Chińska marka JMGO uderza kolejnym laserowym projektorem wartym uwagi. Po modelu O1 Pro z Full HD, który pojawił się niedawno na Indiegogo, czas na U2 z 4K. Też w crowdfundingu, ale tym razem na Kickstarterze. Sprzęt wyposażono w HDR10, dźwięk od Dynaudio, a laser jest w technologii tri-color. Niezły pakiet!

projektor 4K JMGO U2 krótki rzut

JMGO U2 z trójkolorowym laserem

JMGO raczej mało kto zna, ale zdaje się, że firma spróbuje dać się zapamiętać. Poprzednik wyglądał ciekawie, ale U2 to inna kategoria. Wyższa jakość. Przede wszystkim format 4K (3840 x 2160 pikseli). Oczywiście w ultra krótkim rzucie. Inaczej nie zawracałbym sobie nim pewnie głowy.

Co bym podkreślił jako najważniejsze w U2? Laser typu tri-color, czyli trzy oddzielne wiązki RGB, a nie jedna przepuszczana przez filtry. Zagwarantuje to odwzorowanie barw na poziomie 114% standardu BT.2020. Żywsza reprodukcja kolorów. Dodam jeszcze, że jest obsługa 3D, ale to już chyba tylko bajer (no i potrzebne okularki).

Nie zabraknie też HDR10, technologii MEMC (Motion Estimation, Motion Compensation) przy dynamiczniejszych scenach. Maksymalną rozdzielczość uda się osiągnąć przy 100 calach. Odświeżanie to jednak tylko 60Hz. Jasność dobra – aż 3600 ANSI lumenów z autodopasowaniem do warunków otoczenia.

JMGO U2 jest all-in-one

Jak to ostatnio bywa, konstrukcja z krótkim rzutem sprawia okazję, by zintegrować całość z lepszym nagłośnieniem. Skoro projektor i tak sytuujemy bezpośrednio pod ścianą/ekranem to z tego miejsca aż prosi się o dźwięk. Znów JMGO współpracuje z duńskim Dynaudio. Zintegrowany system ma 2x 15W i jeden 10W, które przekażą brzmienie w Dolby Audio i DTS HD. Cicha praca z 28 dB też będzie miała tu znaczenie.

JMGO U2 ma być też możliwie smart. Wykorzysta ten sam system, który zaproponowano w O1 Pro. Luna OS posiada interfejs znany z innych inteligentnych telewizorów. Treści będą śmigały dzięki procesorowi MediaTek, 3GB RAM i 32 GB na dane. Content będzie strumieniowany przez Wi-Fi lub Bluetooth. Są i porty HDMI do przewodowych źródeł.

Projektor posiada naprawdę ciekawe parametry, ale nie będzie tani. Nawet w crowdfundingu. Cena U2 startuje od ponad 2600$. Jeśli zbiórka się powiedzie to sprzęt trafi do pierwszych klientów w październiku.


Powyższy artykuł jest na temat urządzenia/rozwiązania z crowdfundingowej platformy (miejsca, w którym wczesny prototyp zbiera fundusze na dalszą realizację). Sprzedaż na masową skalę odbywa się zwykle po kilku miesiącach od udanego zakończenia kampanii. Z uwagi na setki produktów na moim blogu, nie jestem w stanie śledzić losów poszczególnych projektów. Aktualizacje o postępach warto szukać na stronie kampanii (zakładka o aktualizacjach), stronie producenta lub kanałach społecznościowych start-upów. Warto też zapoznać się z ryzykiem związanym z wpłacaniem kwot.