Nowy trend w segmencie audio RTV to niewątpliwie wsparcie sprzętu asystentami głosowymi. Wydaje się nawet, że teraz większość nowych modeli będzie już uwzględniać pomoc sterowaniem komendami. Czołowi producenci elektroniki już integrują swoją ofertę z takimi możliwościami. LG proponuje Google Asystenta w wersji premium, a konkretnie w postaci efektownego soundbara pod telewizor. Dziś podłużne głośniki pod TV zaczynają być uzupełnieniem dla wiszącego ekranu.

LG Sound Bars 2019 z Google Asystentem

LG Sound Bars na 2019 rok zostaną zaprezentowane na styczniowych targach CES 2019 w Las Vegas. Będą to oczywiście inteligentne jednostki, czyli już nie tylko zwykłe nagłośnienie. Nasze telewizory są coraz smuklejsze, więc zajmują coraz mniej miejsca, więc systemy audio powinny iść z nimi w parze. Oczywiście najlepiej to wygląda bezpośrednio na ścianie, ale pod ekranem na stoliczku też wygląda schludnie. Do estetyki warto jeszcze dorzucić nowoczesne opcje, czyli w tym wypadku asystenta od Google. To nie pierwszy raz, gdy Google Asystent pojawia się w soundbarze, ale za wielu propozycji jeszcze nie znajdziemy (więcej jest z Alexą).

Najważniejsze wciąż jest tu jednak sam dźwięk. LG stawia na pomoc Meridian Audio. Być może to odpowiedź na inne współprace, np. Samsunga z Harman Kardon (tu akurat koreańska marka jest już właścicielem, więc zawłaszcza sobie dostęp do pewnych technologii), by zaoferować lepszą jakość. Modele SL10YG, SL9YG i SL8YG będą sygnowane logotypem Meridian, a wewnątrz oczywiście swoimi modułami grającymi. O dźwięk bym się w tym przypadku nie martwił. Jest kilka wartościowych elementów w środku konstrukcji: Bass & Space, Image Elevation, czy Upmix (dwa kanały imitujące większą ich liczbę). A jeszcze nie zapominajmy o Dolby Atmos i DTS.x. LG obiecuje przestrzenne efekty, mimo, że nagłośnienie pójdzie tylko z frontu. Model SL9 wykorzysta żyroskopy do orientacji w ułożeniu, by dopasować dźwięk do pozycji ułożenia.

LG Sound Bars 2019 z Google Asystentem

Przejdę do asystenta głosowego. LG Sound Bars będą wsparte kontrolą głosową i to nie tylko w ramach sterowania muzyką, ustawieniami dźwięku, czy zapytaniami dotyczącym aktualnie granymi tytułami, ale też współpracą ze smart domem. Innymi słowy, po połączeniu głośnika z resztą inteligentnego wyposażenia, będziemy mogli wydawać polecenia typu smart home sprzed telewizora. Troszkę dziwi mnie brak integracji z platformą ThinQ, ale być może nie było tu pomysłu na odpowiednie wykorzystanie integracji, a bez sensu byłoby robić to na siłę. Wizualnie bary mają pasować do nowych linii telewizorów OLED.

Myślę, że nowe produkty LG to jedne z pierwszych high-endowych propozycji audio z Google Asystentem, czyli wersje miksujące cechy premium z najnowszymi opcjami nasłuchu poleceń. Wirtualnych pomocników nie będziemy już kojarzyć wyłącznie z małymi głośniczkami. Zaczynają wędrować do poważniejszego sprzętu. Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Tą pewnie poznamy na CES. Sądzę, że będzie adekwatnie do możliwości.

źródło: LG