Netatmo Smart Security Sensor Thread MatterW 2022 roku będziemy częściej słyszeli o nowych smart modułach do inteligentnego domu, które wyposażane są w protokół Thread przystosowany do standardu Matter. Platforma ułatwiająca komunikacje między urządzeniami ma ruszyć już wkrótce, więc producenci starają się o odpowiednią kompatybilność swoich nowych elementów. Netatmo pokazało Smart Security Sensor z tymi rozwiązaniami.

Netatmo Smart Security Sensor z Thread

Członkowie zrzeszenia marek w ramach Matter starają się zaznaczyć swoją obecność w tym gronie od samego początku. Rynek dopiero pozna zalety i możliwości całego systemu, ale dobrze mieć kompatybilny produkt z certyfikacją na pudełku już na starcie. Założenie jest zresztą takie, że marki będą miały łatwiej dotrzeć do klienta, ponieważ cała idea zakłada łatwiejsze i szersze wprowadzanie inteligentnych urządzeń do jednej wspólnej sieci.

Netatmo Smart Security Sensor to po prostu wielofunkcyjny czujnik. Można go przymocować do okna lub drzwi, ale też potraktować jak detektor ruchu. To pierwszy moduł francuskiego producenta z Thread. Dzięki temu protokołowi stanie się częścią połączenia mesh jako skrajny router dla kolejnych urządzeń. W razie jakiejś awarii jednego z modułów w takiej sieci, tzw. „boarder router” powinien utrzymać łączność. To jedna z największych zalet całego projektu. Czujnik nie tylko wykona swoje zadania, ale będzie też ważnym ogniwem całej sieci smart home.

Netatmo Smart Security Sensor pod Matter

A teraz mała ciekawostka. Na załączonym filmiku widać jak Netatmo współpracuje ze smart głośnikami Echo, które występują tutaj jako „boarder routers”, a tego Amazon jeszcze oficjalnie nie ogłosił. Oczywistym jest, że sensor marki będzie współpracował z przeróżnymi asystentami głosowymi oraz platformami, które łączą siły w ramach Matter. Łatwiej też będzie budować sceny z innymi urządzeniami. Nie będziemy ograniczeni do konkretnego systemu.

Inteligentny Czujnik Bezpieczeństwa Netatmo ma zadebiutować w drugim kwartale roku. Nie znam jeszcze jego ceny. To ogólnie jeden z kolejnych takich czujników z Thread. W powiązaniach wrzuciłem konkurenta od Eve. Zobaczymy, który będzie ciekawszy cenowo.

źródło