Co jak co, ale kontuzja przy biurku nie brzmi zbyt ciekawie/dumnie. Urazy i bóle kojarzymy głównie z dynamicznych aktywności, tymczasem również zła pozycja siedząca może wywoływać późniejsze dolegliwości. Poprawną postawę siedzącą powinna utrzymać dama przy stole ale również gracz przed monitorem, szczególnie, gdy planuje spędzać tak długie godziny. E-sport jest dziś równie popularny, co jego znacznie bardziej fizyczny odpowiednik, a do tego zainteresowanie gamingiem dalej rośnie.

Żeby uniknąć ewentualnych problemów z kręgosłupem, ale też podnieść komfort zabawy w trakcie wirtualnej rozgrywki, warto rozważyć wygodny fotel gamingowy, który jest równie ważny jak dobór dobrego sprzętu.  Jaki wybrać? Na co zwracać uwagę?

Oto krótki poradnik przygotowany we współpracy z techpolska.pl

Dlaczego odpowiednia pozycja przed biurkiem jest ważna?

smart home 19 Odyssey Ark
Monitor to nie jedyny ważny element gamingowego stanowiska. Foto: Odyssey Ark od Samsunga

Ogólnie, nie tylko gaming, ale też praca biurowa wymaga odpowiedniego stanowiska. Długie siedzenie przy biurku potrafi bardzo obciążać nasze mięśnie. Nakładając ciężar na szyje, ręce, ramiona i cały nasz kręgosłup powoduje w tych miejscach ból, niepokojący znak, że nasza pozycja nie jest właściwa podczas pracy przy komputerze. 

Osoby korzystające z komputera mają rozmaite potrzeby względem wygody i ergonomii. Często zatem pojawia się pytanie odnośnie przeznaczenia fotel. Czy wybrać fotel gamingowy, czy może biurowy? Oba mają swoich zwolenników, a niekiedy warto rozpatrzeć decyzję o wyborze propozycji sprawdzającej się w obu przypadkach. Czym się jednak kierować przy podejmowaniu decyzji w ramach fotela kierowanego głównie dla gracza?

Fotel pod gaming, dlaczego warty uwagi?

Aktualnie praca zdalna zaczęła być coraz bardziej popularna, tak samo postępuje rozwój e-sportu. Gracze streamują też swoje rozgrywki, więc wygodny fotel podczas gier czy pracy staje się wręcz koniecznością oraz stałym elementem wyposażenia gamingowego stanowiska. 

Swoje zalety może nam przynieść inna opcja, czyli zwykłe krzesło biurowe. Tradycyjne fotele kosztują mniej niż ten designerski, gamingowy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że są one projektowane z myślą o pracy biurowej, w której utrzymujemy inną pozycję niż podczas gier i zabawy. Jeżeli chcemy zaoszczędzić to najlepiej wybrać taki, który ma regulowany zagłówek. Podczas wielogodzinnego grania prawidłowe ułożenie głowy i szyi będzie bardzo ważne. Dlatego fotele dedykowane specjalnie dla graczy są nie tylko ciekawsze wizualnie, ale też wygodniejsze i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

Razer gamingowy fotel
Razer oferuje gamingowe fotele. Foto: razer.com

Wnioskując, fotel gamingowy jest produktem tworzonym z myślą o konkretnej grupie odbiorców. Możemy więc zapytać się samych siebie, czy warto? W momencie kiedy komputer wykorzystujemy głównie do rozrywki to taki mebel będzie odpowiedniejszym wyborem dla naszych potrzeb. Spędzony czas przed monitorem nie będzie dzięki temu męczący, a przy okazji doda nam dodatkowej frajdy i odczucia gamingowego stylu. 

Fotele gamingowe zyskały swoje szerokie zainteresowanie również dzięki swoim kubełkowym kształtom, które łudząco przypominają te widywane w sportowych samochodach. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie podparcie karku i pleców, co daje ogromny komfort podczas wielu godzin spędzonych przy komputerze. Potwierdza to tym samym, jak mocno rozwija się na świecie branża gier oraz jej postrzeganie.

Na co zwracać uwagę przy zakupie gamingowego fotela?

Dla wielu jednym z najważniejszych i pierwszych kryteriów jest wygląd fotela. I nie ma się tu co dziwić. Wydając na coś pieniądze chcemy żeby nam się to podobało. Sam fotel nadaje ciekawy klimat pomieszczeniu, w którym mamy swoje stanowisko pracy czy zabawy. Nie powinien być to jedyny powód naszych decyzji zakupowych. Wygląd jest ważny, ale jednak jakość materiałów użytych w produkcji oraz możliwe funkcje powinny być równie mocno (a nawet bardziej) brane pod uwagę podczas poszukiwań.

Najlepszym rozwiązaniem będzie fotel zaprojektowany z myślą o ergonomii. Pod względem konstrukcyjnym oznacza to, że budowa fotela przystosowana jest do dopasowania swojej pozycji, tak aby gracz mógł przyjąć postawę wygodną i ogólnie zalecaną. Jak już wiemy jest to podstawowa funkcja krzeseł gamingowych. Zalet możemy wymieniać znacznie więcej. Bez trudu znajdziemy chociażby fotel dla osób z większymi gabarytami (dopuszczający wagę nawet powyżej 130 kg). Również osoby o wyższym wzroście będą zadowolone z wyższego oparcia. Dobrać możemy również rodzaj kółek, by nie rysowały i nie niszczyły podłogi.

Aktualnie na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, ale na powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? 

  • siedzisko (bez oparcia) – jaki ma kształt oraz wymiary (nie każdy ma figurę modela, musi nam być wygodnie);
  • czy są dołączone poduszki (możliwość regulacji pod własne potrzeby);
  • regulacja fotela – jak szeroki jest zakres zmian: wysokości siedziska,  regulacji podłokietników, możliwości położenia oparcia, czy nawet możliwość bujania;
  • z jakiej konstrukcji został wykonany – najlepiej stalowy, aby był jak najbardziej wytrzymały i cieszył nas przez długie lata;
  • jakie ma wypełnienie (należy zdecydować się na takie które pracuje wraz z użytkownikiem i nie ubije się w krótkim czasie) – najlepiej sprawdza się tak zwana zimna pianka;
  • materiał wierzchni – jest to bardzo ważne aby tapicerka była wykonana z dobrych jakościowo materiałów, należy zwrócić uwagę na to, czy powierzchnia się szybko nie zniszczy, wytrze, lub popęka. Wybór materiałów jest dziś ogromny.

Wybór gamingowego fotela – podsumowanie

Podsumowując, wybór gamingowych foteli jest na rynku ogromny, a ograniczają nas tylko nasze potrzeby i wymagania. Rzecz jasna, często istotnym ograniczeniem przy zakupie jest budżet jaki chcemy przeznaczyć na fotel. Niestety, jakość swoje kosztuje. Jeżeli chcemy, aby takie stanowisko posłużyło długie lata i nie sprawiało dyskomfortu podczas długich godzin spędzonych przy biurku, powinniśmy rozważyć droższe jednostki. Oczywiście, nie zawsze droższe znaczy lepsze, dlatego warto zrobić dobry research, a najlepiej zasiąść na fotelu i ocenić go po bezpośrednim kontakcie.