Na Viveconie marka HTC przedstawiła nie tylko flagowe Vive Pro 2, ale też niezależną odmianę gogli VR w postaci Vive Focus 3. Sprzęt ma dwa razy wyższą rozdzielczość ekranów od Quest 2, 90Hz odświeżanie i chip Snapdragon XR2. Ma skupiać się na klientach biznesowych. To bezpośredni kontynuator podejścia zaproponowanego w Vive Focus Plus.

HTC Vive Focus 3

Vive Focus 3 ze Snapdragonem XR2

Gogle Viveo Focus 3 nie są bezpośrednim rywalem dla Oculus Quest 2 (konsumenckich, przystępnych cenowo). HTC woli skierować produkcję na klienta biznesowego. Tutaj widzi większy potencjał. Przynajmniej na ten moment. Gogle VR są na rynku już ładnych kilka lat, ale wciąż potrzebują się na nim odpowiednio zadomowić. Technologie muszą iść w parze z cenami, a te na razie nie są zbyt przystępne dla przeciętnego zjadacza chleba.

Focusy tym różnią się od Vive Pro, że są w pełni niezależne (co prawda z Vive Wireless adapter można sie od przewodów uwolnić, ale nie w tym rzecz). To headset pracujący na platformie Snapdragon XR2, która pozwala na całkowicie niezależną zabawę bez podpinania się do komputera. Ma też własny zestaw kontrolerów Vive Focus Controllers z wbudowanymi akumulatorkami ładowanymi przez port USB-C. Wystarczając na 15 godzin pracy (same gogle na pewno sporo krócej – edit: 2h).

Vive Focus 3 posiadają oczywiście wbudowany system śledzenia gogli w przestrzeni. W sumie cztery sensory (kamery). Technologicznie nie widzę tutaj różnic od już dość szeroko stosowanych rozwiązań rynkowych dla tego typu gogli. Kamery rejestrują otoczenie, ale dane zachowywane są wyłącznie w pamięci gogli. Do tego są szyfrowane, więc odpowiednio zabezpieczone. Niezależne działanie to też zupełnie inna konstrukcja całego urządzenia. Musi być odpowiednie chłodzenie procesora. HTC obiecuje też opcję przewodowego podpinania Focusów do PC przez Vive Streaming Cable. To coś na wzór trybu Oculus Link w Questach.

 

Vive Focus 3 – 90Hz i 2.5K na oko

Przejdę do wyświetlaczy. Vive Focus 3 oferują praktycznie te same ekrany, co we flagowych Vive Pro 2. Tu też jest po 2.5K na oko, czyli po 2448 x 2448 piksele, ale panel IPS LCD odświeża się maksymalnie z 90Hz (nie 120). To nadal dobre parametry. Nie powinniśmy odczuwać „ghostingu”.  Oczywiście optyka też z tym szerokim polem widzenia 120 stopni. Przednie osłonki i baterie są wymienne, więc przy większej liczbie akumulatorków powinniśmy utrzymać ciągłość działania.

Co z kontrolerami? Focus trzeciej generacji mają nowe gamepady w stylu tych z Oculus Quest. Widzę w opisie urządzenia, że konstrukcja gogli jest lżejsza i mocniejsza od wcześniejszej. Wspomnę na koniec jeszcze o sofcie. Gogle HTC będą miały dostęp do sklepiku Vive Business App, a także usługi Vive Sync, gdzie są różnego rodzaju narzędzia do działania we współpracy w VR (m.in. Power Point itp.). Gogle Vive Focus 3 zostały wycenione na 1404€ i mają być dostępne pod koniec czerwca.

źródło: vive.com