Coraz częściej zdarza mi się pisać na blogu o laserowych projektorach. To zwykle sprzęt rzucający obraz z krótkiej odległości i ze znacznie lepszymi parametrami od urządzeń działających w innej technologii. Optoma CinemaX P2 ma rozdzielczość 4K, nawet 120 cali przekątnej obrazu, ale też wbudowany soundbar 40W Dolby Digital 2.0. To już druga generacja projektu.

Optoma CinemaX P2

Optoma CinemaX P2 z soundbarem

Rzutniki krótkoogniskowe robią się coraz popularniejsze, choć nadal są w mniejszości. Ich największą zaletą jest oczywiście możliwość ustawienia całego systemu blisko ściany na typowym stoliczku. Coraz częściej w tym miejscu sytuowane są jednak soundbary. Można je oczywiście zamontować na ścianie, ale chyba najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie projektora z „belką” audio. Optoma CinemaX P2 to taki właśnie sprzęt. Konstrukcja łączy rzutnik z nagłośnieniem Dolby Digital 2.0 z 40W.

Być może nie będzie to zastępstwo dla naprawdę dobrych soundbarów, ale efekty audio będą na znacznie lepszym poziomie nagłośnienia od typowego telewizora. Urządzenie all-in-one ma kilka rozwiązań przeniesionych z pierwszej generacji CinemaXa. Mierzący 56 x 13 x 38 cm moduł waży 11 kg, więc ogólnie ma większe gabaryty od przeciętnego projektora. Nie trzeba go jednak nigdzie wieszać, a na półce i tak nie będzie przeszkadzał (jest zresztą znacznie mniejszy od TV). P2 ma gwarantować „kinowe” efekty dźwiękowe w Dolby Digital 2.0. Cztery głośniczki (w tym dwa woofery) mają kilka trybów pracy pod różne przeznaczenie: filmy, muzykę, gry, sport i działanie nocne. Naprawdę ciekawi mnie brzmienie Optomy.

Optoma CinemaX P2 laserowy projektor

Optoma CinemaX P2 z laserowym 120 cali

Dźwięk jest ważną częścią CinemaX P2, ale to obraz jest tu na pierwszym miejscu. Laserowe UST w 4K ma wsparcie HDR10, 3000 ANSI lumenów i 120 cali z odległości 42 cm (można oczywiście zmniejszyć rozmiary obrazu). „Lampa” ma tu działać 30 tysięcy godzin, jest cyfrowy zoom i specjalny tryb gamingowy, w którym poprawiają się właściwości obrazu pod bardziej dynamiczny content. W nowy modelu udało się podnieść kontrast z 1500000- do 2000000:1. Jest też 12-biotwa głębia kolorów, REC.709, DCI-P3 i REC.2020, więc ogólnie efekty mają być konkretne. Producent jest na tyle zadowolony z jakości obrazu, że pozwala nawet wyświetlać dzieła sztuki z platformy FRAMED, czyli tworzenie na ścianie wirtualnych obrazów lub efektownych animacji.

Wszystko pracuje na specjalnie przygotowanej wersji Androida (szkoda, że nie Android TV) i wraz z 802.11ac Wi-Fi i Bluetooth 4.0 mają umożliwić streamowanie treści prosto z sieci lub ich mirrorowanie ze smartfona. Jest nawet specjalna aplikacja SmartFit do ustawiania korekcji obrazu przez telefon. Nie zabraknie też integracji ze smart home przez Alexę, Asystenta Google oraz kanał IFTTT. Optoma wyceniła CinemaX P2 na 3299 dolarów.

źródło: optoma.com