Smart okulary AR Magic Leap były jednymi z ciekawszych na rynku (obok HoloLens od Microsoftu). Firma zapowiedziała w końcu następcę. Udoskonaloną, najlżejszą i najbardziej kompaktową jednostkę tego typu jaką do tej pory udało się dostarczyć użytkownikowi końcowemu. Wciąż będzie to jednak sprzęt do profesjonalnej pracy, czyli głównie branż przemysłowych i biznesowych.

 smart okulary AR Magic Leap 2

Magic Leap 2 dla biznesu (500 mln $)

Obserwuję segment okularów do Rzeczywistości Rozszerzonej od ich samego początku. Widzę postęp, ale wdrażanie wszystkiego swoje trwa. Nie mówię, że liczyłem na szybsze efekty, ale widać, że temat AR potrzebuje czasu. Stopniowego przyzwyczajania do swojego potencjału. Ten najlepiej rozwija się w kategorii enterprise, gdzie jego wykorzystanie daje odpowiednie poprawy wyników pracy.

Magic Leap 2 mają oferować jeszcze więcej, a przy tym gwarantować wygodną pracę z elektroniką na nosie przez cały dzień. Ich premiera jest przewidziana na połowę przyszłego roku, ale już teraz wybrańcy mają możliwość testowania sprzętu, by pomóc w jego rozwoju. We wprowadzeniu urządzenia na rynek ma pomóc zastrzyk aż pół miliarda dolarów od inwestorów, więc raczej nie powinno być z tym większego problemu.

Magic Leap 2 – pierwsze specyfikacje

Napisałem już wyżej, że konstrukcja Magic Leap 2 ma być niewielka, lekka i wygodna, ale to w tej chwili ogólniki. Dobrze jednak, że twórcy dbają również o design, gdyż chcemy pracować z kompaktowym gadżetem. W tej chwili okulary AR są najchętniej wykorzystywane wśród pracowników w działach logistycznych, konstrukcyjnych, medycznych, inżynieryjnych, ale i wysyłkowych – wszędzie tam, gdzie wsparcie ekranu i uwalnianie rąk jest bardzo ważne. Ułatwia zarządzanie, pracę oraz szkolenia. W tym wearable z AR jest idealne.

Na razie nie podano pełnych specyfikacji Magic Leap drugiej generacji, ale część elementów widać na załączonym obrazku. Nowy model jest zdecydowanie mniejszy od poprzednika. Widzę też, że ubyło sensorów. Są cztery (dwa na przodzie i dwa po bokach). Producent zapewnia jednak, że poprawi się ogólna imersja. Domyślam się, że druga generacja będzie dysponowała też ostrzejszym i lepszym obrazem oraz większymi kątami (zakresem) widzenia. Liczyłbym też na adekwatne sterowanie interfejsem. Na potwierdzenie musimy poczekać.

Kiedy Magic Leap 2 w mainstreamie?

Na plus info o zacieśnieniu współpracy z Google Cloud, PTC, NVDIA czy VMWare. Z punktu widzenia mainstreamu (czyli zwykłego odbiorcy) to także dobre wieści. Rozwój sekcji AR w działach biznesowych to szansa na szybszy dostęp do Rzeczywistości Rozszerzonej na ulicy. Faktycznego kopa da tu jednak wejście ze swoją propozycją marki Apple. Jak zwykle zresztą. Kiedy? o smart okularach z Cupertino mówi się już od kilku lat.

źródło: magicleap