Amazon cały czas rozwija własny ekosystem urządzeń współpracujących z Alexą. Ostatnio dużo prężniej, bo nowe modułu debiutują prawie każdego miesiąca. W tym w ofercie pojawią się inteligentne przełączniki światła w ramach serii Amazon Basics. Podstawowych, przystępniejszych cenowo smart urządzeń, które łatwo zintegrować z inteligentny domem Amazona. Wrzucę szybkie info, jakie są wady i zalety czterech nowych modułów.

Smart przełączniki Amazon Basics

Amazon Basics Single Pole AlexaNiedawno w portfolio Amazona pojawił się budżetowy smart termostat oraz monitor jakości powietrza. Teraz do tych elementów dołączą przełączniki. Są proste i podstawowe, ale do najważniejszych działań w zupełności wystarczające. Zresztą, właśnie o to chodziło. Amerykański gigant chce, by instalacja w ramach tej serii była ultra prosta. Wszystko ma współpracować z programami Amazon Frustration Free Setup i Certified for Humans, a więc łatwą konfiguracją ze smart głośnikami Amazon Echo.

I tutaj pierwsza ważna uwaga. Wszystkie nowe przełączniki Amazon łatwo podłączymy do smart sieci z asystą Alexy, ale tylko do niej. Nie będzie opcji integracji z innymi platformami smart home. Częściowo to ograniczenie, ale i zaleta dla użytkowników stawiających na usługi jednego producenta.

Przełączniki Amazon Basics tylko z Alexą

Teraz specyfikacje przełączników. Będą cztery. Dwa jednobiegunowe i dwie “trójki” ( po jednym dimmerze i włączniku). Wymagają wpięcia w sieć z przewodem neutralnym, więc starsze instalacje nie będą współpracować. Ceny od 18 do 21$, więc bardzo przystępnie. Oczywiście chodzi o dodanie smart funkcji do tradycyjnego oświetlenia. Prosto do naszej ściany. Będzie je można włączać zdalnie, harmonogramować oraz kontrolować asystentem głosowym (jak już wspomniałem wyżej – tylko z Alexą od Amazona). W tym wypadku będzie to troszkę kolidowało ze strategią wsparcia dla protokołu Matter (start na początku 2022 roku), którego członkiem jest Amazon.

Dużo zaletą jest brak konieczności korzystania z dodatkowego huba w ramach inteligentnej obsługi. Przełączniki skomunikują się bezpośrednio z siecią. Będą też działać w sposób klasyczny (w końcu to głównie przełącznik). Myślę, że większość akcji, rutyn i scen Alexy będzie do dyspozycji użytkowników platformy domowej Amazona. Przyciemnianie również zareaguje na komendy poziomów jasności.

źródło: amazon.com