Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Artykuł

Julia od CookingPal to smart robot kuchenny
hardware

Julia od CookingPal to smart robot kuchenny 

Targi CES uwielbiam za to, że podczas imprezy możemy obejrzeć mnóstwo nowości, ale też prototypów i różnych koncepcji przyszłości. Często tej niedalekiej. W Las Vegas jest coraz więcej sprzętu kierowanego do smart wnętrz i to wychodzącego poza znane schematy. Inteligentnych robotów kuchennych nie ma dziś zbyt wielu, ale co jakiś czas pojawiają się odważniejsze modele. Zerknijcie tylko w powiązania, które umieściłem na dole artykułu. Ten wpis poświęcę modelowi Julia od CookingPal.

Julia od CookingPal
foto: ces.tech

Julia od CookingPal – smart AGD

Julia to kolejny smart gadżet do naszej kuchni. Pisałem wyżej, że w tym segmencie nie ma jeszcze zbyt wielu propozycji, ale z roku na rok oferta się rozwija. Za kilka (do kilkunastu lat) nasze kuchnie będą w pełni zautomatyzowane. Już teraz można kupić piekarniki, mikrofalówki i lodówki, które się ze sobą komunikują lub ułatwiają gotowanie. Ograniczają cały proces o kolejne kroki, by pozostawić nam leniuszkom minimum. CookingPal wymyślił robota za tysiąc dolców, potrafiącego przygotować danie, a nawet umyć się po wszystkim. Jeszcze wszystkiego za nas nie odwali, ale dysponuje sporym potencjałem. Dzisiaj większość rozwiązań opiera się o smart miarki i tablety z instrukcjami krok po kroku, natomiast Julia chce dostarczyć coś więcej.

Sprzęt ma być niemal autonomiczny. Zasugeruje posiłek i go wykona. Prawdopodobnie przygotuje go lepiej niż większość z nas by potrafiła. Oczywiście niezbędne jest posiadanie wszystkich składników. Maszyna jest wielozadaniowa. Potrafi siekać, kroić, mieszać, gotować, czy używać pary. Wszystko w jednym. Wciąż trzeba tu przy robocie coś robić, ale mamy wsparcie instrukcji, by realizować zadanie według wskazań. Większość robotów bazuje na instrukcjach. Z Julią mamy uczyć się w czasie rzeczywistym, czyli podczas przyrządzania posiłków.

Julia od CookingPal smart robot kuchenny AGD

Julia ze Smart Hub i asystentem

Niezbędnikiem jest Smart Hub, czyli specjalny tablet do Julii. To ten ekran ma ułatwić działania, prezentując poszczególne etapy i podpowiadając, kiedy i co dorzucić, zanim moduł nie wejdzie w finalny tryb gotowania. CookingPal obiecuje, że stacja będzie też kontrolerem dla pozostałych urządzeń z serii Smart Kitchen, więc będzie można przygotowywać wiele rzeczy na raz. Sugestie mają być bogate w przepisy, ale też pozwalać na personalizowanie dań pod konkretnego domownika. Urządzenie ma się nas uczyć, a kamerka rozpoznawać składniki. Posłużą do tego algorytmy AI, a system podpowie, co ewentualnie dokupić. Nie zabraknie wsparcia asystenta głosowego. Będzie dostępny jeden z dwóch najpopularniejszych: Alexa lub Asystent Google.

Alternatywą dla komend głosowych i dotykowego ekranu ma być fizyczny kurek pod wyświetlaczem. To wszystko ma ułatwić zarządzanie składnikami, kontrolę wrzucanej ilości i całej procedury, bez większego ryzyka spartaczenia czegoś pomiędzy kolejnymi krokami. Być może bez większej wiedzy kucharskiej. W komplecie ma być sporo akcesoriów, by zestaw był możliwie kompleksowy. Trochę jak gadżet z Mango i tych wszystkich telewizyjnych prezentacji. Do kogo jest zatem kierowana Julia? Kucharze będą woleli działać po swojemu. Z kolei dla nowicjusza może to być zbyt skomplikowane, by w ogóle się zainteresować tematem. Cena mówi wszystko. Julia zainteresuje gadżeciarzy z grubym portfelem. Może pozwoli odkryć dania, których wcześniej nie przygotowywaliśmy w domowych warunkach. Myślę, że właśnie baza inspiracji będzie tu najciekawsza. Zakładam, że biblioteka będzie się stale rozrastać.

źródło: CookingPal

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2020 Tabliczni.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.