Netatmo chce chyba objąć konkretną pozycję w segmencie termostatów, by rywalizować z takimi gigantami jak Hive, Tado i Nest. Ich najnowszy smart termostat Intelligent Modulating Thermostat ma współpracować w standardzie OpenTherm, czyli dać precyzyjniejszą kontrolę nad bojlerami.

Netatmo Intelligent Modulating Thermostat z OpenTherm

Intelligent Modulating Thermostat z OpenTherm

Francuskie Netatmo posiadało już w swoim portfolio bezprzewodowe i przenośne termostaty do kontrolowania temperatury w mieszkaniu, ale teraz ich najnowsza propozycja jest sporo ciekawsza. Gdy testowałem konkurencyjny system termostatu z aplikacją w budynku z bojlerem problemem był właśnie ten cały kocioł. Nie dało się bez większych przeróbek tak nim sterować, by dało się wyciągnąć z tej instalacji maksa. Oddzielnie zarządzało się pracą bojlera, a oddzielnie systemem sieciowym dla głowic w poszczególnych grzejnikach pokojowych.

Netatmo Intelligent Modulating Thermostat chce współpracować ze standardem OpenTherm (OT), by dać domownikom lepszą kontrolę nad ciepłem. Protokół ten w ramach centralnego ogrzewania jest niezależny od producenta, więc jeśli wdrożymy taki panel od Netatmo, powinniśmy zyskać zdalny dostęp do regulacji pracy bojlera. Innymi słowy, włączyć go w inteligentny dom w dość prosty sposób. OT jest standardem rynkowym, więc warto docenić Netatmo za integrację.

Netatmo Intelligent Modulating Thermostat z OpenTherm

Netatmo + OpenTherm = ?

Co takiego będzie można ustawić w ramach inteligentnego kontrolowania ciepła we współpracy z OpenTherm? Z racji tego, że OT daje ciągłą regulację temperatury wody w bojlerze, można wydawać termostatem dokładniejsze polecenia. Netatmo da nam możliwość uruchamiania bojlera na żądanie, np. przez smartfon w drodze do domu, ale też budować harmonogramy zgodne naszymi powtarzalnymi rutynami, ewentualnie odda władzę inteligentnym algorytmom, które będą dostosowywać pracę urządzenia do pory roku. Zbliża się zima, więc producent wstrzelił się z premierą (zapewne nieprzypadkowo).

Nowy moduł przypomina wizualnie poprzedni, czyli stosuje estetykę zaprojektowaną przez Philippe Starka. Wciąż można go sobie postawić na biurku lub stoliku i obserwować wskaźniki temperatury oraz regulować ciepło. W komplecie jest aplikacja mobilna Home + Control, gdzie mamy cały panel sterowania, zarządzania i konfigurowania. Auto-Adapt przeanalizuje pewny odczyty (uwzględniając także warunku na zewnątrz), by ograniczyć zużycie energii. Współpraca z Apple HomeKit (apką Apple Dom) da z kolei integrację z innymi smart urządzeniami i głosowym sterowaniem przez Siri.

Współpraca z Netatmo Smart Radiator Valves

Netatmo Intelligent Modulating Thermostat wyceniono na niecałe 240 euro. Netatmo wymaga do instalacji odpowiedniego fachowca, ale o tego dzisiaj chyba nie jest trudno. Dopiszę na koniec, że jeśli termostat połączymy ze smart głowicami Smart Radiator Valves (pracują m.in. w moim mieszkaniu) to będzie szansa na tworzenie stref dla poszczególnych pomieszczeń.

źródło: netatmo.com