęt i jego rozmieszczenie to podstawa. Budujemy niejako kokpit, na którym znajduje się czasem więcej niż jeden ekran. Aby wszystko dostarczyło odpowiedni efekt, powinniśmy rozpocząć budowę stanowiska od doboru biurka i fotela. Blat tego pierwszego powinien mieć odpowiednią powierzchnię. Będzie to zależne m.in. od wielkości monitora, a także liczby ekranów. Przestrzeń dla myszki podczas grania wymaga zdecydowanie większego zasięgu, a przecież gdzieś trzeba jeszcze znaleźć miejsce na pozostałe peryferia i akcesoria: klawiaturę, słuchawki, często także gamepad lub inny kontroler (np. kierownicę). Przemyślany układ nie będzie dekoncentrował uwagi, którą w każdym ułamku sekundy trzeba koncentrować na grze.

A fotel? To na nim spędzamy praktycznie cały czas podczas grania. Musi spełniać pewne normy, pozwalające na zadbanie o kręgosłup. Ergonomiczne siedzisko z regulacją kątów nachylenia oparcia to absolutne minimum przy wyborze modelu. Warto też rozważyć wariant z podłokietnikami odciążającymi ramiona, a także jakość materiału wykonania. Więcej w tych kwestiach znajdziesz w przekierowaniu pod załączonym obrazkiem gamingowego fotela.

Monitor do gamingowego komputera

smart home 19 Odyssey Ark
Coraz częściej monitory gamingowe posiadają zakrzywienia. Foto: Samsung Odyssey Ark

Wyświetlacz do gry musi mieć konkretne specyfikacje. Wyżej zaznaczałem już, że trzeba go dobrze umiejscowić, szczególnie, gdy składa się z kilku modułów lub jest zakrzywiony. Na targach IFA 2022 kilku producentów zaprezentowało jednostki z giętkimi panelami z regulacją krzywizny, więc tutaj temat rozmieszczenia ekranu jest jeszcze inny. Skupię się bardziej na parametrach wyświetlacza.

Specyfikacje zależą oczywiście od budżetu i potrzeb gamera, ale Full HD to minimum. Im dłużej patrzymy w ekran, tym lepszymi zabezpieczeniami dla wzroku powinien dysponować. Wyższa rozdzielczość 4K, odświeżanie 144 Hz i ochrona przed niebieskim światłem będą najlepsze. Ostrość zależy już od samej przekątnej. Zaleca się 27 lub więcej cali. Im lepsze właściwości panelu, tym mniej problemów przy nocnej rozgrywce i późniejszym zasypianiu po wymagającej dla wzroku sesji.

Klawiatura i mysz do gamingowego komputera

Razer X Fossil Gen 6 z Razer Chroma RGB
Klawiatura marki Razer. foto: razer.com

Peryferia są dla wygody gry równie ważne. Mysz i klawiatura to niezbędniki przy prowadzeniu rozgrywki z PC. Niezależnie od gatunku tytułu, sterowanie postacią, pojazdem lub nawigacja w środowisku, wymaga optymalnego układu i jakości elektroniki. Mysz musi dobrze leżeć w dłoni i nie obciążać nadgarstków. Tu warto wspomnieć od razu o możliwie dużej podkładce, na którą potrzebne jest spore miejsce. Stąd wcześniej sugerowałem większą przestrzeń roboczą biurka. Także podłokietnik fotela może mieć tu znaczenie, gdyż w razie potrzeby podeprze łokieć lub przedramię. Myszka wyposażona w programowalne przyciski to przy gamingu podstawa.

Klawiatura dla gracza też nie powinna wpływać na ból nadgarstków. Musi być odpowiednio usytuowana i współtworzyć wygodne stanowisko. Zalecam skierować uwagę na modele z mechanicznymi przyciskami. Będą nie tylko wygodniejsze w użytku, ale i wytrzymalsze. Gamingowe klawiatury są zwykle wyposażone w efektowne doświetlenie RGB, co nada całemu stanowisku klimatu. Możemy wybierać modele bezprzewodowe, ale te z przewodem będą pewniejsze w komunikacji (zredukują efekt lagu).

Słuchawki z mikrofonem

Ostatnim z podstawowych elementów kompletnego stanowiska do gry są słuchawki. Gamingowe modele mają odciąć nas od rozpraszającego otoczenia i podnieść czułość w komunikacji. Dzisiejsze rozgrywki to przeważnie sieciowy multiplayer, więc adekwatny sposób porozumiewania się, ale też nasłuchu przeciwnika, są bardzo ważne. Gamingowe słuchawki nie zajmą na biurku wiele miejsca, ale warto mieć je na wyciągnięcie ręki.

Mikrofon na giętkim module, opcja mutacji, czy aktywna redukcja szumów – to specyfikacje, które gracz na pewno doceni.

Stanowisko gamingowe – podsumowanie

Podsumowując, stworzenie stanowiska gamingowego wymaga pewnych przemyśleń. Gracz budujący przestrzeń do grania musi uwzględnić kilka ważnych kwestii, by ogólny komfort był synergiczny. Ułożenie elementów sprzętu, ich jakość, zestawienie, a także integracja, powinny skupić się na komforcie. Wydłuży to odczucie wygody podczas sesji, ograniczy zmęczenie i odciąży ciało. Gra wymaga dziś uwzględnienia wielu czynników, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe, ale takie nie są. Nawet lokalizacja gamingowego komputera, o którym wyżej w ogóle nie wspomniałem, ma zwoje znaczenie.


Materiał przygotowałem dla serwisu gaming.komputronik.pl