Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Oczyszczacz powietrza IKEA FÖRNUFTIG
hardware

Oczyszczacz powietrza IKEA FÖRNUFTIG 

Na moim blogu pojawiło się już sporo smart oczyszczaczy, ale widzę (przy okazji amerykańskiej premiery), że w lutym ominąłem informacje o modelu IKEA FÖRNUFTIG, który jest już dostępny w wiosennej ofercie na polskim rynku. Model nie jest inteligentny, ale warty uwagi z powodu swojej atrakcyjnej ceny oraz stylowego designu. To kolejny sprzęt kategorii AGD, który szwedzki gigant wprowadza do sprzedaży.

IKEA FÖRNUFTIG oczyszczacz powietrza

IKEA FÖRNUFTIG – tani i stylowy

Za niecałe 200 złotych otrzymujemy oczyszczacz powietrza, który przypomina nieco głośnik. Jest spójny estetycznie z serią ENEBY, co pewnie jest nieprzypadkowe. Nawet kolorystycznie dobierzemy sobie odmianę, by pasowała do reszty urządzeń IKEA. Biała lub czarna rama z szarym frontem to klasyczne wykończenie. Mamy tu oczywiście różne opcje ustawienia sprzętu. Może on stać na własnych nóżkach lub zostać przymocowany do ściany w dowolnej orientacji. Jest też rączka do wygodniejszego przenoszenia, by możliwa była zmiana lokalizacji (pomieszczenia). Konstrukcja ma się wtapiać w wystrój wnętrza, szczególnie tego w stylu skandynawskim.

W zaproponowanej cenie kupuje się często same filtry do oczyszczacza, natomiast samo urządzenie jest wielokrotnie droższe. IKEA zaproponowała więc bardzo przystępną ceną, co musiało wpłynąć na zakres możliwości. Oczyszczacz wykona swoje zadanie, ale wyłącznie w swoim podstawowym zakresie. Coś kosztem czegoś. By było taniej nie włączano w elektronikę żadnej bezprzewodowej łączności, aplikacji, czy nawet czujników, które pomogą dopasować ustawienia. Jest tylko pokrętło do wyboru trzech trybów nawiewu. Ten najniższy jest najcichszy. Generuje 28 dB, więc sprawdzi się w nocy. Jeśli komuś są zbędne odczyty warunków, zdalna kontrola i inteligentne dopasowanie pracy to FÖRNUFTIG się tu sprawdzi.

IKEA FÖRNUFTIG

IKEA FÖRNUFTIG – filtry

Oczyszczacz IKEA FÖRNUFTIG wyposażono w filtr radzący sobie z 99.5% zanieczyszczeń (do wielkości PM2.5). To dość standardowy, ale przydatny w domu moduł poprawiający jakość powietrza. Filtr cząstek stałych usunie zapachy, kurz, dym, pyłki i chemikalia. Zależnie od prędkości wentylacji sprzęt poradzi sobie z różnej wielkości pomieszczeniami. Opcjonalnie możemy napełniać moduł specjalnym gazem, więc oczyszczanie uwzględni wtedy także walkę z formaldehydami. Wymiana filtrów (HEPA/węglowy) nie będzie ogromnym kosztem (30-40 zł). Producent sugeruje wykonywanie tego raz na pół roku.

źródło: IKEA

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.