Miesiąc temu pisałem na blogu o inteligentnym barze z Alexą na pokładzie, czyli hybrydowym głośniku pod TV, który na pokładzie miał system z nasłuchem asystenta głosowego. Polk Audio Command Bar był pierwszy takim sprzętem, próbującym zintegrować wirtualnego pomocnika w formacie bara. Spodziewałem się, że nie będzie to ostatni taki projekt, ponieważ aż się prosiło o takowe połączenie. Właśnie pojawił mu się bezpośredni konkurent od JBL, które wraz z Google dostarczy model z Google Asystentem, ale i przystawką Android TV! Oto JBL Link Bar.

JBL Link Bar

To w sumie niegłupie połączenie kilku gadżetów w jeden moduł. Sound bary to dzisiaj bardzo popularne głośniki montowane pod telewizorami, więc dodanie w nich modnych ostatnio rozszerzeń jest sensownym krokiem. Odbiorniki z wgranym Android TV oferują sporo możliwości, m.in. Google Asystenta, więc jeśli ktoś nie posiada wsparcia tego systemu (np. korzystając z innego producenta niż partnerzy Google) to może rozwinąć swój TV o platformę Androida bez instalacji przystawek. Tych akurat jest całkiem sporo, ale zamiast dostawiać je do zestawu, ograniczymy liczbę urządzeń. W pokoju będzie mniej zbędnej elektroniki. Do tego wszystko ładnie opakowane, tworząc przyjemny „kombajn”.

JBL Link Bar można nazwać hubem dla pokoju dziennego, gdzie zwykle stoi główny telewizor. To taki Google Home w jeszcze innej odmianie. Różnica w dostępie do Google Asystenta, którego można wywołać w Android TV jest taka, że tutaj mamy jeszcze w głośniki odpowiedni moduł z mikrofonikami nasłuchującymi polecenia. Propozycja od JBL nie będzie jedyną tego typu, ale pierwszą na świecie. Google nigdy nie tworzy dla swoich platform pojedynczych modeli. Zwykle szuka możliwie największej liczby partnerów. Nie inaczej będzie w tym przypadku. To w zasadzie naturalny rozwój dla smart głośników.

Mimo, że sound bar ma służyć głównie materiałom z połączonego telewizora to JBL nie ograniczy swoich możliwości tylko do tego. Komendami odpalimy również muzykę, nawet wtedy, gdy TV jest wyłączony. W tym momencie głośnik będzie funkcjonował niezależnie, służąc do celów muzycznych. Użytkownik będzie miał możliwość przełączania trybu pracy (pewnie także jakąś komendą). Wyrób zostanie zademonstrowany na konferencjach Google I/O. Nie podano jeszcze pełnych specyfikacji oraz cen, ale można się spodziewać, że sprzęt otrzyma kilka portów HDMI, analogowe oraz optyczne złącza, no i Asystenta Google to sterowania TV, domem, zapytań, czy kontroli serwisów muzycznych lub naszej biblioteki. JBL wprowadzi głośnik dopiero na jesieni.