Luna Display

Nowy iPad Pro skończył z portem Lightning i zyskał standard USB-C. Niby drobna, a jakże istotna zmiana. Tablet Apple otrzymał dzięki temu jeszcze większą kompatybilność z przystawkami, ale też zewnętrznymi monitorami. Możemy rozszerzyć pulpit iOS nawet o wyświetlacz 5K i pracować z dwoma panelami o wiele produktywniej. iPada można jednak zastosować też w inny, odwrotny sposób. Luna Display zamieni iPada Pro (2018) w monitor dla Maca mini!

Niedawno prezentowałem na blogu klawiaturkę Brydge, która przekształcała iPada Pro w Macbooka, a teraz czas na inny zestaw. iPada z najmniejszym Maciem, który będzie funkcjonował jako komputer stacjonarny. Specjalna podpórka pod tablet, dongle USB do Maca oraz aplikacja na iOS, sprawią, że będzie można odpalić macOS na wyświetlaczu iPada. Wraz z klawiaturą i myszką zyskamy obszar przypominający większe komputery, ale na 11 lub 12.9 calach (dwie wariacje nowego iPada). Autorzy oferują dwie opcje: bezprzewodową transmisję pulpitu przez wspólną sieć WiFi lub wspomniany wyżej przewód USB (lub pewnie także Lightning).

Luna Display

Autorzy przekonują nawet, że w ten sposób otrzymamy tak jakby „nowy produkt Apple”. Faktycznie. W ofercie giganta z Cupertino nie ma takiego kompletu. Zaletą jest tu połączenie możliwości dwóch urządzeń z logo nadgryzionego jabłuszka, czyli rezygnacja z zakupu monitora. Wadą oczywiście blokada sprzętu z iOS w trakcie pracy przy macOS. W każdej chwili można jednak tablet odpiąć i skorzystać z mobilnego ekranu – tak jak został do tego stworzony. Czy prawie 13 cali wystarczy jednak do wygodnej pracy? Kwestia potrzeb i przyzwyczajenia.

Dongle z Luna Display jest kompatybilny z macOS minimum w wersji 10.11 El Capitan. Sugerowane są urządzenia nie starsze od tych z 2012 roku. iPad z kolei może być w zasadzie dowolny, byle posiadał na pokładzie iOS 9.1 lub nowszy. Żeby wszystko śmigało i tak trzeba będzie skorzystać z jakiegoś zewnętrznego ekranu. Potem jednak mamy szansę korzystać jakby z dwóch systemów (ich poszczególnych zalet) w sposób zamienny na jednym wyświetlaczu. Taka konstrukcja to przy okazji jedna z mniejszych opcji na mobilnego Maca (mobilnego w sensie transportu). Oczywiście dotykowy ekran oraz rysik Pencil są wspierane, ale tylko z modelami Pro. Dongle Luna Display wyceniono na niecałe 80$.

źródło